Co zrobić, gdy ktoś nagrodzi twoją pracę

17 lutego 2021

Menedżerowie uwielbiają wychwalać zalety mentalności zespołowej. Nie mogę zliczyć, ile schlockowych plakatów motywacyjnych, które widziałem na środkowych ścianach kierowniczych (lub pokrytych tkaniną ściankach działowych, w zależności od przypadku) przez lata, wszystkie twierdzące, że praca zespołowa jest prawie rozwiązaniem wszystkiego.

I oczywiście, chodzi mi o dążenie do większego dobra grupy – ale pod koniec dnia wyniki zespołu rzadko są czynnikiem podczas rocznych przeglądów z szefem. Właśnie dlatego wszyscy tak ciężko pracujemy, aby odróżnić się od reszty stada. Bądźmy szczerzy – to te specjalne projekty, świetne prezentacje, dobrze napisane artykuły i wszystko pomiędzy, co czyni nas wartościowymi członkami zespołu (nie wspominając o tym, że pomaga nam przejść na następny poziom).

Oczywiście przy założeniu, że faktycznie doceniasz swoje wysiłki – czego, niestety, nigdy nie możesz zakładać. Niezależnie od tego, czy jest to błąd zamierzony, czy uczciwy, koledzy i szefowie rutynowo biorą zasługi tam, gdzie z pewnością nie są one należne, a Twój wkład może pozostać niezauważony przez tych, którzy mają znaczenie.

Aby naprawdę odnieść sukces w biurze, nie tylko musisz wykonać pracę, ale także upewnić się, że Twoje nazwisko jest uwzględnione w napisach. Oto jak.

Upubliczniać

W swojej pierwszej roli menedżera ostrożnie podchodziłem do dzielenia się pomysłami z grupą – nie dlatego, że ich nie miałem, ale dlatego, że chciałem się upewnić, że są „dobre przed zabraniem głosu. Tak więc, naturalnie, zwróciłem się najpierw do starszych członków mojego zespołu lub mojego szefa i odrzuciłem od nich pomysły.

Niedługo potem ci sami mentorzy i szefowie podzielili się tymi pomysłami na spotkaniach zespołowych. Początkowo byłem zachwycony – moje pomysły muszą być solidne! Ale to uniesienie trwało tylko kilka chwil, zanim szybko zdałem sobie sprawę, że moja propozycja nie została udostępniona – została przejęta. Co więcej, nawet gdybym się odezwał, nikt nigdy nie uwierzyłby, że to mój pomysł po tym, jak starszy członek zespołu wspomniał o nim jako pierwszy.

Zamiast ogarnąć mnie rozczarowanie i frustracja (chociaż wierz mi, byłem wypełniony jednym i drugim), zamieniłem to doświadczenie w ciężką lekcję. Następnym razem, gdy miałem świetny pomysł na warzenie piwa, przemyślałem go, zaplanowałem tak, jakbym miał już wpisowe od grupy i włączyłem się, aby zaprezentować go na następnym spotkaniu zespołu.

Odkąd po raz pierwszy udostępniłem to na forum publicznym, wszyscy wiedzieli, że to mój pomysł. A ponieważ włożyłem dodatkowy wysiłek w wymyślenie, jak go wdrożyć, mój szef i koledzy byli bardziej niż szczęśliwi mogąc przyznać mi uznanie, kiedy w końcu przedstawiliśmy go większej grupie.

Chociaż może to być onieśmielające, ogłaszanie swoich planów szerszej publiczności naturalnie pomaga zapobiegać pokusie „pożyczania lub „inspirowania się Twoimi pomysłami.

Trzymaj kilka sztuczek w rękawie

Czasami udostępnienie swoich genialnych planów na forum publicznym nie zawsze jest możliwe, więc będziesz musiał znaleźć inne sposoby na oznaczenie swoich pomysłów jako własnych.

Na przykład, kiedy pracowałem w bardzo małym zespole, w którym rzadko odbywały się spotkania, było dla mnie prawie niemożliwe przedstawienie moich pomysłów decydentom, dopóki nie omówiłem ich z szefem. Niejednokrotnie, po spędzeniu tygodni na samodzielnym zarządzaniu projektem i przygotowaniu zwycięskiej prezentacji, otrzymałem możliwość oglądania mojego szefa prowadzącego spotkanie, na którym została ona zaprezentowana, ani razu nie wspominając, kto wykonał całą pracę.

W końcu zdecydowałem się zmienić swoją grę. W przypadku każdego projektu postępowałem tak samo, jak wcześniej, ale przeprowadziłem też dodatkowe badania. Kiedy prezentacja się toczyła, miałem anegdoty i dodatkowe informacje, których nie było w przemówieniu mojego szefa – i przedstawiłem je podczas spotkania. Będąc zbyt przygotowanym i przewidując dodatkowe pytania, wyszedłem jako ekspert w temacie, bez sprawiania, że ​​mój szef wyglądał źle.

Co więcej – kiedy zacząłem to robić, zaczęliśmy bardziej prezentować się jako zespół. Chociaż nigdy wyraźnie nie zauważono, że stoję za pomysłami, coraz więcej zasług zaczęło dzielić się równo między nami.

Wiedz, kiedy odpuścić

Chociaż z pewnością są chwile, kiedy czułem się usprawiedliwiony, mówiąc za siebie, być może najtrudniejszą lekcją, jakiej musiałem się nauczyć, było wiedzieć, kiedy po prostu odpuścić. Oto kwestia zdobywania kredytu: nie otrzymasz go za wszystko, co zrobisz. To tylko część pracy i część bycia w zespole.

Przypomniało mi się o tym, kiedy zostałem menadżerem i miałem kilku pracowników, którzy oczekiwali, że zostaną docenieni za każdy pozytywny wynik, nawet zdalnie związany z pracą, którą wykonali. Starałem się jak mogłem rozpoznać mój zespół, kiedy tylko było to uzasadnione, ale te ciągłe „przypomnienia były dla mnie frustrujące, prawie zawsze zdejmując blask z wszelkich pozytywnych opinii, które już do nich miałem.

Chociaż istnieją sposoby na zapewnienie sobie, że zdobędziesz uznanie innych, jeśli spodziewasz się uznania za wszystko, co robisz, bez wątpienia poczujesz się rozczarowany. Zaoszczędź siłę zdobywania kredytów na ważne projekty, a pomożesz stać się nie tylko wybitnym indywidualnym współpracownikiem, ale także silnym graczem zespołowym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy