"Brexit spustoszy rynki w zaledwie 6 miesięcy"

Brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy

Skutki Brexitu będą katastrofalne dla wszystkich rynków pieniężnych i pojawią się podczas pierwszych sześciu miesięcy a mianowicie uważają analitycy jednego wraz z największych banków inwestycyjnych na świecie Morgan Stanley.

Bank prognozuje, że głosowanie Brytyjczyków za wyjściem ze Społeczności doprowadzi do spadku wartości akcji na Starym Kontynencie o 15 proc.

Sytuacja zdaje się bardzo istotna. Dzisiaj opublikowano dwa sondaże, które wskazują na dominację zwolenników Brexitu.

Brexit coraz bliżej

Sondaż pracowni Survation, przeprowadzony na zlecenie IG Group, wskazuje, że 52 proc. Brytyjczyków, wyłączając niezdecydowanych, popiera Brexit, a czterdziestu osiem proc. jest przeciw.

Wliczając niezdecydowanych, 45 proc. mieszkańców Uk jest zbytnio Brexitem, 42 proc. przeciwko. 13 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

W sondażu Ipsos-Mori, sporządzonym w zlecenie Evening Standard, zwolennicy Brexitu mają 6 pkt. proc. przewagi nad przeciwnikami. Tutaj jednak jest wciąż sporo niepewności. 20 proc. ankietowanych stwierdziło, że nadal może zmienić zdanie.

Co ważne, sondaż dla Ipsos-Mori (comiesięczny sondaż telefoniczny) jest wręcz symboliczny. Daje on pierwszy raz dominacja zwolenników Brexitu od stycznia 2013 r., kiedy David Cameron zapowiedział przeprowadzenie referendum.

Tusk: "Trudno być optymistą"

Dzisiaj także swoje trwogi nakreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk:

Wiem, że jest nam bardzo trudno zachować optymizm, wiemy ostatnie sondaże. Ale stale jest pół na kwadrans, wszystko jest możliwe.

Dodał, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie miało negatywne gospodarcze i polityczne konsekwencje, i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla tego państwa, jak i Unii Europejskiej. W jego mniemaniu Zjednoczone Królestwo to kluczowy kraj UE i Brexit "nie ma w tym momencie żadnego sensu".

- Polityczne i geopolityczne następstwa są całkowicie nie do odwiedzenia przewidzenia. Dziś potrzeba nam wzmocnienia naszej zachodniej wspólnoty - mówił Tusk.

Jak do spodziewanego Brexitu przygotowują się bazy centralne? Prześledźmy pokrótce, którą mamy teraz sytuację.

Bank Anglii: "Stopy z brakiem zmian, Brexit ryzykiem"

W oświadczeniu po posiedzeniu Banku Wielkiej brytanii analitycy napisali, że „w obliczu większej niepewności jak do warunków prowadzenia handlu przez UK funt pewnie ulegnie dalszej deprecjacji, stanowić może gwałtownej, ale nogi procentowe pozostają bez zmian”.

Kombinacja wpływu referendum na podaż, popyt jak i również kurs wymiany może prowadzić do dużo niższej ścieżki wzrostu gospodarczego i doniośle wyższej ścieżki inflacji niźli w majowych prognozach banku – dodano.

Zdaniem banku w przypadku Brexitu stoi przed nim zadanie „z jednej strony stabilizacji inflacji a z pozostałej poziomu produkcji i zatrudnienia”. Jednocześnie bank stwierdził, iż „podejmie się wszelkich działań”, by zapewnić trwałość oczekiwań inflacyjnych.

Brexit jednoczy

Przenieśmy się do Azji. W tym miejscu Bank Japonii oświadczył, iż jest w „ścisłym kontakcie” z Bankiem Anglii jak i również innymi bankami centralnymi po związku z referendum przy Wielkiej Brytanii.

Haruhiko Kuroda, przewodniczący Banku Japonii mówił, że:

Unia europejska Europejska, łącznie z Dużą Brytanią, odniosła korzyści ekonomiczne w związku z przystąpieniem UK do UE. Rynki przed referendum są rozchwiane. Bank Japonii jest przy ścisłym kontakcie z Bankiem Anglii i innymi bankami centralnymi. Będziemy ściśle kooperować z krajowymi oraz zagranicznymi instytucjami i uważnie monitorować, jaki wpływ na sektor obligacji i światowe rynki finansowe, w tym Japonii, będzie miał wynik referendum.

Szwajcaria będzie walczyć spośród mocnym frankiem

Z kolei Thomas Jordan, przewodniczący Narodowego Instytucji finansowej Szwajcarii (SNB) powiedział dziś, że SNB przeciwstawi się wzrostowi wartości franka, po decyzji Brytyjczyków o spodziewanym Brexicie. Jego zdaniem szwajcarska waluta jest przewartościowana.

- Patrząc w ostatnie zawirowania na branży, jest bardzo prawdopodobne, że SNB stanie się bardziej agresywny w zakresie interwencji – powiedział.

Bank co do jednego jest pewny:

Brexit kompletnie zmieni sytuację. Nie wiemy, jakie są skutki, jakie są relacje między UK an unią walutową, jaki będzie wpływ na londyńskie City jak i również na rynki międzynarodowe. SNB będzie musiał ponownie docenić sytuację.

Frank jest postrzegany przez rynki jako pewna przystań i umocnił się od początku czerwca na temat 2 proc.

EBC zapewni płynność w przypadku Brexitu

Na odsiecz rynkom przychodzi Europejski Bank Centralny (EBC). - Jeżeli Wielka Brytania zagłosuje za opuszczeniem UE, to Europejski Bank Kierowniczy jest gotowy zapewnić uczestnikom rynku zastrzyk płynności – zapowiedział Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC i szef banku centralnego Austrii.

Powiedział także, hdy bank centralny ma mus być przygotowanym na dowolną ewentualność. Na rynku mogą wystąpić zakłócenia w treściwym terminie.

Brexit oznacza mniej podróży

Do dyskusji na temat Brexicie włączył się też prezes firmy turystycznej TUI - Klaus Mangold.

Mówił dzisiaj, że jeśli doszłoby do Brexitu, słabszy funt może zmniejszyć skłonność Brytyjczyków do podróżowania.

Dodał, że TUI „dokładnie analizuje” ewentualne konsekwencje Brexitu i stosuje „wszelkie środki”, by uchronić się przed negatywnym wpływem na zyski. Szef firmy stwierdził również, że „ma wielką nadzieję”, iż Brytyjczycy zagłosują zbytnio pozostaniem w UE.

Referendum w sprawie rozwiązania WB z Unii przewidziane jest dokładnie za tydzień 23 czerwca.

Tagi: Brexit UE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dzielić:

Związane z

bank może wstrzymać przelew do odwiedzenia krajów objętych sankcjami  Pieniądze 24.06.2019

Bank może wstrzymać przelew do odwiedzenia krajów objętych sankcjami Pieniądze

99 24.06.2019

Pieniadze

Wakacje to czas wzmożonych podróży, także w miejsca egzotyczne i niebezpieczne. Zapłata kartą w takich miejscach czy przelew pieniędzy nie w każdej sytuacji są możliwe. Bank przy wyjątkowych okolicznościach podejmie uchwałę o…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

410 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem  Tech 23.06.2019

Awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem Tech

902 23.06.2019

Tech

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w globalnej sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Kolejny operator ma zgodę na…...

Czytać →
aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena  Ze świata 17.06.2019

Aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena Ze świata

290 17.06.2019

Ze swiata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

416 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

176 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →
apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd?  Tech 20.06.2019

Apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd? Tech

378 20.06.2019

Tech

Apple został oskarżony na temat podbieranie pracowników z spółki, która produkuje akumulatory do odwiedzenia aut elektrycznych. To podsyca spekulacje, że producent iPhone'a coraz poważniej myśli o wejściu na rynek aut…...

Czytać →