Czym są oszustwa związane z kartami kredytowymi i dlaczego mają znaczenie w 2019 roku?

17 lutego 2021

9 stycznia 2019 13:04 EST

W czasach, gdy coraz więcej konsumentów finansowych odwraca się od gotówki na rzecz kart kredytowych i debetowych, ryzyko oszustw związanych z kartami kredytowymi jest wyższe niż kiedykolwiek.

W rzeczywistości 47% dorosłych Amerykanów zgłosiło, że padło ofiarą oszukańczego zakupu przy użyciu karty kredytowej lub debetowej .

Ponadto Experian ( EXPGY ) wymienił oszustwa związane z kartami kredytowymi jako najczęstszą formę osobistych oszustw finansowych .

Jednak wydaje się, że Amerykanie nie robią wystarczająco dużo, aby chronić się przed oszustwami związanymi z kartami kredytowymi.

Na przykład, podczas gdy 47% dorosłych Amerykanów doświadczyło nieuczciwego zakupu przy użyciu plastiku, tylko 14% tej liczby zdecydowało się na zamrożenie kredytu – jest to niezbędny krok, gdy jesteś ofiarą oszustwa związanego z kartą.

Oczywiście konsumenci mają wiele do zrobienia, aby lepiej chronić się przed oszustwami związanymi z kartami kredytowymi. Przyjrzyjmy się problemowi i opracujmy plan bitwy, aby powstrzymać oszustów kart.

Rodzaje oszustw związanych z kartami kredytowymi

Coraz częściej gotówka staje się przestarzałą metodą płatności, a korzystanie z kart kredytowych i debetowych – zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej – rośnie.

Badanie z 2017 roku pokazuje, że 77% dorosłych Amerykanów twierdzi, że będzie płacić za towary i usługi kartą kredytową, w formie fizycznej lub cyfrowej. Tylko 12% wybrało gotówkę.

Jednak właśnie dlatego oszuści dostrzegają okazję do oszustw związanych z kartami kredytowymi i debetowymi – więcej konsumentów używa kart do płacenia, a artyści zajmujący się oszustwami finansowymi o tym wiedzą. Coraz więcej przestępców kart działa pod wpływem swoich impulsów i angażuje się w oszustwa związane z kartami.

Oto 10 coraz powszechniejszych sposobów, w jakie możesz paść ofiarą oszustwa związanego z kartami kredytowymi i debetowymi:

 • Złodziej przekopuje twoje śmieci, znajduje odrzucone rachunki, kradnie numer twojego konta i gromadzi tysiące dolarów w fałszywych opłatach.
 • Bez skrupułów kelner kopiuje numer twojej karty kredytowej z dala od wścibskich oczu i wykorzystuje go do sfinansowania karaibskich wakacji, a ty zapłacisz rachunek.Złodziej tożsamości wabi Cię na oszukańczą stronę internetową, która uzyskuje Twoją kartę pod fałszywym pretekstem i wykorzystuje ją do popełnienia oszustwa finansowego.Zaawansowany technologicznie oszust włamuje się do Twojego smartfona i kradnie informacje o Twojej karcie kredytowej.Kampania phishingowa oparta na wiadomościach e-mail może zwabić nieuważnych klientów korzystających z kart do kliknięcia fałszywego łącza internetowego, które w rzeczywistości gromadzi osobiste dane finansowe konsumenta, w tym numery kart, i usuwa je z danymi.Wykorzystanie złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegującego może oddzielić Cię od karty kredytowej – i przekazać jej numer bezpośrednio w ręce złodzieja danych karty kredytowej. Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie szpiegujące może nie tylko szpiegować Twoje nawyki internetowe, w tym zakupy dokonywane za pomocą kart kredytowych i debetowych, ale może również wykorzystywać starsze przeglądarki i systemy operacyjne do kradzieży danych osobowych.Kradzież przez telefon lub e-mail może się zdarzyć, często starszym posiadaczom kart, którzy nie są tak obeznani z drogami dzisiejszych wyrafinowanych oszustów kart kredytowych, jak młodsi, bardziej zaawansowani technologicznie posiadacze kart. W tym przypadku złodzieje kart kredytowych rzekomo pochodzą z instytucji finansowej konsumenta proszącej o potwierdzenie danych konta karty po fałszywym naruszeniu danych lub pod pozorem „aktualizacji naszych danych.Haker z powodzeniem włamuje się do systemu danych Twojej instytucji finansowej (zdarzyło się to między innymi w przypadku JP Morgan Chase ( JPM ) – Get Report i Equifax ( EFX ) – Get Report) i wykorzystuje dane Twojej karty kredytowej lub debetowej. Firmy świadczące usługi finansowe generalnie lepiej chronią dane użytkowników, ale włamania i naruszenia wciąż się zdarzają, co naraża dane karty na ryzyko.Stosunkowo powszechną, ale niezgłaszaną formą oszustwa związanego z kartą kredytową jest prosta utrata telefonu lub fizycznego kredytu, która zostaje znaleziona i wykorzystana przez nieznajomego.Stajesz się ofiarą tego, co badacze zajmujący się zwalczaniem oszustw nazywają „przejęciem konta. Dzieje się tak, gdy konsumenci kart kredytowych lub debetowych nieświadomie przekazują swoje dane osobowe nieznajomemu, takie jak adres domowy lub data urodzenia, które oszuści mogą wykorzystać do uzyskania nowej karty kredytowej.Oszustwa związane z kartami kredytowymi vs. Kradzież tożsamości

  Chociaż oszustwa związane z kartami kredytowymi i kradzież tożsamości mają pewne podobieństwa, mają również swój sprawiedliwy udział w różnicach.

  Warto poznać te różnice, jeśli chcesz zbudować solidną ochronę przed oszustwami związanymi z kartami kredytowymi. Oto, co musisz wiedzieć:

  Oszustwa związane z kartami kredytowymi mają inną strukturęIstnieje inny (i większy) poziom, który oddziela oszustwa związane z kartami kredytowymi i kradzież tożsamości. Oszustwa związane z kartami kredytowymi mogą mieć bardzo wąski zakres, ograniczony do czegoś tak prostego, jak bezpośrednia kradzież rzeczywistej karty kredytowej lub debetowej.

  Z drugiej strony kradzież tożsamości jest znacznie bardziej rozpowszechniona i wielowarstwowa. Może zawierać wiele fragmentów Twoich danych (na przykład datę urodzenia, rachunek za media i kartę ubezpieczenia społecznego), które mogą zostać połączone przez doświadczonego oszusta w celu kradzieży danych Twojej karty kredytowej.

  Różnice w „poprawkach firm świadczących usługi finansowePrawo federalne ogranicza odpowiedzialność konsumenta za oszustwa związane z kartami kredytowymi do 50 USD. Jeśli zgłosisz stratę przed użyciem karty kredytowej, zgodnie z ustawą Fair Credit Billing Act nie ponosisz odpowiedzialności za żadne opłaty, których nie autoryzowałeś.

  W przypadku kradzieży tożsamości, straty kart są trudniejsze do oszacowania, przy zaangażowaniu wielu firm i podmiotów (pomyśl o swoim dostawcy telefonu komórkowego, rządie Stanów Zjednoczonych i dostawcy karty, gdy Twój telefon, numer ubezpieczenia społecznego i karta kredytowa zostaną naruszone).

  W takim scenariuszu zwroty kosztów są zwykle uwikłane w biurokrację, a spłata trwa miesiące, a nawet lata.

  Ostrzejsze wynikiW przypadku oszustw związanych z kartami kredytowymi strata jest zwykle powiązana z numerem skradzionej karty kredytowej. Dzięki oszustwom tożsamości oszust może łatwiej przejąć tożsamość osoby i wyrządzić wszelkiego rodzaju szkody finansowe, których rozwikłanie może zająć lata.

  Jak zapobiegać oszustwom związanym z kartami kredytowymi

  Oszuści kart kredytowych stają się coraz bardziej odważni i działają coraz liczniej. Przy setkach milionów transakcji dokonywanych codziennie przy użyciu kart kredytowych liczba potencjalnych ofiar kart kredytowych jest ogromna

  Aby temu przeciwdziałać, podejmij następujące kroki, aby uniknąć oszustw związanych z kartami kredytowymi:

  1. Regularnie sprawdzaj wyciągi z kartNabierz zwyczaju dokładnego sprawdzania każdego wyciągu z karty kredytowej, w wersji papierowej lub cyfrowej.

  Jeśli jakiekolwiek informacje lub opłaty wydają się podejrzane, natychmiast skontaktuj się z wystawcą karty i ponownie sprawdź wyciąg. Jeśli jakiekolwiek obciążenia są rzeczywiście nieautoryzowane, natychmiast zgłoś nieuczciwą działalność i natychmiast anuluj kartę kredytową.

  2. Działaj szybko z zagubioną lub skradzioną kartąWbrew powszechnej opinii, konsumenci nie muszą być aktywnie atakowani przez oszusta kartowego, aby stać się ofiarą oszustwa. Zgubiony portfel lub telefon komórkowy z osadzonymi w nim danymi karty może łatwo wpaść w ręce złodzieja kart, który prawdopodobnie pójdzie dalej i wyczerpuje limit karty kredytowej, jeśli nie podejmiesz kroków, aby temu zapobiec.

  Pamiętaj, że zgłaszając wszelkie podejrzane obciążenia, zgubione lub skradzione karty, zgodnie z prawem usuniesz wszelką odpowiedzialność za dalsze obciążenia. Utrata karty debetowej może kosztować więcej – jeśli czekasz ponad 60 dni kalendarzowych od wysłania wyciągu, aby to zgłosić, możesz stracić wszystkie pieniądze na koncie.

  3. Bądź sumienny ze swoją kartąUpewnij się, że wiesz, gdzie aktualnie znajduje się Twoja karta kredytowa lub debetowa.

  Nigdy nie zostawiaj swojej karty kredytowej lub debetowej leżącej na widoku. Zamiast tego przechowuj go w bezpiecznym miejscu w torebce lub portfelu i noś go tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

  Ponadto nie przechowuj numeru karty ani innych istotnych danych osobowych (takich jak numer ubezpieczenia społecznego) luźno na smartfonie, na przykład w sekcji „notatki, w wiadomości tekstowej lub e-mail. Oszuści mogą łatwo i szybko wykopać potrzebne dane i wykorzystać je do popełnienia oszustwa związanego z kartami kredytowymi.

  4. Sprawdź bezpieczeństwoKiedy robisz zakupy online i planujesz użyć karty kredytowej, upewnij się, że każda strona, która prosi o wprowadzenie danych karty kredytowej, ma na pasku adresu „https („s oznacza bezpieczne) i ikonę kłódki na dole ekranu.

  5. Unikaj oszustw e-mailowychOszuści kart kredytowych online lubią wyłudzać informacje, aby uzyskać dane dotyczące Twojej karty. Nie daj się nabrać na te oszustwa. Usuń wszelkie podejrzane wiadomości e-mail, które Twoim zdaniem pochodzą od instytucji finansowej lub preferowanego sprzedawcy. Nie klikaj też żadnego linku e-mail, chyba że dokładnie wiesz, kto go wysyła.

  6. Nie podawaj danych osobowych nieznajomymNigdy nie odpowiadaj nieznajomym online, ani przez SMS, ani e-mail, ani w mediach społecznościowych i nie podawaj żadnych danych osobowych. Pamiętaj, legalne firmy nie będą prosić Cię o numer karty kredytowej bez ważnego powodu i prawie zawsze dlatego, że na początku skontaktowałeś się z nimi jako pierwszy.

  Przede wszystkim zastosuj zdrową dawkę zdrowego rozsądku w dążeniu do ochrony karty kredytowej.

  Na przykład podejmij rozsądny krok i skontaktuj się z wydawcą karty kredytowej i zapytaj, dlaczego podejrzane obciążenia pojawiają się na rachunku karty kredytowej lub na wyciągu z karty debetowej.

  Lub nigdy nie udostępniaj informacji o swojej karcie nieznajomym lub używaj tylko jednego hasła do konta karty – badania pokazują, że karty są trudniejsze do kradzieży online dzięki dodatkowej warstwie ochrony hasłem.

  Skontaktuj się także z dostawcą karty kredytowej i zapytaj, co robi, aby chronić Twoją kartę i dane – praca w zespole znacznie zwiększa Twoje szanse na uniknięcie oszustw związanych z kartami kredytowymi.

  Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli nie traktujesz poważnie oszustw związanych z kartami kredytowymi, oszuści to zrobią i na Twój koszt. W związku z tym będziesz musiał odegrać dużą rolę w powstrzymaniu oszustów kart kredytowych.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy