Jak przejrzeć raport kredytowy

17 lutego 2021

W zestawie Credit Management Kit for Dummies autor Stephen R. Bucci oferuje chwytliwy sposób myślenia o raporcie kredytowym: to jak profil randkowy napisany przez osoby, z którymi wcześniej się spotykałeś, lub życiorys sporządzony przez poprzednich pracodawców. Co więcej, wspomnienia twoich byłych zadecydują o tym, na jaką randkę lub rozmowę kwalifikacyjną możesz się dostać w przyszłości.

Porównanie Bucciego zmotywowało mnie do większej sumienności w przeglądaniu mojego raportu kredytowego i utrzymywaniu się na szczycie mojej oceny kredytowej. To również powinno Cię do tego zachęcić.

Ten miniaturowy przewodnik poprowadzi Cię przez podstawy przeglądania raportu kredytowego.

Jak uzyskać raport kredytowy

Istnieje kilka sposobów uzyskania raportu kredytowego. Jednym ze sposobów jest bezpłatne udostępnianie raportów raz w roku za pośrednictwem witryny AnnualCreditReport.com. Ustawa Fair Reporting Credit Act (FCRA) daje każdemu mieszkańcowi prawo do bezpłatnej kopii raportu kredytowego ze wszystkich trzech biur sprawozdawczych (Experian, Equifax i TransUnion), ale tylko za pośrednictwem AnnualCreditReport.com. Cokolwiek żądane w ciągu 12 miesięcy od ostatniego zapytania lub poza AnnualCreditReport.com wymaga opłaty. Są jednak wyjątki. Jeśli doświadczyłeś kradzieży tożsamości, oszustwa, odmowy kredytu lub jesteś bezrobotny i planujesz szukać pracy, możesz poprosić o kolejną bezpłatną kopię.

Możesz otrzymać wszystkie trzy w tym samym czasie lub możesz je rozdzielić, prosząc o jeden raport z innego biura co cztery miesiące. To pierwsze podejście jest dobre do rozwiązywania problemów, takich jak kradzież tożsamości lub oszustwo. Ten ostatni pomaga być na bieżąco z nowymi wpisami.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, zamawiając bezpłatny raport online, możesz poprosić o niego telefonicznie pod numerem (877) 322-8228. Możesz również wydrukować aplikację pocztową ze strony internetowej i wysłać ją na adres:

Usługa żądania rocznego raportu kredytowego

Box 105281

Atlanta, GA 30348-5281

Innym sposobem uzyskania raportu jest zapłacenie za niego. Możesz odwiedzić stronę internetową dowolnego biura i zażądać raportu za opłatą. Na przykład Experian obciąży Cię opłatą w wysokości 39,99 USD, aby otrzymać wszystkie trzy raporty z biur kredytowych oraz Twoją zdolność kredytową FICO.

Co znajduje się w raporcie kredytowym

Twój raport kredytowy opiera się na tym, jakie informacje o Tobie zgłaszają wierzyciele. Podają kwotę, którą pożyczyli, niezależnie od tego, czy spłaciłeś ją w terminie, czy z opóźnieniem oraz saldo pożyczki. Twoje zgłoszenie może również zawierać informacje z twojego publicznego rejestru i twojej historii z poprzednimi właścicielami.

Cztery wspólne sekcjeTo, co wyświetla raport, zależy od biura. Jest jednak kilka sekcji, które są konsekwentnie wyświetlane we wszystkich trzech raportach. Poniżej znajdują się cztery najczęściej spotykane sekcje.

 • Dane identyfikacyjne: Twoje obecne i poprzednie imiona i nazwiska, adresy, data urodzenia i numer ubezpieczenia społecznego. Według TransUnion, podawanie adresów i wyświetlanie publicznych rejestrów nie ma nic wspólnego z historią kredytową. Te rzeczy są jednak pomocne w identyfikacji właściwej osoby.
 • Konta kredytowe: w zasadzie twoja historia kredytowa. Dokumenty publiczne: takie jak bankructwa i przejęcia. Może niewiele więcej widać, bo biura informacji kredytowej ogłosiły w 2017 r., Że nie będą już umieszczać w swoich raportach zastawów podatkowych i wyroków cywilnych. Zapytania: rejestr firm, które pobrały Twój raport kredytowy.Co powinieneś sprawdzić

  Jeśli firmy analizują Twój raport kredytowy, dobrze jest upewnić się, że informacje w raporcie są dokładne. W 2015 roku Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych zgłosiła, że ​​206 z 1000 uczestników ankiety kwestionowało błędy w raporcie kredytowym i otrzymało wymagane modyfikacje. Stu dwudziestu dziewięciu uczestników doświadczyło zmiany oceny kredytowej w wyniku modyfikacji.

  Sprawdź wszystkie sekcjePrzeglądając informacje, sprawdź, czy nie ma błędów, takich jak błędne nazwy lub nieprawidłowe liczby. Tego rodzaju błędy mogą oznaczać problem z wprowadzaniem danych, na przykład przypadkowe wprowadzenie danych innej osoby pod Twoim imieniem i nazwiskiem. Może również ostrzegać o nieuczciwych zachowaniach. Inne błędy, takie jak widok nieruchomości, której nigdy nie kupiłeś lub pożyczki, której nie pamiętasz, są wyraźnymi sygnałami ostrzegawczymi.

  Oto lista biura ochrony finansów konsumenckich, co jeszcze należy sprawdzić:

  • Zamknięte rachunki zgłoszone jako otwarte
  • Nieprawidłowe saldaNieprawidłowe limity kredytoweBycie zgłaszanym jako właściciel konta, do którego byłeś autoryzowanym użytkownikiemNieprawidłowe datyKonta niedokładnie oznaczone jako spóźnione lub zaległeKonta wymienione wielokrotnieJeśli zauważysz jakiekolwiek błędy lub poważne sygnały ostrzegawcze, postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w raporcie, aby zgłosić sprzeciw.

   Niespójne aktualizacje między biurami sprawozdawczości kredytowej nie są powodem do zmartwień. Pamiętaj, że wierzyciele nie mają obowiązku zgłaszania się do biur informacji kredytowej, a jeśli to robią, mogą nie zgłaszać się do wszystkich trzech. Możesz zobaczyć wierzyciela, który zgłasza się do TransUnion i Experian, ale nie zgłasza się do Equifax. Ponadto nie aktualizują swojego raportu w tym samym czasie. Według TransUnion, jeden wierzyciel może aktualizować Twoje informacje co miesiąc, podczas gdy inni mogą to robić co 45 dni.

   Monitoruj swój raport kredytowy przynajmniej raz w roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy