3 Wyjaśnienia typów inwestycji w papiery wartościowe

Category: Które Możesz
17 lutego 2021

Pierwotnie opublikowano 18 stycznia 2020 r

Zaktualizowano 23 stycznia o 15:38

Inwestowanie może być świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Ale jest więcej niż jeden sposób inwestowania. Istnieje kilka różnych rodzajów papierów wartościowych, w które możesz zainwestować swoje pieniądze, a każdy z nich wiąże się z innym ryzykiem i korzyściami. Dzięki zrozumieniu papierów wartościowych, w które możesz zainwestować, będziesz mieć lepsze wyobrażenie o tym, gdzie chcesz ulokować swoje pieniądze.

Co to jest zabezpieczenie?

Papiery wartościowe to instrumenty finansowe, którymi można handlować na giełdach finansowych. Istnieją giełdy na całym świecie, takie jak Nasdaq, Euronext i, być może najbardziej znana, Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE).

Papiery wartościowe można podzielić na trzy ogólne kategorie:

 • Dyby
 • WięzyPochodne.Każda kategoria została opisana poniżej.

  Co to są akcje?

  Akcje są udziałowymi papierami wartościowymi. Reprezentują własność w firmie. A mając taką własność, zazwyczaj uzyskujesz prawa głosu. Ponadto niektóre firmy emitują dywidendy, aby dzielić się zyskami z akcjonariuszami. Ale nie wszystkie firmy to robią. Jeśli akcje nie dają dywidend, inwestorzy mogą osiągnąć zysk, sprzedając swoje akcje po wyższej cenie.

  Firmy emitują akcje, gdy potrzebują zebrać pieniądze. Nazywa się to pierwszą ofertą publiczną lub IPO. Gdy akcje trafią na rynek publiczny, inwestorzy kupują je. Pierwotna cena akcji zależy od oszacowanej wartości firmy. Następnie wartość akcji zależy od rynku i wyników firmy. Jeśli firma ma się dobrze, kurs akcji powinien wzrosnąć. Słabe wyniki spółki spowodują spadek wartości akcji.

  Co to są obligacje?

  Obligacje to dłużne papiery wartościowe. Kiedy firma lub rząd potrzebują pieniędzy, mogą emitować obligacje. Kiedy inwestor kupuje obligację, „pożycza swoje pieniądze. Jednostka musi spłacić kwotę główną (to, co zapłaciłeś) wraz z odsetkami w określonym terminie. Nazywa się to terminem zapadalności.

  Obligacje są zwykle uważane za mniej ryzykowną inwestycję w porównaniu z akcjami. Podczas gdy wartość akcji zależy od rynku i wyników firmy, obligacje mają stałą wartość. Ale firmy mogą zbankrutować, więc obligacje nie zawsze są gwarantowaną wygraną.

  Co to są instrumenty pochodne?

  Wartość instrumentu pochodnego (stąd nazwa pochodna) wyprowadza się z wartości aktywów bazowych. W jednym typowym przykładzie możesz posiadać prawo do handlu papierem wartościowym po wcześniej uzgodnionej cenie z datą wygaśnięcia lub nieprzekraczalnym terminem.

  Istnieje kilka różnych typów pochodnych papierów wartościowych, ale w tym artykule wyjaśnię dwa popularne typy: opcje i kontrakty terminowe.

  Opcje

  Kontrakt na opcje jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa – opcją. Tutaj inwestor może kupić kontrakt, który daje mu opcję kupna (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) aktywa (tj. Akcji) po określonej cenie w określonym terminie.

  Załóżmy na przykład, że chcesz kupić akcje firmy. Obecnie jego akcje są warte 95 dolarów. Ale myślisz, że cena pójdzie w górę. Następnie znajdujesz kontrakt opcyjny, który pozwala ci kupić akcje za 100 USD w ciągu następnego miesiąca. Nazywa się to opcją kupna . Kontrakt kosztuje 3 dolary, więc decydujesz się go kupić. Powiedzmy, że cena akcji wzrasta do 110 USD. Decydujesz się skorzystać z prawa do zakupu akcji za 100 USD, mimo że ich wartość wynosi 110 USD. W sumie wydajesz 103 USD, uzyskując zysk w wysokości 7 USD. Jeśli cena spadnie, nie jesteś zobowiązany do zakupu akcji i możesz tego nie robić.

  Innym rodzajem opcji jest opcja sprzedaży . Na przykład, jeśli sprzedawca obawia się, że wartość jego akcji spadnie, może kupić opcję sprzedaży, która ustala cenę sprzedaży. Weźmy przykład z góry. Masz akcje warte 95 USD. Ponieważ myślisz, że cena spadnie, ale nie masz pewności, kupujesz opcję sprzedaży, która pozwala sprzedać swoje akcje za 95 USD. Jeśli cena spadnie poniżej 95 USD przed lub w dniu wygaśnięcia, możesz skorzystać z opcji i sprzedać swój udział za 95 USD. Jeśli cena wzrośnie, nie musisz korzystać z tej opcji.

  Należy zauważyć, że opcje zwykle reprezentują 100 akcji. Oznacza to, że musiałbyś pomnożyć cenę 95 USD przez 100 udziałów (9500 USD). Angażując się w jakąkolwiek umowę, przeczytaj ją i zrozum, na co się zgadzasz.

  Futures

  Kontrakt futures jest podobny do opcji z jedną kluczową różnicą – jest zobowiązaniem, a nie wyborem. Być może najlepszym przykładem byłyby dwie firmy.

  Przedsiębiorstwo A kupuje ropę od przedsiębiorstwa B. Przedsiębiorstwo A obawia się, że cena ropy wzrośnie w następnym miesiącu. Więc zawiera kontrakt futures z firmą B na zakup ropy po 40 dolarów za baryłkę. Po wygaśnięciu kontraktu firma B musi dostarczyć firmie A ropę po 40 USD za baryłkę, niezależnie od ceny. Jeśli ceny wzrosły, firma A zawarła korzystną umowę. Ale jeśli cena spadnie, firma B osiągnie zysk, sprzedając produkt za więcej niż jego wartość.

  Instrumenty pochodne mogą być przydatne i świetnym sposobem na inwestowanie. Ale nie zawsze są proste i wiążą się z dużym ryzykiem. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, warto porozmawiać z profesjonalistą.

  Teraz masz lepsze zrozumienie różnych rodzajów papierów wartościowych. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zacząć inwestować, sprawdź Inwestycje 101. I nie zapomnij zapisać się poniżej, aby otrzymać nasz bezpłatny e-list. Zawiera wiele przydatnych informacji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy