Bank of America kupi Merrill Lynch

Category: Zamiast Tego
17 lutego 2021

Umowa warta 50 miliardów dolarów tworzy finansowego giganta, który rywalizuje z Citigroup

Poniżej:

Przejdź do omówienia komentarzy poniżejPrzejdź do danych Zobacz najnowsze stawki w całym krajuNajnowsze dane rynkowe
 • Wydrukować
 • Czcionka:+–NOWY JORK – Bank of America rozpoczął w poniedziałek dodawanie kolejnego kawałka do swojego rosnącego imperium usług finansowych, kupując Merrill Lynch w ramach umowy o wartości 50 miliardów dolarów, która miała stworzyć bank oferujący wszystko, od handlu o stałym dochodzie po pożyczanie kart kredytowych.

  Będzie rywalizował z Citigroup Inc., największym amerykańskim bankiem pod względem aktywów.

  Bank of America Corp. poinformował w poniedziałek, że przejmie Merrill Lynch w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości około 50 miliardów dolarów, co powinno znieść niepewność panującą w Merrill od początku kryzysu kredytowego ponad rok temu.

  Bank of America z siedzibą w Charlotte w NC ma najwięcej depozytów ze wszystkich banków w USA, a Merrill Lynch & Co. Inc. jest największym i najbardziej rozpoznawalnym brokerem na świecie.

  „Przejęcie jednej z wiodących firm zajmujących się zarządzaniem majątkiem, rynkami kapitałowymi i doradztwem to doskonała okazja dla naszych akcjonariuszy – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Bank of America, Ken Lewis. „Razem nasze firmy są bardziej wartościowe ze względu na synergie w naszych biznesach.

  Zgodnie z warunkami transakcji Bank of America wymieni 0,8595 akcji zwykłych Bank of America na każdą akcję zwykłą Merrill Lynch, czytamy w oświadczeniu.

  Umowa wycenia Merrill na 29 USD za akcję. Oznacza to 70-procentową premię w stosunku do piątkowej ceny zamknięcia domu maklerskiego wynoszącej 17,05 USD, ale znacznie poniżej wartości Merrill w szczytowym momencie na początku 2007 r., Kiedy jego akcje były sprzedawane powyżej 98 USD.

  Akcje Merrill spadły w zeszłym tygodniu, gdy schorowany Lehman Brothers Holdings Inc. pośpieszył, by znaleźć nabywcę. Wczesny poniedziałek Lehman, bank inwestycyjny nr 4 w USA, ogłasza upadłość na podstawie rozdziału 11.

  „Po pierwsze, Merrill to oczywiście dużo, dużo więcej niż bank inwestycyjny. To najlepsza firma zarządzająca majątkiem na świecie – powiedział Lewis podczas telekonferencji. „Myślę, że frustracja polega na tym, że w pewnym sensie byliśmy na ziemi niczyjej. Szczerze mówiąc, było to frustrujące i mieliśmy kilka przystanków i wyjść. To rozwiązuje ten problem i tworzy firmę, której budowa zajęłaby dziesiątki lat. Przez jakiś czas bylibyśmy sfrustrowani, a to tylko to zmienia. Znowu to lubię .

  Bank of America podał, że jego wykup ma zostać sfinalizowany w pierwszym kwartale 2009 roku. Transakcja została zatwierdzona przez dyrektorów obu spółek i podlega głosowaniu akcjonariuszy w obu spółkach oraz standardowym zezwoleniom regulacyjnym, poinformował bank.

  Zgodnie z umową trzech dyrektorów Merrill Lynch dołączy do Rady Dyrektorów Bank of America.

  „Merrill Lynch to wspaniała globalna franczyza i nie mogę się doczekać współpracy z Kenem Lewisem i naszymi zespołami kierowniczymi wyższego szczebla w celu stworzenia wiodącej instytucji finansowej na świecie dzięki połączeniu tych dwóch firm – powiedział prezes i dyrektor generalny Merrill Lynch John Thain powiedział w oświadczeniu.

  Strategicznie, większość analityków branżowych twierdzi, że jest to dobre dopasowanie. Jeśli transakcja przebiegnie zgodnie z planem, Bank of America będzie mógł oferować usługi maklerskie Merrill’s dla swojej ogromnej bazy klientów. Obie firmy nie pokrywają się zbytnio – Bank of America ma już bank inwestycyjny, ale nigdy nie był tak silny.

  Jednak w przypadku powielania się połączenie obu firm może skutkować większą liczbą zwolnień. Zarówno Merrill, jak i Bank of America zmniejszyły już tysiące miejsc pracy w bankowości inwestycyjnej w ciągu ostatniego roku.

  A transakcja nie jest pozbawiona ryzyka dla Bank of America. Merrill Lynch, podobnie jak wielu innych rówieśników z Wall Street, boryka się z napiętymi rynkami kredytowymi i miliardami dolarów aktywów powiązanych z hipotekami, które straciły na wartości. Merrill odnotował cztery z rzędu kwartalne straty, a jego akcje spadały.

  Thain i Lewis powiedzieli podczas rozmowy telefonicznej, że obie firmy mają „nominalną ekspozycję na Lehman Brothers.

  Przedstawiciele rządu i różnych banków spotkali się w ten weekend, aby omówić, co zrobić z Lehman Brothers. Kiedy Bank of America wzbraniał się przed kupnem Lehmana, rząd wezwał go, by zamiast tego kupił Merrilla.

  Transakcja różni się od wykupu Bear Stearns Cos. Przez JPMorgan Chase & Co. w marcu tym, że Bear Stearns został sprzedany z dużym dyskontem i przy wsparciu finansowym Fed. Chociaż Merrill Lynch jest obciążony zepsutymi inwestycjami w nieruchomości, jego sytuacja finansowa jest silniejsza niż była Bear Stearns.

  2013 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany lub redystrybuowany.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy