Jak oszukać konta bankowe

17 lutego 2021

Jest wiele osób, które znalazły się „bez banku z powodu posiadania znacznika przy swoim nazwisku.

W przypadku rosnącej liczby młodych ludzi dzieje się tak dlatego, że często nieświadomie pomagali przestępcom w przekazywaniu skradzionych pieniędzy i działali jak „muł pieniędzy.

Cifas, organizacja, której celem jest ograniczanie oszustw i przestępstw finansowych oraz zapobieganie im, twierdzi, że w zeszłym roku nastąpił 26-procentowy wzrost liczby osób poniżej 21 roku życia pełniących funkcję mułów pieniężnych.

Muły pieniężne pozwalają przestępcom na używanie ich konta bankowego do przechowywania nielegalnie uzyskanej gotówki przed wysłaniem jej na inne konto. Mułowi obiecuje się zapłatę za swoje usługi.

Wiele młodych ludzi, którzy zachowywali się jak muły, często nawet nie wie, że to, co robią, jest nielegalne, i są przekonani przez profesjonalnych oszustów, aby udostępnili im swoje konta bankowe.

W przypadku złapania muły pieniężne prawdopodobnie będą miały znacznik oszustwa umieszczony przez bank przeciwko ich imieniu, co oznacza, że ​​ich bieżące konto bankowe zostanie zamknięte i jest mało prawdopodobne, że będą mogli otworzyć konto bankowe, zaciągnąć pożyczkę lub otrzymać hipotekę .

Zostanie złapanym nie tylko wpłynie na ich zdolność do otwarcia konta bankowego, ale może mieć również poważniejsze konsekwencje, ponieważ czyn może podlegać karze do 14 lat więzienia.

Innym wielkim zmartwieniem dla tych, którzy mają znak przeciwko swojemu imieniu, jest to, że może tam pozostać nawet przez sześć lat, poważnie wpływając na ich przyszłe perspektywy.

Więc co możesz zrobić, jeśli nie możesz otworzyć konta bankowego lub dowiesz się, że masz znacznik przed swoim nazwiskiem lub chcesz go usunąć?

Przedstawiciel Cifas powiedział: „ Stosujemy jasną procedurę składania skarg i będziemy badać skargi w imieniu osób fizycznych, aby sprawdzić, czy w naszych zasadach istnieją podstawy do wniesienia ich sprawy, a my będziemy wspierać osoby w zwróceniu się do Rzecznika ds. Usług Finansowych lub innego odpowiedniego regulator w razie potrzeby.

„ Jeśli dana osoba wie lub uważa, że ​​dane Cifas wpłynęły na decyzję, może zażądać kopii wszelkich danych przechowywanych podczas odwiedzania naszej witryny internetowej, wypełnienia i odesłania formularza wniosku o dostęp do tematu, który można pobrać z naszej strony internetowej, wraz z płatnością i odpowiednie dowody tożsamości i adresu .

Co zrobić, jeśli uważasz, że oznaczenie zostało niesprawiedliwie umieszczone przeciwko Twojemu imieniu i nazwiskuCifas to organizacja non-profit, której celem jest ograniczanie oszustw i przestępstw finansowych oraz zapobieganie im

Jeśli uważasz, że niesłusznie odmówiono Ci świadczenia usługi finansowej, możesz odwołać się do Cifas, który posiada bazę danych osób, które prowadziły oszukańczą działalność.

Otrzymują informacje o oszukańczych działaniach od swoich członków, którzy są dostawcami usług finansowych, takich jak banki i firmy obsługujące karty kredytowe.

Cifas powiedział, że kroki, które należy podjąć, jeśli w danych osoby fizycznej znajdują się jakiekolwiek dane o oszustwach, są następujące:

1. W przypadku zakwestionowania danych przechowywanych przez Cifas należy w pierwszej kolejności skontaktować się z organizacją, która je zarejestrowała, podając powody, dla których zarejestrowane informacje są kwestionowane. Może to być bank, firma kredytowa lub inny dostawca usług finansowych.

Jeśli uznają Twoją skargę, mogą usunąć wpis i zostanie on usunięty z naszego systemu.

2. Gdy składający wniosek członek Cifas rozpatrzy sprawę, wyda „List z ostateczną odpowiedzią i, jeśli to konieczne, zmieni lub usunie wszelkie posiadane dane. List z ostateczną odpowiedzią pochodzi od organizacji finansowej, wyszczególniając pełną odpowiedź na skargę.

Jeśli konsument pozostanie niezadowolony i przekaże skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Usług Finansowych, podczas rozpatrywania sprawy potraktuje Twoją ostateczną odpowiedź jako punkt wyjścia.

3. Jeżeli członek nie uwzględni skargi, Cifas może przeprowadzić własną rewizję sprawy.

4. Jeśli dana osoba nie zgadza się z odpowiedzią Cifas, można skontaktować się z Rzecznikiem ds. Usług finansowych w celu dalszej analizy.

Odwiedź witrynę Cifas tutaj, jeśli uważasz, że dane przechowywane przez usługę mają wpływ na możliwość otwarcia konta bankowego.

Jakie inne wskaźniki finansowe mogą na Ciebie wpłynąć?

Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie tracą ocenę ze względu na swój status finansowy, jest zły wynik kredytowy.

Możesz mieć słabą zdolność kredytową, jeśli nie zrobiłeś czegoś, co obiecałeś, na przykład nie spłaciłeś rachunków kart kredytowych, pożyczki lub kredytu hipotecznego w terminie. Jeśli nie spłacisz pożyczki lub kredytu, zostaniesz poważnie obniżony.

Jeśli jesteś ostatecznie upadłością lub masz Indywidualne Dobrowolne Porozumienie przeciwko swojemu imieniu, będziesz mieć bardzo niską zdolność kredytową i będziesz miał trudności z uzyskaniem kredytu w przyszłości.

Oznacza to, że ostatecznie wiele banków może odmówić otwarcia konta na Twoje nazwisko, ponieważ nie wierzą, że byłbyś odpowiednim kandydatem.

W przypadku zakwalifikowania do kredytu należy skontaktować się z biurami informacji kredytowej, z których firmy finansowe korzystają w celu uzyskania raportów o potencjalnych klientach. Umożliwiają one sprawdzenie pliku i możesz przeczytać nasz przewodnik dotyczący sprawdzania i ulepszania historii kredytowej tutaj.

Różni się to od markerów z Cifas, która jest bazą danych oszustw. Jednak było kilka osób, które znalazły się z fałszywymi znacznikami przeciwko swojemu imieniu bez wyraźnego powodu lub z tymi, które zostały dodane przez pomyłkę.

Co ważne, jeśli odmówiono Ci świadczenia usługi finansowej, nie ma prawnego obowiązku podania przyczyny.

Może to zmylić wiele osób i, co zrozumiałe, większość ludzi, jeśli odmówi się usługi finansowej, chciałaby wiedzieć, dlaczego. Warto więc sprawdzić również w Cifas.

Cifas mówi: „Aby dowiedzieć się, czy zostałeś zarejestrowany w naszej bazie danych, musisz złożyć wniosek o dostęp do podmiotu danych – nie pojawi się on w Twoim raporcie kredytowym.

Co zrobić, jeśli nie możesz dostać konta bankowego?

Niestety, wiele firm obciąży klienta wyższymi opłatami, jeśli nie będzie w stanie zapłacić polecenia zapłaty lub stałego zlecenia, a często konieczne jest posiadanie konta bankowego, na które można wpłacać wynagrodzenie.

Jeśli nie możesz otworzyć standardowego konta bankowego, powinieneś zapytać swój bank o konto podstawowe.

Możesz ich używać do otrzymywania pieniędzy i opłacania rachunków, ale nie pozwolą ci one na skorzystanie z debetu.

Ludzie często mogą otrzymać podstawowe konta bankowe, jeśli nie mogą otrzymać standardowego konta bankowego, ale jeśli byli podejrzani o oszustwo lub pranie pieniędzy, nadal mogą zostać odrzuceni.

Inne opcje dostępne dla osób, które mogą nie mieć dostępu do konta bankowego, obejmują karty przedpłacone, które są zasadniczo kartami doładowującymi, w których użytkownik płaci gotówką, aby przelać pieniądze na kartę. Ta osoba może następnie używać tej karty do płacenia za usługi.

Warto również sprawdzić, czy Twoja lokalna kasa kredytowa może pomóc. Prowadzone przez społeczność organizacje non-profit znane są z działania w interesie swoich członków. Mogą być bardziej otwarci na dopuszczenie członka, któremu odmówiły inne banki.

Jeśli naprawdę masz problemy i potrzebujesz pomocy, porozmawiaj z Biurem Porad Obywatelskich.

Jak uchronić młodych dorosłych przed staniem się mułami pieniężnymiEksperci od oszustw ostrzegają przed wzrostem liczby mułów pieniężnych umożliwiających przepływ gotówki przez ich konto.

Muły pieniężne to zazwyczaj nastolatki lub osoby w wieku około dwudziestu lat – często celem są studenci – których łatwo kusi pomysł zarobienia szybkiej i łatwej gotówki.

Problem jest tak wielki, że Lloyds utworzył „drużynę polującą na muły pieniężne i planuje podzielić się swoimi sekretami z rywalami.

Osoby przyłapane na występowaniu w roli mułów pieniężnych mają zamknięte konta bankowe i przez wiele lat będą walczyć o ich otwarcie – i zdobędą takie produkty, jak kredyty hipoteczne i karty kredytowe.

Dowiedz się więcej i jak chronić młodych ludzi przed oszukaniem w podcastie This is Money.

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby posłuchać powyższego programu, lub posłuchaj (i zasubskrybuj, jeśli podoba Ci się podcast) w Apple Podcasts, Acast i Audioboom lub odwiedź naszą stronę This is Money Podcast.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy