Inwestorzy TFSA: Krach na rynku sprawia, że ​​akcje kanadyjskich banków są atrakcyjne

Category: Które Można
17 lutego 2021

Haris Anwar | 12 marca 2020 r. | Więcej na: RY TD RY TD

Inwestorzy, którzy wykorzystują swoje wolne od podatku rachunki oszczędnościowe (TFSA) do budowania bogactwa na emeryturę, mają wyjątkową okazję do stopniowego kupowania akcji banków kanadyjskich, które zostały wbite w obecny krach rynkowy.

Średnia stopa dywidendy pięciu największych spółek bankowych w Kanadzie osiąga poziom 6%, co było nie do pomyślenia kilka tygodni temu. Ale zanim zdecydujesz się kupić te akcje do swojego portfela TFSA, aby skorzystać z ich wysokiej rentowności, musimy zrozumieć, jaka jest stawka dla tych pożyczkodawców w obecnym kryzysie, który został wywołany wybuchem koronawirusa.

Z punktu widzenia Kanady największe ryzyko dla tych pożyczkodawców wiąże się z nagłym spadkiem cen energii. Inwestorzy obawiają się, że jeśli kryzys będzie się utrzymywał, wielu pożyczkodawców będzie musiało stawić czoła rosnącym złym długom, ponieważ wiele firm energetycznych w kraju może stanąć w obliczu bankructwa.

W poniedziałek cena półproduktu w Zachodnim Teksasie spadła o około 25%, podczas najgorszego jednodniowego spadku od około trzech dekad po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja nie osiągnęły porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia.

Ekspozycja sektora naftowego

W przeciwieństwie do ogólnego postrzegania, kanadyjskie banki nie są tak bardzo narażone na sektor energetyczny. Według niedawnej notatki National Bank Financial ekspozycja Wielkiej Szóstki banków na północnoamerykański sektor ropy i gazu spadła do około 2% ich całkowitych kredytów z ponad 5% przed 2014 r. W dolarach, całkowita ekspozycja wynosi około 60 miliardów dolarów.

„Szacujemy, że skrajne stopy strat w portfelach naftowych i gazowych zmniejszyłyby zyski sektora [banku] na akcję o 2% do 6% – powiedział Gabriel Dechaine, analityk finansowy National Bank, wykorzystując jako wzór poprzedni kryzys na ropie.

Oprócz ryzyka energetycznego, spadające stopy procentowe i realna możliwość recesji w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy ucierpią również zyski kanadyjskich banków, ponieważ pandemia koronawirusa sieją spustoszenie w gospodarce.

Chociaż te ryzyka są wyraźnie odzwierciedlone w bieżących wycenach, długoterminowi inwestorzy TFSA powinni dokładnie zaplanować swój ruch i szukać odpowiednich okazji do zakupu tych solidnych pożyczkodawców, którzy wypłacają regularnie rosnące dywidendy.

Wśród sześciu największych banków w Kanadzie moje dwie ulubione nazwy to Toronto-Dominion Bank (TSX: TD) (NYSE: TD) i Royal Bank of Canada (TSX: RY) (NYSE: RY). Obaj kredytodawcy mają najmniejszą ekspozycję na sektor ropy i gazu, z TD na poziomie 1,3%, a RBC 1,2% całego portfela kredytowego.

Po spadku o 30% w ciągu ostatniego miesiąca, akcje TD są obecnie sprzedawane blisko 53 USD za akcję, a stopa dywidendy wzrosła do 5,45%. RBC, po spadku o 27% w tym samym okresie, obecnie kosztuje 57 USD za akcję i daje ponad 5%.

Według Dechaine, obecne wyceny sugerują brzydkie warunki dla Wielkiej Szóstki, w tym zyski w 2020 roku spadające o 14% i wstrzymane podwyżki dywidend.

„Mówiąc oczywistym, liczba ta jest znacznie większa niż to, co szacujemy w kategoriach wpływu na EPS powtórki pogorszenia koniunktury ropy i gazu w latach 2015-16 – powiedział. Po tym spowolnieniu zakończonym na początku 2016 r., Akcje banków wzrosły średnio o ponad 40% w ciągu 12 miesięcy, a dywidendy nadal rosły.

Konkluzja

Inwestorzy TFSA, których celem jest uzyskanie wyższej stopy dywidendy, powinni być gotowi do zainwestowania gotówki w czasie spowolnienia na rynku i zakupu swoich ulubionych akcji dywidendowych, które stały się bardzo atrakcyjne. Wśród nich są z pewnością czołowe kanadyjskie banki.

Przebijający się na rynku zespół Motley Fool Canada właśnie opublikował zupełnie nowy BEZPŁATNY raport ujawniający 5 „tanich jak barszcz akcji, które można dziś kupić za mniej niż 49 USD za akcję.

Nasz zespół uważa, że ​​te 5 akcji jest krytycznie niedowartościowanych, ale co ważniejsze, mogą potencjalnie przynieść kanadyjskim inwestorom, którzy szybko dokonają fortuny.

Nie przegap! Po prostu kliknij poniższy link, aby pobrać bezpłatną kopię i już teraz odkryj wszystkie 5 z tych akcji.

Współautor głupca Haris Anwar nie ma pozycji w akcjach wymienionych w tym artykule.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy