4 Potencjalne konsekwencje zerwania umowy najmu

Category: Oceny Zdolności
17 lutego 2021

Udostępnij to:

 • Facebook
 • LinkedIn
 • Świergot
 • Jeszcze
 • Reddit
 • Tumblr
 • Kieszeń
 • Wydrukować
 • Pinterest

Jeśli jesteś najemcą, który chce wcześniej zakończyć umowę najmu, nie jesteś sam. Najemcy bardzo często starają się o wcześniejsze zwolnienie z umów najmu, a wielu najemców próbuje tego dokonać. Powody chęci zerwania umowy najmu różnią się w zależności od najemcy i mogą być spowodowane problemami z najmem lub właścicielem, problemami ze współlokatorem lub koniecznością przeprowadzki. Jednak niezależnie od tego, jakie masz powody, zanim zapytasz wynajmującego, czy możesz zerwać umowę najmu, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są możliwe konsekwencje zerwania umowy i czy jesteś przygotowany, aby sobie z nimi poradzić.

Dzierżawa jest umową prawną, co oznacza, że ​​jesteś zobowiązany do jej przestrzegania przez okres, na który się zgodziłeś. Z tego powodu wycofanie się z umowy najmu nie zawsze jest tak łatwe, jak złożenie wniosku do właściciela. Chociaż niektórzy właściciele lub firmy zarządzające są elastyczni i będą współpracować z Tobą, aby znaleźć rozwiązanie odpowiadające obu stronom, nie mają takiego obowiązku. I nawet ci najemcy z kwaterującymi właścicielami mogą nadal ponosić konsekwencje zerwania umowy, o szczegółach, które omówimy poniżej.

Jak zerwać umowę najmu

Omówiliśmy to już wcześniej bardziej szczegółowo, ale oto krótkie wyjaśnienie kroków, które będziesz musiał podjąć, jeśli chcesz zerwać umowę najmu.

Przeczytaj, co mówi Twoja umowa o wczesnych wydaniach

Sam najem to pierwsze miejsce, od którego warto zacząć szukać informacji na temat wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Możesz zobaczyć sekcję dotyczącą „wypowiedzenia dzierżawy lub „przedterminowego zwolnienia lub po prostu możesz potrzebować przeskanować całą umowę najmu pod kątem tych warunków. Pamiętaj, że tylko dlatego, że umowa najmu stanowi, że przedterminowe rozwiązanie umowy nie jest możliwe, nie musi oznaczać, że nie masz dostępnych niektórych opcji.

Porozmawiaj z właścicielem

Właściciele, zwłaszcza ci, z którymi masz dobre relacje, często są skłonni przynajmniej omówić, co wiązałoby się z wcześniejszym zerwaniem umowy najmu. Jeśli powiesz swojemu wynajmującemu, że chcesz wcześniej rozwiązać umowę, a on natychmiast Cię zamknie, to niestety nie wyjdziesz stamtąd bez żadnych poważnych konsekwencji. Ale jeśli chcą z tobą pracować, dowiedz się, co mają do powiedzenia na temat tego, jak możesz zwolnić się z warunków najmu (i wiedz, że może to nie być tanie).

Potencjalne konsekwencje zerwania umowy najmu

Zerwanie jakiejkolwiek umowy prawnej wiąże się z nieodłącznym ryzykiem. Jeśli chodzi o dzierżawę, ryzyko to ma zazwyczaj charakter finansowy. Konsekwencje zerwania umowy najmu mogą również rozszerzyć się na działania prawne i Twoją przyszłość jako najemcy.

W najlepszym przypadku właściciel mieszkania wymaga po prostu, abyś został jako najemca płacący, dopóki nie będzie mógł znaleźć nowego najemcy do przejęcia. Jeśli tak jest, zapytaj, czy możesz w jakikolwiek sposób pomóc, na przykład umieszczając posty na aukcji lub będąc dostępnym do pokazów. Im więcej rąk na pokładzie, tym szybciej powinieneś być w stanie znaleźć zastępcę.

Jak więc wygląda nienajlepszy scenariusz? Oto cztery potencjalne konsekwencje zerwania umowy najmu, o których powinieneś wiedzieć.

Możesz napotkać wysokie opłaty

Podpisując umowę najmu, zgadzasz się uiścić określoną opłatę w zamian za zamieszkanie przez określony czas. Właściciele prowadzą działalność gospodarczą i zwykle nie spieszy im się z rezygnacją z warunków finansowych tej umowy. W rezultacie zerwanie umowy najmu zwykle wiąże się z grzywną. Czasami grzywna jest równa jednomiesięcznemu lub dwumiesięcznemu czynszowi. Innym razem stajesz przed obciążeniem finansowym związanym z koniecznością pokrycia czynszu za pozostały okres najmu, niezależnie od tego, czy faktycznie mieszkasz w swoim mieszkaniu, czy nie. Być może będziesz musiał poświęcić depozyt zabezpieczający, jeśli go zapłaciłeś.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie opłaty możesz napotkać za zerwanie umowy najmu, jest najpierw przejrzenie umowy najmu i sprawdzenie, czy są wymienione kary za wcześniejsze zwolnienie, a jeśli tak, to jakie one są. Następnie dowiedz się, co ma do powiedzenia właściciel.

Możesz zostać pozwany

Jeśli masz właściciela sporu sądowego i jesteś zdeterminowany, aby wcześniej wyjść z umowy najmu, możesz spotkać się z pozwem. Chociaż prawdopodobnie byłoby rzadko trafienie do sądu w celu przedterminowego wypowiedzenia umowy najmu, szczególnie jeśli byłeś dobrym najemcą, to wciąż jest to możliwe konsekwencje, o których powinieneś wiedzieć.

Na szczęście, jeśli jesteś odpowiedzialny i przestrzegasz warunków określonych przez wynajmującego, wszystko powinno być w porządku. Jeśli wynajmujący zapewnia opłaty, które należy uiścić, uiść je. Jeśli powiedzą, że nie możesz odstąpić od umowy, nadal płacisz czynsz i albo zostań najemcą, albo przenieś się gdzie indziej. Dopóki nie wyprowadzisz się po prostu i nie przestaniesz płacić czynszu, prawdopodobnie będziesz w stanie uniknąć zaangażowania systemu prawnego.

Możesz zepsuć swoją zdolność kredytową

Oceny zdolności kredytowej to liczby powiązane z Twoją tożsamością finansową, które informują wierzycieli o Twoich wcześniejszych relacjach z długiem. Służą do wszystkiego, od kupowania samochodów i uzyskiwania pożyczek po znalezienie następnego mieszkania. Każdy niespłacony dług może poważnie zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej i bardzo utrudnić uzyskanie nowych pożyczek lub umów najmu. Zerwanie umowy najmu może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, jeśli nie zapłacisz związanych z nią grzywien, a wynajmujący zabierze Cię do sądu ds. Drobnych roszczeń lub jeśli nie zapłacisz powiązanych grzywien, a właściciel wyśle ​​Twój dług do agencji windykacyjnej.

Po raz kolejny najlepszym sposobem uniknięcia tego potencjalnego skutku jest poznanie wytycznych dotyczących wcześniejszego zerwania umowy najmu i przestrzeganie ich. Samo wyjście z leasingu nie wpływa na Twoją zdolność kredytową; dzieje się tak tylko wtedy, gdy spróbujesz uchylić się od odpowiedzialności finansowej, która się z tym wiąże.

Możesz mieć problem z wynajęciem kolejnego mieszkania

Właściciele chcą najemców, którym mogą zaufać, a historia wcześniejszego zrywania umów najmu – nawet jeśli zdarzyło się to tylko raz – może ich uderzyć jak czerwona flaga. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja umowa najmu zakończyła się spornym wynikiem iw wyniku tego doszło do bójki z poprzednim właścicielem. Nawet jeśli nie wylądujesz w sądzie lub stracisz zdolność kredytową, niektórzy wynajmujący zadzwonią do poprzednich właścicieli w celu uzyskania referencji, a jeśli dowiedzą się, że złamałeś umowę, mogą nie chcieć ryzykować wynajmu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest otwartość i szczera rozmowa z potencjalnymi przyszłymi właścicielami na temat powodów, dla których zerwałeś umowę najmu i jak sobie z tym poradziłeś. Jeśli miałeś dobry powód do wcześniejszego zerwania umowy najmu, postąpiłeś zgodnie z planem i zakończyłeś sprawy na dobrych warunkach, może to być okazja do pokazania, że ​​jesteś odpowiedzialnym najemcą, któremu warto wynająć.

Prawne powody zerwania umowy najmu

Nie wszystkie wczesne wydania obawiają się konsekwencji. Niektóre scenariusze pozwalają na wcześniejsze zerwanie umowy najmu bez żadnych kar, w tym:

 • Jeśli sam najem był niezgodny z prawem (np. Jeśli właściciel nie miał prawa do wynajmowania nieruchomości lub budynek nie był zgodny z przepisami);
 • Jeśli jesteś aktywnym członkiem wojska, który musi zmienić swoją pozycję;
 • Jeśli byłeś ofiarą przemocy domowej w ciągu ostatnich trzech do sześciu miesięcy;
 • Jeśli Twój właściciel nie utrzymał lokalu w stanie nadającym się do zamieszkania;
 • Jeśli wynajmujący naruszył umowę najmu

Dobrym pomysłem jest zawsze zapoznanie się z przepisami dotyczącymi wynajmującego-najemcy w Twoim stanie, aby sprawdzić, czy są jakieś szczególne przypadki, które mogą pozwolić Ci na wcześniejsze, prawnie i bez winy lub obciążenia finansowego, zerwanie umowy najmu. Zwróć jednak uwagę, że nawet mając prawo po swojej stronie, możesz być zobowiązany do poinformowania wynajmującego z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem o zamiarze wyjazdu.

Jeśli chcesz zerwać umowę najmu i martwisz się o konsekwencje takiego rozwiązania, warto porozmawiać z prawnikiem lub lokalnym stowarzyszeniem praw najemców. Mogą udzielić Ci wskazówek, jak postępować, w tym jak rozmawiać z wynajmującym i co zrobić, jeśli zostaniesz poinformowany, że nie masz prawa do regresu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy