Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin i jak działają?

Category: Będziesz Mógł
17 lutego 2021

Kontrakty futures mają długą i bogatą historię – ale dla handlowców Bitcoin odblokowały nowe strategie.

W skrócie

 • Kontrakt futures to umowa, która zobowiązuje przedsiębiorcę do zakupu lub sprzedaży aktywów w określonym czasie, ilości i cenie.
 • Kontrakty terminowe na Bitcoin pomagają wprowadzić dodatkową płynność na rynek, a także zapewniają możliwości arbitrażu.Ponieważ zmienia się wartość handlowa Bitcoin, zmieni się również wartość różnych kontraktów futures na Bitcoin.Bitcoin to największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Podobnie jak inne kryptowaluty, jest również niezwykle niestabilny. Na przykład w marcu 2020 r.cena Bitcoina praktycznie spadła o połowę w ciągu zaledwie kilku dni, gdy rynki spadły w obawie przed pandemią. Na początku września odbił się z około 4 000 dolarów do maksimum 12 000 dolarów – zanim szybko ponownie się załamał, spadając poniżej 10 000 dolarów.

  Handel spot – praktyka kupowania i sprzedawania Bitcoinów – zmusza traderów do wymiany kryptowalut po ichaktualnychcenach. Ale co by było, gdyby istniał sposób na zablokowanie tej ceny 4000 $, odbierając Bitcoin kilka miesięcy później? Więc nawet jeśli cena Bitcoina osiągnie 12000 USD, kontrahent musiałby dostarczyć zakup Bitcoin za 4000 USD.

  Jest! Nazywa się to kontraktem futures. Kontrakt futures to umowa między dwoma handlowcami, która zobowiązuje tradera do zakupu lub sprzedaży aktywów w określonym czasie, ilości i cenie. Na przykład, możesz zawrzeć umowę w połowie marca na zakup jednego Bitcoina za 4000 $ na 30 sierpnia. Możesz również być po drugiej stronie umowy, zgadzając się na sprzedaż Bitcoina za ustaloną cenę. Jeśli jesteś kupującym, chcesz, aby cena handlowa Bitcoin wzrosła, ponieważ będziesz mógł kupić kryptowalutę poniżej wartości rynkowej, podczas gdy sprzedawcy chcą czegoś przeciwnego, zyskując, gdyby cena Bitcoina spadła.

  Ludzie oszaleli na punkcie kontraktów terminowych na Bitcoin, gdy pojawili się wielcy gracze, tacy jak CME Group i TD Ameritrade. Kiedy kontrakty terminowe na Bitcoin zadebiutowały na Chicago Board Options Exchange (CBOE) w grudniu 2017 r., Strona CBOE została przytłoczona. Na Bakkt, platformie kontraktów futures na Bitcoin obsługiwanej przez Intercontinental Exchange, każdego dnia handluje się około 11000 kontraktami futures.

  W ciągu ostatnich 24 godzin (od 10 września) na Binance handlowano kontraktami futures o wartości 2,03 miliarda USD; 2,01 USD na Huobi; 1,85 USD na OKEx; i 1,05 USD na BitMEX.

  Kontrakty futures i ewolucja klas aktywów

  „Kontrakty futures są ważną częścią ewolucji klas aktywów – powiedział w rozmowie zDecryptNick Cowan, dyrektor generalny GSX Group . „Zapewniają punkt odniesienia – wartość godziwą lub FV – tego, jaka jest przyszła wartość, umożliwiając arbitraż i płynność wejść na rynek.

  Czy wiedziałeś?Kontrakty futures powstały z XVII-wiecznymi japońskimi samurajami, którym płacono ryżem, ale przez większość roku byli poza domem, robiąc to, co robią samurajowie z XVII wieku. Chcieli jednak upewnić się, że ryż, za który zapłacono, powiedzmy w lutym, zachował swoją wartość do sierpnia, więc handlowali kontraktami, które zobowiązywały sygnatariusza do zapłacenia równoważnej ilości ryżu w sierpniu, niezależnie od jej aktualnej wartości.

  Powodem, dla którego możesz handlować kontraktami futures na Bitcoin, a nie tylko, powiedzmy, kupować dużo Bitcoinów wartych 4000 USD w tym czasie, jest to, że nie musisz ich trzymać samodzielnie. (Pomocna jest tutaj nasza analogia do japońskich samurajów – japońscy samurajowie handlowali kontraktami futures, więc sami nie musieliby przechowywać ryżu).

  Niektóre giełdy kryptowalut, takie jak OKEx, mają niższe opłaty handlowe za kontrakty futures, co oznacza, że ​​handlowcy mogą wycisnąć nieco więcej ze swoich kont, korzystając z kontraktów futures.

  Jak trader opuszcza swoją pozycję futures

  Nick Cowan, dyrektor generalny GSX Group, powiedziałDecrypt: „Kontrakty terminowe na BTC to świetny sposób na wprowadzenie dodatkowej płynności na rynek, a także zapewniają wspaniałe możliwości arbitrażu. Dzieje się tak dlatego, że kontrakty futures są zazwyczaj przechowywane dopiero po ich wygaśnięciu. Zamiast tego są przedmiotem obrotu jak innymi aktywami. Ponieważ zmienia się wartość handlowa Bitcoin, zmieni się również wartość różnych kontraktów futures na Bitcoin.

  Podczas zawierania kontraktu futures trader może wyjść z pozycji na trzy sposoby: offsetowanie, rolowanie i wygaśnięcie. Kompensowanie jest najbardziej powszechne i występuje, gdy trader tworzy inny kontrakt futures o tej samej wartości i wielkości, co powoduje, że jego efektywne zobowiązania są równe zeru, gdy się równoważą. Rolowanie odbywa się poprzez kompensowanie pozycji, ale z datą wygaśnięcia, która jest dalej w przyszłość. Wygaśnięcie jest tym, czego można się spodziewać: wtedy, gdy umowa osiąga datę końcową, a strony, które ją posiadają, kupują lub sprzedają po uzgodnionej cenie.

  Kontrakty terminowe i zabezpieczenia

  Inną metodą handlu kontraktami futures jest hedging. Hedging to sposób na zmniejszenie ryzyka, który jest przydatny dla traderów zmagających się ze zmiennością kryptowalut.

  Weźmy pod uwagę inwestora, który właśnie kupił trzy Bitcoiny po 10000 USD za sztukę:

  • 📈 Uważa, że ​​cena Bitcoina wzrośnie do końca miesiąca, ale chce chronić swoją pozycję na wypadek, gdyby spadła.
  • 📅 Aby chronić swoją pozycję, może zawrzeć kontrakt futures na sprzedaż jednego Bitcoina za 10 000 $ na koniec miesiąca.💰 Pod koniec miesiąca, jeśli Bitcoin wzrośnie, osiągnie zysk, sprzedając pozostałe dwa Bitcoiny.📉 Jeśli spadnie, straci pieniądze, ale będzie to ograniczone, ponieważ nadal może sprzedać jednego bitcoina za 10000 USD.Hedging zmniejsza ogólne ryzyko tradera, chociaż ogranicza również jego potencjalne zyski.

   Kontrakty terminowe na Bitcoin: uwaga

   Świat kontraktów terminowych na Bitcoin to nie tylko zabawa i gry. Podjęcie umowy jest poważnym zobowiązaniem, a jeśli minie termin jej wygaśnięcia, przedsiębiorca ma prawny obowiązek jej wypełnienia.

   Kontrakty futures mogą stracić dużo pieniędzy, ponieważ możesz zostać zmuszony do zakupu Bitcoinów znacznie powyżej ich aktualnej ceny handlowej. Kryptowaluty są jedną z najbardziej niestabilnych dostępnych klas aktywów; podobnie jak w przypadku wszystkich kryptowalut, handel Bitcoinem jest bardzo ryzykowny.

   Zrzeczenie sięPoglądy i opinie wyrażone przez autora mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady finansowej, inwestycyjnej ani innej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy