Credit Agricole ma dla rządu gorzką pigułkę, która podważa wielki plan premiera Morawieckiego

Inwestycje w Polsce nie są szybko rosły. Komentarz Credit Agricole

Wszyscy eksperci rynkowi w Naszym kraju czekają na boom po inwestycjach. Jednak, jak przekonują ekonomiści Credit Agricole, może on nigdy nie nastąpić, a sam cykl inwestycyjny będzie krótki. To z kolei oznacza, że szeroki plan premiera Morawieckiego, przy którym to stopa inwestycji ma wynieść nad Wisłą 25 proc., niebezpiecznie odsuwa się w czasie.

Największym prezentem, jaki moglibyśmy sobie wymarzyć dla krajowej gospodarki to rosnące inwestycje. Zapewniają one trwały jak i również stabilny wzrost PKB, który nawet przy możliwym tąpnięciu w konsumpcji (na jakiej w znacznej mierze utrzymuje się obecnie polska machina) nie sprowadzi nas do parteru. Wiedzą wówczas ekonomiści, wie to i polski rząd. Premier Morawiecki, kiedy był nadal w fotelu ministra wzrostu, a później też zasobów, gdzie się nie pojawił, odmieniał słowo "inwestycja" przez wszystkie przypadki.

Inwestycje w Polsce - przygoda grudą pisana

Słowa prezesa Wskazówki Ministrów miały także odbicie w dokumentach rządowych. Na samym początku rządzenia były prezes BZ WBK mówił, że do ukończenia dekady stopa inwestycji, innymi słowy relacja nakładów do PKB wrośnie do 25 proc. Później w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju tę datę przesunięto w koniec 2025 r. Następnie resort finansów w Aktualizacji Planu Konwergencji z kwietnia tego roku zapisał, hdy do 2020 r. stopa inwestycji wyniesie 20, trzech proc., a do końca tego roku 18, sześć proc.

Niestety, huczne zapowiedzi polityków wciąż rozmijają się z rzeczywistością. Ta pozostawała i pozostaje daleka od planów PiS-u. Przy 2016 r. doświadczyliśmy rzetelnego załamania w inwestycjach. Rząd tłumaczył wtedy, że jest to związane z kończącą się perspektywą finansową Unii oraz zmianami przepisów, które skutkowały zatorem przy wydatkowaniu pieniędzy z Brukseli. Przedsiębiorcy byli innego spojrzenia. Oni z transportu narzekali na niestabilność upoważnienia, nieprzewidywalną politykę podatkową ekipy Zjednoczonej Prawicy (case podatku handlowego) oraz przykręcanie śruby przez skarbówkę.

Stopa inwestycji, na której tak zależy premierowi, spadła w owym czasie do najniższego poziomu od czasu 1996 r.

W 2017 r. nakłady na środki trwałe wciąż pełzały z szybkością ślimaka, aby w IV kw. przepoczwarzyć się w małego królika i skoczyć o 5, 4 proc., choć GUS w pierwszym odczycie podał dane dwukrotnie wyższe - 11, 3 proc. Na wstępie trzy miesiące tego roku przyniosły przyspieszenie dynamiki do 8, 1 proc., jednakże jak podkreślają ekonomiści wówczas jeden z najgorszych rezultatów w regionie (np. w bliskich nam Węgrzech urosły o 17, 3 proc. ) i oznacza, hdy prywatni przedsiębiorcy wciąż będą zawieszeni w letargu.

Co więcej, wzrost o 8, 1 proc. określa także, że stopa inwestycji wciąż pozostaje u nas poniżej 18 proc. - daleko od oczekiwań rządzących.

Inwestycje na terytorium polski nie będą szybko się czuły. Komentarz Credit Agricole

I w tej chwili najważniejsze. Czy czeka naszą firmę przełom? Wiele wskazuje na tek krok, że raczej nie powinno się się na niego nastawiać. Jak szacują ekonomiści Credit Agricole, boom w inwestycjach w polsce (niektórzy ekonomiści spodziewali się dwucyfrowej dynamiki) może nigdy nie nastąpić, a cykl inwestycyjny będzie dość krótki.

- Dostrzegamy umiarkowany potencjał do dalszego przyspieszenia wzrostu inwestycji ogółem. Do końca bieżącego roku dynamika inwestycji ogółem będzie rozwijała się w przedziale 7-9 proc. r/r. Począwszy od momentu IV kw. br. wyszuka się ona w trendzie spadkowym i ukształtuje się w stopniu ok. 3 proc. w IV kw. 2019 r. W rezultacie średnioroczne tempo wzrostu inwestycji wyniesie 8 proc. w tym roku i 3 proc. w 2019 r. - wyliczają. O ogromnym boomie, jak np. przy Budapeszcie, możemy więc zapomnieć.

Foto: Credit Agricole Dekompozycja inwestycji ogółem po Polsce

W jaki środek ekonomiści sporządzili swój scenariusz? Oparli go na 3 segmentach:

  • inwestycjach gospodarstw domowych,
  • inwestycjach przedsiębiorstw,
  • inwestycjach sektora publicznego.

I tak. W pierwszym przypadku wzięli oni pod uwagę informacje na temat wydanych pozwoleń na budowę oraz cyfry mieszkań oddanych do użytku.

- Na podstawie tych danych za sezon styczeń-marzec szacujemy, że dynamika inwestycji gospodarstw domowych przy I kw. nie uległa wyraźnym zmianom w zestawieniu do ostatnich kwartałów jak i również nadal kształtowała się niedaleko zera - przekonują.

Co będzie dalej? Podług francuskiego banku w latach 2018- 2019 będziemy śledzić za to lekką inklinację do wzrostu dynamiki nakładów na środki trwałe domach. Popyt na apartamentu mieszkalnego na rynku pierwotnym ma być wspierany przez rzetelną sytuację na rynku robocie oraz zakupy mieszkań u dołu wynajem (jako alternatywne zalążek inwestycji w warunkach niskiego zwrotu z depozytów bankowych).

Brak pracowników zaporą inwestycyjną polskich firm

Mówiąc o inwestycjach przedsiębiorstw, francuski pula spodziewa się, że faktorem mobilizującym firmy do wydawania gotówki będzie bariera "w postaci wysokiego stopnia wdrożenia mocy wytwórczych". Innymi słowy, polscy przedsiębiorcy, zbliżając się do sufitu swoich możliwości, a chcąc pokryć zapotrzebowanie rynku na ich produkty, będą inwestowali po nowe, bardziej wydajne machiny, linie produkcyjne itd.

- Czynnikiem ograniczającym postęp inwestycji przedsiębiorstw będą natomiast rosnące trudności ze znalezieniem zaznajomionych pracowników. Uważamy, hdy szczyt ożywienia aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw przypadnie na zwrot lat 2018 i 2019 - doprecyzowują.

A co z wydatkami rządowymi? Zdaniem ekspertów Credit Agricole szczyt dla dynamiki inwestycji publicznych w infrastrukturę przyszedł w I kw. owego roku.

Świadczy na temat tym spadek dynamiki po kwietniu w dziale "budowa obiektów inżynierii lądowej jak i również wodnej” do najniższego pułapu od grudnia ub. r. W kolejnych kwartałach inwestycje publiczne będą wspierane przez absorbcje środków unijnych jak i również cykl polityczny (zbliżające się wybory samorządowe i parlamentarne).

Jednakże na rezultat efektów wysokiej ubiegłorocznej listy i ograniczeń podażowych (braku wykwalifikowanych pracowników), dynamika lokaty publicznych będzie się sukcesywnie obniżać.

- Cykl inwestycyjny na terytorium polski będzie więc krótki - podsumowują.

Inwestycje nie ruszą spośród kopyta - PKO BP

I można by te szacunki złożyć na karb w mniejszym stopniu lub bardziej pesymistycznych analiz ekonomistów, jakich jest w eterze pełno. Jednak tą samą kwestię w swoich raportach podkreślają również ekonomiści PKO BP, największego polskiego banku z udziałem Skarbu Państwa. W takim przypadku jest już coś dzięki rzeczy.

W ostatnim kwartalnym opracowaniu na sprawa polskiej gospodarki specjaliści PKO BP napisali, że inwestycje będą nad Wisłą tracić impet. Dlaczego? Pośród innymi ze względu w rosnące ograniczenia podażowe po budownictwie (co mogą w tej chwili sygnalizować szczegółowe dane o prod. budowlanej – mniejsze wyniki w działach zawierających m. in. przygotowanie ziem pod budowę).

- Wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz braki kadrowe muszą stymulować popyt inwestycyjny, jednak spadek wartości kosztorysowej inwestycji wskazuje na ryzyko, że trwający cykl inwestycyjny będzie krótszy od poprzednich - zaznaczają.

Składając całość w całość, jeszcze się dobrze nie rozpędziliśmy, natomiast już czeka nas obstrukcja. Co więcej, wciąż zdaniem przedsiębiorców pewną barierę gra słaba legislacja. Prezes Bakallandu w rozmowie z Business Insider Polska mówił wprost, że w Polsce wynika zbyt wiele prawa, zbytnio nędznej jakości.

I jak w takich ustaleniach inwestować?

Foto: PKO BP Wartość kosztorysowa dopiero co rozpoczętych inwestycji

Dzielić:

Związane z

gUS: zarobki w mikroprzedsiębiorstwach po 2017 roku wyniosły 2800, 5 zł  Pieniądze 27.08.2019

GUS: zarobki w mikroprzedsiębiorstwach po 2017 roku wyniosły 2800, 5 zł Pieniądze

516 27.08.2019

Pieniadze

2, 8 tysiąca złotych brutto, czyli mniej więcej 2 tysiące złotych w rękę - tyle wyniosło w 2017 roku miesięczne wynagrodzenie przeciętnego pracownika w małej firmie. Dobra dane jest…...

Czytać →
gościem programu «Świat» będzie Janusz Lewandowski  Ze świata 05.08.2019

Gościem programu «Świat» będzie Janusz Lewandowski Ze świata

653 05.08.2019

Ze swiata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku w Gazprom Moskwa chce…...

Czytać →
gUS: PKB w drugim trymestrze wzrosło o 3, jednej proc. 23.08.2019

GUS: PKB w drugim trymestrze wzrosło o 3, jednej proc.

971 23.08.2019

Z kraju

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać →
eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc.  Informacje 28.07.2019

Eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc. Informacje

372 28.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis po TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało rozdzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać →
indeks Optymizmu Przedsiębiorców najwyższy po historii 04.09.2019

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców najwyższy po historii

686 04.09.2019

Z kraju

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać →
gUS: PKB w drugim trymestrze wzrosło o 3, jednej proc. 23.08.2019

GUS: PKB w drugim trymestrze wzrosło o 3, jednej proc.

222 23.08.2019

Z kraju

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać →
gUS: cudzoziemcy w 2016 r. wydali w Polsce ok. 39, 1 mld zł 23.08.2019

GUS: cudzoziemcy w 2016 r. wydali w Polsce ok. 39, 1 mld zł

111 23.08.2019

Z kraju

Cudzoziemcy w 2016 roku szacunkowo wydali przy Polsce około 39, 1 mld złotych na nabycie towarów i usług a mianowicie poinformował w poniedziałek Naczelny Urząd Statystyczny. Wydatki poniesione za granicą przez…...

Czytać →
ile zarabia prezes w globalnej spółce? To tajemnica, ale ministerstwo szykuje zmianę prawa  Informacje 03.09.2019

Ile zarabia prezes w globalnej spółce? To tajemnica, ale ministerstwo szykuje zmianę prawa Informacje

457 03.09.2019

Wiadomosci gospodarcze

Dwa tygodnie wstecz Mariusz Grendowicz został odwołany z funkcji prezesa Rodzimych Inwestycji Rozwojowych. PIR pomimo, że to spółka publiczna, nie podały jaką odprawę otrzymał Grendowicz. Dlaczego? Bowiem to informacje poufne. Jednak…...

Czytać →
gUS: spada skrajne ubóstwo przy Polsce 26.08.2019

GUS: spada skrajne ubóstwo przy Polsce

335 26.08.2019

Z kraju

W 2016 roku w naszym kraju było 4, 9 % skrajnie ubogich, a rok wcześniej 6, 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne - wśród tychże…...

Czytać →
hakerzy podpisują wiadomości rzeczywistymi danymi ofiar  Tech 27.08.2019

Hakerzy podpisują wiadomości rzeczywistymi danymi ofiar Tech

933 27.08.2019

Tech

Uwaga na wirusy. Gigant ostrzega przed fałszywymi mailami (Nie)bezpieczne wiadomości w chmurze? Sprawdź, jak na przykład uchronić się przed wyciekiem danych "Jaszczurki" zaatakowały PlayStation Network Wielki cyberatak. "Sytuacja jest monitorowana" Policja…...

Czytać →