Co to jest karta z chipem EMV?

17 lutego 2021

Prawdopodobnie masz w portfelu co najmniej jedną kartę chipową EMV. EMV, co oznacza Europay, Mastercard i Visa i jest używany od lat na całym świecie. W 1015 r. Wszedł w życie mandat określający odpowiedzialność za oszustwa między instytucjami finansowymi a kupcami. Rozwiązanie integrujące technologię chipową EMV w naszym codziennym życiu.

Oto, co musisz wiedzieć o tych żetonach.

1. Zwiększona ochrona przed oszustwami

Głównym powodem, dla którego Stany Zjednoczone przestawiły się na karty chipowe, było ograniczenie szerzących się naruszeń zasad handlowych i oszustw związanych z kartami kredytowymi.

Eksperci wskazują na wysoki wskaźnik oszustw w przestarzałym systemie używanym przez Stany Zjednoczone. Paski magnetyczne na starych kartach kredytowych i debetowych przechowują statyczne, niezmienne dane. Oznacza to, że każdy, kto zdobędzie te dane, może z nimi zrobić, co tylko zechce, na przykład gromadzić ogromne rachunki, opróżniać konta i zaciągać pożyczki w Twoim imieniu.

Natomiast karty EMV tworzą unikalny kod transakcji dla każdego dokonanego zakupu. Tego kodu nie można użyć ponownie, więc nawet jeśli oszust ukradnie informacje o chipie z punktu sprzedaży, nie będzie mógł użyć tego numeru transakcji do kolejnego zakupu. Dane przesyłane podczas każdej transakcji są również szyfrowane, co dodatkowo zwiększa oferowane przez nią środki bezpieczeństwa.

Technologia EMV nie zapobiegnie wyciekom danych, ale znacznie utrudni przestępcom czerpanie korzyści z tego, co ukradli. Eksperci mają nadzieję, że ta zmiana znacząco ograniczy oszustwa związane z kartami kredytowymi w USA, a badania pokazują, że wskaźniki oszustw związanych z fałszerstwami w USA już spadły. Według Visa sprzedawcy korzystający z chipów odnotowali znaczny spadek oszustw.

2. Jak to działa

Gdy używana jest Twoja karta chipowa, dane są przesyłane z karty i instytucji finansowej, która ją wydała, w celu zweryfikowania legalności karty i stworzenia niepowtarzalnego kodu transakcji. Ten proces zajmie trochę więcej czasu niż przeciągnięcie.

Oprócz wkładania karty, karty EMV mogą również obsługiwać bezdotykowy odczyt kart, znany również jako komunikacja bliskiego zasięgu lub NFC. Karty wyposażone w NFC są przykładane do skanera terminala, który odczytuje dane z wbudowanego chipa komputerowego karty. Chociaż tego typu transakcje są szybsze i bardziej przyjazne dla konsumenta, sprzęt potrzebny do ich skanowania jest drogi, więc ta opcja nie jest jeszcze powszechnie dostępna.

3. Zmiany odpowiedzialności za oszustwa

Przejście na EMV oznacza kilka zmian dla handlowców i instytucji finansowych. Wydawanie nowych kart i zakup nowej technologii przetwarzania było kosztownym przedsięwzięciem.

Ale wiąże się to z czymś więcej niż tylko kosztami. Przejście na EMV oznacza nowe zasady odpowiedzialności.

Chociaż oszustwo jest trudniejsze do wykonania za pomocą kart chipowych, nadal jest możliwe. W przypadku oszustwa na karcie EMV, kto ponosi odpowiedzialność?

Od 1 października 2015 r. Odpowiedzialność za oszustwa związane z kartami przesunęła się na stronę, która jest najmniej zgodna z EMV w transakcji. Oznacza to, że jeśli sprzedawca nie jest wyposażony w sprzęt do odczytu kart chipowych, ponosi odpowiedzialność. Jeśli instytucja finansowa konsumenta nie dostarczyła mu karty EMV, ponosi rachunek.

Tak więc, chociaż wymiana procesorów płatności i wydawanie nowych kart jest początkowo kosztownym przedsięwzięciem, zaoszczędzi to firmom i instytucjom finansowym ogromnych kosztów związanych z pociągnięciami do odpowiedzialności za oszukańcze wypłaty w dłuższej perspektywie.

4. Konsument nadal musi uważać na oszustwa internetowe

Chociaż przejście na EMV pomogło ograniczyć oszustwa w sklepach, może dać konsumentom fałszywe poczucie bezpieczeństwa w Internecie. Karta chipowa lub pasek magnetyczny do zakupu online nie ma żadnego znaczenia. Kupując coś w Internecie, musisz zachować szczególną czujność i upewnić się, że nie padniesz ofiarą oszustwa.

Na szczęście istnieją sposoby ochrony przed oszustwami internetowymi.

  • Zawsze rób zakupy u renomowanego sprzedawcy.
  • Przeczytaj recenzje przed udostępnieniem informacji o karcie.
  • Nigdy nie podawaj danych osobowych przez e-mail.
  • Nie autoryzuj bezprzewodowego transferu pieniędzy dla strony internetowej lub sprzedawcy, jeśli ich nie znasz.
  • Rozważ użycie systemów tokenizowanych, takich jak ApplePay, w których Twoje dane osobowe są przekształcane w token numeryczny zamiast rzeczywistego numeru karty.

Ten artykuł służy wyłącznie do celów edukacyjnych. Tulsa FCU nie składa żadnych oświadczeń co do dokładności, kompletności ani szczególnej przydatności jakichkolwiek przedstawionych informacji. Dostarczonych informacji nie należy traktować jako porady prawnej, podatkowej lub finansowej ani traktować jako takiej porady.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy