Chiny po Wuhan i zapasy do obejrzenia

Category: Całym Świecie
17 lutego 2021
Gdzie inwestować, gdy Chiny ponownie uruchamiają tę gospodarkę?
Powstaje Wuhan? Niektóre części Chin już zaczęły wracać do pracy. Podróż jest podobno nadal ograniczona. Chiny całkowicie spłaszczyły krzywą rozprzestrzeniania się wirusa, przynajmniej oficjalnie. Wuhan, miejsce narodzin i oryginalne epicentrum pandemii Covid-19, wyznaczyło 8 kwietnia jako datę rozpoczęcia produkcji w mieście liczącym około 11 milionów mieszkańców. Czy możesz wierzyć Chinom? Że ich miasta są bezpieczne? Czy możesz wierzyć ich danym? Kim jestem, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Wiem, że Starbucks (SBUX) i Apple (AAPL), obie firmy z USA, otworzyły lub otwierają swoje punkty sprzedaży detalicznej w tym kraju. Bezpieczny? Z pewnością bezpieczniejsze.

Pierwszy w dół, pierwszy w górę

Wyniki za pierwszy kwartał, zarówno korporacyjne, jak i makro, powinny być dla Chin fatalne, prawdopodobnie nawet gorsze, niż wielu sobie wyobrażało. To, że jak wiele narodów na całej planecie zostało zmuszonych do zareagowania na kryzys zdrowotny, skutecznie zamykając gospodarki, nawet te pierwsze na każdym kontynencie. Gdy Chiny wynurzają się z wraku w styczniu i lutym, prawdopodobnie w marcu nastąpi ograniczona poprawa. Pekin agresywnie próbował pomóc reszcie świata, podczas gdy reszta świata walczyła. Pokaz dobrej woli po próbie ukrycia wirusa na początku? Próba okazania siły lub „miękkiej mocy w czasie, gdy inni będą czuli się zmuszeni do zaakceptowania, a potem poczują się zmuszeni do okazywania wdzięczności? Nienawidzę myśleć w ten sposób, ale trudno jest tego nie robić.

W przypadku Chin przywrócenie inicjatywy Pasa i Szlaku rozpoczęłoby się od próby wzmocnienia poważnie uszkodzonych łańcuchów dostaw. Problemem dla Chin może być to, że jeśli naprawdę pokonały tego wirusa, nie ma popytu biznesowego ani konsumenckiego na towary, które sprzedały się tak dobrze zaledwie kilka miesięcy temu, i nie będzie go przez długi czas. Najnowsze badanie CNBC Global CFO Council pokazuje, że 40% zainteresowanych firm spodziewa się negatywnych problemów z łańcuchem dostaw, które utrzymają się od trzech do sześciu miesięcy.

Moim skromnym zdaniem istnieje zatem ogromne prawdopodobieństwo, że duże spółki amerykańskie z liniami zaopatrzeniowymi, które biegną daleko w głąb kraju, jedynie w śmiałej próbie maksymalizacji marży, mogą przynajmniej częściowo próbować odwrócić kurs w sprawie tak agresywnej globalizacji. Czy firmy takie jak Apple czy Nike (NKE) nie byłyby lepiej obsługiwane, gdyby w momencie rozpoczęcia kryzysu istniały krótsze linie zaopatrzenia? To poważne do myślenia.

Gdzie iść?

Gdzie inwestować, gdy Chiny ponownie uruchamiają tę gospodarkę? Okej, więc może Apple będzie w stanie na czas wyprodukować swoją nadchodzącą serię iPhone’ów obsługujących 5G. Może to być dobre dla Apple, jeśli konsumenci w trudnych gospodarkach nadal będą mogli kupować te towary. Bardziej niż prawdopodobne, ta informacja byłaby bardziej korzystna dla dostawców Apple, takich jak Qorvo (QRVO) czy Qualcomm (QCOM), niż być może dla samego Apple.

W miarę jak ta produkcja rośnie, firmy te mogą być zmuszone do sprzedawania chińskich konsumentów w większym stopniu, niż mogłyby to zrobić w innym przypadku, ponieważ konsumenci ci nie będą w różnych stanach zablokowania, dlatego tak wiele chipów zaczęło wykazywać trochę życia. Myślę, że byłby to klucz do wydajności dla takich firm jak Broadcom (AVGO), Micron (MU) i Texas Instruments (TXN).

Inną rzeczą, o której myślę, że inwestorzy będą chcieli mieć na uwadze, będzie rekreacja. Nie, naprawdę nie wyobrażam sobie turystów ustawiających się w kolejce na pokład statków wycieczkowych w najbliższym czasie, przynajmniej bym tego nie zrobił. Podróże lotnicze odbiją się przed wypoczynkiem na morzu. Pomyśl o akcjach, takich jak Wynn Resorts (WYNN) lub takich jak Walt Disney Co. (DIS) z zamkniętymi parkami rozrywki na całym świecie. Wyobraź sobie pozytywne nastawienie stworzone, gdy Disney uznał za bezpieczne ponowne otwarcie Szanghaju i Hongkongu? Więc może Tokio?

Wiesz co? Ci ludzie wracają do pracy, muszą jeść. Może dziś kupić trochę Yum China (YUMC). Tylko mówię’.

(Starbucks, Apple, Broadcom i Disney należą do klubu członkowskiego Jim Cramer’s Action Alerts PLUS. Chcesz otrzymać ostrzeżenie, zanim Jim Cramer kupi lub sprzeda te akcje? Dowiedz się więcej teraz.)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy