Pracodawcy RP recenzują budżet na 2019 r. "Krótkowzroczność rządu"

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka - pisze związek Pracodawcy RP. Podług organizacji najbardziej w projekcjach rządu niepokoi krótkowzroczność polityków. Komentarz prezentujemy w całości.

Tempo wzrostu PKB w kolejnym roku najwidoczniej będzie niższe niż przy obecnym. Powodem do niepokoju jest fakt, że głównym źródłem tego wzrostu dzierży być konsumpcja krajowa realizowana przy wysokim poziomie wykorzystania mocy produkcyjnych i niskich inwestycjach. Wizja powiększania inwestycji sektora instytucji rządowych i samorządowych nie jest pocieszająca, bo nie zastąpi to inwestycji prywatnych.

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

Budżet prognozuje nie tylko utrzymanie aktualnych bardzo kosztownych programów społecznych, ale także ich rozszerzanie oraz masowe transfery na rzecz coraz szerszych grup społecznych. Pominięte zostaną jednak owe grupy osób, które współtworzą dochód narodowy. Rząd zakłada m. in. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Naturalnie wszyscy Obywatele, w tym pracodawcy i pracownicy, zainteresowani są poprawą jakości usług publicznych. Ów wzrost wydatków takich efektów jednak nie przyniesie. Zwiększy jedynie frustrację pracowników przedsiębiorstw publicznych i ich roszczeniowy stosunek do państwa.

Jest to wynikiem zaniechań i praktycznego zatrzymania reform systemowych w administracji. Istnieje obawa, że podobnie nieskuteczne będą kosztowne działania adresowane do Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Też w tych obszarach odrzucić dokonano istotnych zmian systemowych i brak jest powszechnych mechanizmów uzależniających finansowanie od momentu jakości i ilości okazywanych usług. W budżecie zapewniono środki na nieśmiertelne pozycje wydatkowe takie jak restrukturyzacja górnictwa czy dopłaty do odwiedzenia paliwa rolniczego. Należy oczekiwać, że rezultaty finansowania ludzi działań będą identyczne, jak w latach ubiegłych. Zapewnią one zatem ekonomiczną utratę, ale być może dostarczą korzyści politycznych.

Budżet państwa prawdopodobnie słusznie zakłada dalszy spadek bezrobocia, jak oznacza dalszy wzrost wydatków pracy i spadek intratności prowadzenia działalności gospodarczej. Przy bardzo niskiej aktywności zawodowej Polaków, eliminacji z branży pracy wielu osób w związku z obniżeniem wieku emerytalnego i braku wcześniejszych reform szkolnictwa - ogromny kłopotem dla pracodawców będzie zdobycie pracowników. Niska aktywność zawodowa nie jest samoistnym problemem tylko skutkiem działania ciebie. Kolejne transfery środków wyłącznie zniechęcają do podejmowania pracy. Pracodawcy mogliby sobie poradzić spośród tym problemem poprzez zwiększanie efektywności pracy uzyskiwane np. dzięki szkoleniom pracowników. Wraz z analizy budżetu państwa wypływa jednak, że w ludzi kwestiach na pomoc rządu liczyć nie można.

"Krótkowzroczność rządu" największym problemem

Największym tematem jest krótkowzroczność rządu. Obecnie znajdujemy się prawdopodobnie w szczycie wzrostu gospodarczego. Znaczy to, że trzeba stanowić gotowym na ograniczenie tempa wzrostu, a najrozsądniej byłoby przygotowywać się na kryzys światowy, którego nadejście przewiduje wielu ekspertów.

Tego rodzaju ostrzeżenia należy odnosić się niezwykle poważnie. Zamiast tegoż rząd planuje dalszy rozwój trudnych do ograniczenia po dłuższym okresie wydatków. Po przewidywaniach rządu na lata 2020-2022 widoczny jest pogoda ducha, który nie jest sprawiedliwy. Przewiduje się "relatywnie" porządną koniunkturę. Elementarna odpowiedzialność nakazuje przygotowywanie gospodarki na nadejście poważnych problemów. Polska nie jawi się być na nie obecnie gotowa, a dzięki wydatkom na programy socjalne nie będzie gotowa również po chwili, gdy kryzys w tej chwili nadejdzie.

  • Śródtytuły pochodzą od redakcji

Dzielić:

Związane z

debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

62 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →
e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

313 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →
giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF  Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

870 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →
grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

479 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →