Jak założyć bank nasion i dlaczego go potrzebujesz

Category: Mieć Pewność
17 lutego 2021

Jeśli jesteś ogrodnikiem lub gospodarzem, oszczędzanie nasion jest zabawną czynnością. Dowiedz się, jak ważne jest oszczędzanie nasion i jak stać się bardziej samodzielnym, budując bank nasion. Dowiedz się, jak założyć bank nasion w domu w tym poście.

Ten post zawiera linki partnerskie: Jestem wdzięczny, że mogę służyć i dostarczam Ci bezpłatnie treści. Aby to zrobić, pamiętaj, że kiedy klikasz linki i kupujesz przedmioty; w większości (ale nie we wszystkich) przypadkach otrzymam prowizję za polecenie. Twoje wsparcie w zakupie za pośrednictwem tych linków pozwala mi kontynuować blogowanie, aby pomóc Ci rozpocząć osiedlanie się i nie kosztuje cię to ani grosza!

Aby uzyskać więcejinformacjizobacz Ujawnienie, Warunki i postanowienia . Dziękujemy za wsparcie Misfit Gardening.

Możesz posłuchać podcastu Homesteading & Gardening In The Suburbs With Misfit Gardening o tym poście lub przeczytać poniżej, aby zagłębić się i dowiedzieć się, jak założyć bank nasion.

Co to jest bank nasion?A jeśli powiem ci, że nasiona mogą być cenniejsze niż pieniądze? Są warte więcej niż waluta na twoim koncie bankowym, monety w tym słoju z drobnymi na półce. Można by pomyśleć, że mogę zwariować, prawda? Cóż, bank nasion może zaoszczędzić trochę pieniędzy, idąc naprzód po rozpoczęciu, ale bank nasion to o wiele więcej niż tylko finanse.

Bank nasion to polisa ubezpieczeniowa. Jest to sposób na przechowywanie rodzimych i dziedzicznych nasion owoców, warzyw, kwiatów i ziół oraz zachowanie ich do wykorzystania w późniejszych latach w przypadku wyginięcia, zmian klimatycznych, wojny lub katastrof, które niszczą regularne dostawy nasion. Bez nasion (lub owadów zapylających, takich jak pszczoły) nie mielibyśmy pożywienia, nasze przetrwanie zależy od natury i pracy z nią, a nie kontrolowania jej.

Obecnie niezwykle ważne jest, aby ocalić jak najwięcej gatunków roślin przed wymarciem, a coraz więcej gatunków roślin na świecie ginie z powodu szkodników, chorób, zanieczyszczeń, zmian klimatycznych i działalności człowieka. Nawet różnorodność produktów, które spożywamy, znacznie się zmniejszyła. Zgodnie z filmem Seed: the Untold Story, na przykład kapusta kiedyś miała 544 odmiany, ale obecnie jest ich niewiele. Zastanawiasz się, jak mogły wyglądać lub smakować te utracone odmiany kapusty? Może byli doskonałymi hodowcami, którzy potrafili wytrzymać długotrwałe mrozy w północnym klimacie, a może nie zrobili się zgorzkniali i nie spuszczali nasion w cieplejszym klimacie. Niestety nigdy się nie dowiemy.

Jako ogrodnik lub gospodarz ważne jest, abyś chronił nasiona z jadalnych roślin, które dobrze rosną w Twoim ogrodzie, abyś mógł być strażnikiem lub opiekunem tych odmian na przyszłość. Wspaniale jest również dzielić się historią nasion dziedzicznych, które twoja rodzina przechowywała przez pokolenia.

Na całym świecie istnieje ponad 1000 banków nasion, a najbardziej znanym jest Svalbard Global Seed Vault w Norwegii. Ten magazyn nasion został zbudowany, aby poradzić sobie z dniem zagłady i jest miejscem, do którego zwróci się ludzkość, jeśli środowisko zostanie zniszczone. Większość banków nasion na całym świecie wysyła część swoich najcenniejszych nasion do drugiego banku nasion, na wypadek gdyby coś nieoczekiwanego stało się z oryginalnym nasionem.

Nasiona w wielu światowych bankach nasion mogły zostać znalezione w starożytnych grobowcach, jaskiniach wczesnych mieszkańców lub od dalekich odkrywców, którzy zbierali próbki podczas wyprawy w głąb dżungli. Ich żywotność lub zdolność kiełkowania przy długotrwałym przechowywaniu nie jest znana.

Dlaczego warto założyć bank nasionNiektóre banki przechowują nasiona związane wyłącznie z uprawami rolnymi i działają jako polisa ubezpieczeniowa przed jakąkolwiek stratą genetyczną w dostępnych do uprawy odmianach żywności. Inne banki nasion przechowują nasiona rzadkich gatunków z całego świata, a inne banki nasion mogą przechowywać nasiona do celów takich jak odnawianie populacji, udzielanie pomocy humanitarnej lub projekty badawcze w zakresie hodowli roślin.

Posiadanie osobistego banku nasion pozwala zachować te nasiona, które kochasz. Te rośliny, które przystosowały się i rosły w Twojej okolicy lub posiadają te cechy, które lubisz, takie jak najsłodsza pachnąca róża, najpiękniejsze kwiaty powoju, największe maliny, najbardziej fantastyczne jabłka na cydr, dynie, które przetrwały mączniaka prawdziwego i świdnice dojrzewanie pomidorów itp. Budując własny bank nasion, decydujesz, z jakich roślin chcesz oszczędzać nasiona i dlaczego.

Niedawno kupiłam Grow Your Own Groceries i oglądałam filmy z moim mężem, aby pomóc mu zainspirować się moimi planami dalszej rozbudowy ogrodów w gospodarstwie domowym, aby móc produkować własne nasiona. Chociaż zawsze uprawiałem ogród przy użyciu biointensywnych metod ogrodniczych, do niedawna tak naprawdę nigdy nie zwracałem zbytniej uwagi na oszczędzanie nasion, a filmy podsunęły pomysł, aby zacząć odkładać rośliny na końcu rzędów, aby poświęcić się oszczędzaniu nasion, aby je zachować. te rośliny, które dobrze wyrosły lub te, które naprawdę lubiliśmy jeść.

Zaangażuj się: jak uruchomić bank nasionJest kilka rzeczy, których potrzebujesz, aby rozpocząć tworzenie własnego banku nasion:

 • Posiew
 • Koperty z nasionami papieruOłówek / długopisy / markeryPapierowe torby na lunchSzklane słoikiOpakowania z ryżem lub środkiem pochłaniającym wilgoćWoreczki z mylaruMetalowe pojemniki do przechowywania, takie jak pudełka na amunicję lub puszki na ciastka / herbatnikiNie martw się, jeśli wydaje się to trochę przytłaczające, czytaj dalej, aby zobaczyć, jak możesz założyć bank nasion z tym, co już masz.

  PosiewOczywiście potrzebujesz nasion, aby założyć bank nasion, ale jakie nasiona zachować? Zalecam posiadanie różnych nasion w banku nasion, nie tylko wielu warzyw, ziół, owoców i kwiatów, ale także różnych ich odmian.

  Przechowuję 3 rodzaje nasion w moim banku nasion; hybryda, dziedzictwo i otwarte zapylane uratowane z mojego ogrodu. Wiem, że wielu z was czytających to mogło właśnie zobaczyć nasiona hybrydowe i myśli, że mówię o GMO lub nasionach modyfikowanych genetycznie, a ja nie. Znam ogrodników, którzy uprawiają pomidory tylko hybrydowe lub odmiany F1, ponieważ dają większe plony lub mają lepszą odporność na zarazę. Hybrydy F1 są wytwarzane przez zapylanie dwóch roślin, które mają cechy poszukiwane przez ogrodników lub rolników, co daje potomstwo wykazujące obie cechy. Jest to hodowla roślin. Nasiona, które są uratowane z tych roślin hybrydowych F1 nie będą takie same jak te hybrydy, które wyrosły, więc nasiona są dobre dla tej odmiany tylko raz.

  Nasiona rodzynkowe są starymi, historycznymi odmianami, które są zapylane tą samą odmianą, aby zachować zgodność nasion z typem, na przykład dynia ogoniasta jest zapylana przez inne dynie ogoniaste. Hodowcy produkujący nasiona robią niesamowite postępy, aby chronić rosnące rośliny przed zapylaniem krzyżowym z innymi odmianami, które zapylają się wraz z rośliną. Na przykład dynia zimowa krzyżuje się z dyniami, cukinią i melonami, ale nie krzyżuje się z ogórkami uprawianymi w pobliżu.

  Zachowanie nasion z własnego ogrodu będzie otwarte i zapylane i prawdopodobnie skrzyżowane z innymi podobnymi roślinami rosnącymi w Twojej okolicy. Twoje nasiona z czasem dostosują się do lokalnego klimatu i mogą działać znacznie lepiej w ogrodzie niż pamiątki lub hybrydy. Wspomniałem o tym wcześniej w poście, ale chcesz zachować nasiona ze swojego ogrodu, które mają cechy, które kochasz lub takie, które były w stanie przetrwać szkodniki lub choroby, lub które były w stanie wyrosnąć podczas powodzi lub suszy. Możesz dowiedzieć się więcej o rodzajach nasion w moim szczegółowym poście tutaj.

  Zalecam zachowanie niektórych nasion hybrydowych F1, nasion dziedzicznych lub tradycyjnych oraz otwartych nasion zapylanych z Twojej okolicy. Polecam to z kilku powodów, głównie „Pan Cockup nie jest w domu, jak to się mówi, miej kopię zapasową! Powody, dla których zalecam zapisywanie tych 3 rodzajów nasion, to:

  • Aby zapewnić większe prawdopodobieństwo wzrostu roślin
  • Aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania zbiorów, a tym samym móc nakarmić ludziZachęcanie do różnorodności w uprawieAby mieć wsparcie na wypadek awarii kiełkowaniaJeśli oszczędzasz własne nasiona z ogrodu. papierowe torby na lunch świetnie sprawdzają się do umieszczenia na roślinie i pozostawienia nasion do wyschnięcia. Po wyschnięciu umieść je w papierowej kopercie z nasionami lub w torebce z Mylaru i zapisz, czym są i kiedy je zebrałeś.

   Jeśli masz zakupione nasiona, umieść ich część w kopercie lub woreczku z informacjami o roślinie i datą zapakowania (zwykle jest to na opakowaniu nasion) i dodaj je do preferowanej metody przechowywania.

   Przechowywanie nasionAby jak najlepiej wykorzystać swój bank nasion, musisz dbać o to, aby nasiona były ciemne, chłodne i suche. Wiele osób przechowuje nasiona w papierowych kopertach, zamykanych torebkach lub woreczkach foliowych w metalowej puszce. Stare puszki po ciastkach lub ciasteczkach działają świetnie i można je kupić w sklepach z używanymi rzeczami i sklepach charytatywnych. W przypadku większych zbiorów w banku nasion lub jeśli brakuje ci miejsca, pojemniki z amunicją również sprawdzają się świetnie i ładnie się układają! Metalowe pudełka chronią nasiona przed większością elementów zewnętrznych, ale wiele osób dodaje małe opakowanie ze środkiem osuszającym, aby wilgoć nie zepsuła nasion.

   Jeśli masz dostępne szklane słoiki z sosów do gotowania, marynat lub konserw, o których konsolidację prosiła twoja rodzina, możesz zamienić je w banki nasion, używając ryżu. Możesz łatwo utworzyć bank nasion słoika, wykonując poniższe czynności:

   1. Napełnij słoik do konserw w 1/3 suchym ryżem.
   2. Rozłóż ryż na odtłuszczonej blasze do pieczenia.Piec ryż w 350F przez około 45 minut lub do momentu, gdy będzie naprawdę bardzo suchy.Ryż włożyć do słoika, gdy jest jeszcze ciepły i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.Dodaj swoje paczki nasion.Załóż pokrywkę i zostaw nasiona w chłodnym, ciemnym miejscu.Wiele osób trzyma nasiona w piwnicach lub zamrażarkach. Możesz wyjąć nasiona ze słoika i zamknąć próżniowo woreczki i zamrozić.

    Korzystanie z nasion w Twoim banku nasionBędziesz chciał wyhodować część swoich nasion każdego roku, aby móc zaoszczędzić więcej nasion i zapewnić sobie nasiona, które nadal będą kiełkować. Aby to zrobić, możesz sprawdzić kiełkowanie i zasiać je w swoim ogrodzie. Upewnij się, że używasz najstarszych przechowywanych nasion i obracaj je między odmianami, które uprawiasz i używasz. Trochę tak, jak obracasz się między konserwami w spiżarni.

    Możesz udostępniać nasiona z banku nasion w lokalnych wymianach nasion, udostępniać je organizacjom, które chcą przechowywać nasiona, dzielić się nimi z przyjaciółmi, rodziną i innymi ogrodnikami.

    Aby założyć własny bank nasion, musisz upewnić się, że masz chłodne, ciemne i suche miejsce do ich przechowywania. Zachowaj nasiona opatrzone etykietą z informacją o tym, jaka jest roślina, odmiana i kiedy zebrałeś nasiona, aby mieć pewność, że możesz je obracać bank i uzupełniaj, gdy twoje nasiona się starzeją.

    Możesz przechowywać nasiona w woreczkach foliowych, kopertach papierowych i przechowywać je w metalowych pudełkach, puszkach, puszkach lub słoikach.

    Co roku chowaj nasiona ze swoich roślin z ogrodu i zachowaj także niektóre odmiany nasion. Możesz także zachować kilka zakupionych nasion hybrydowych F1, ale nie będziesz w stanie zachować tych nasion, aby wyhodować tę samą odmianę, nasiona hybrydowe są dobre tylko dla tej rośliny, aby rosła w tym jednym sezonie. Jeśli oszczędzasz nasiona hybrydowe, musisz je przechowywać luzem, ale nie powinieneś polegać na nich w swoim banku nasion, zamiast tego zachowaj otwarte zapylane lokalne odmiany i pamiątki z nasionami hybrydowymi.

    Zróżnicowany bank nasion pozwoli Ci uprawiać żywność w nadchodzących latach i być niezależnym od konieczności zakupu nasion lub produktów w sklepie spożywczym. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak oszczędzać nasiona z tego artykułu przez Seed Savers Exchange.

    Jeśli podobał Ci się ten post, poświęć chwilę, aby go udostępnić za pomocą przycisków udostępniania poniżej lub przypnij poniższy obrazek do Pinteresta i zapisz go na później i dołącz do nas na YouTube, aby poznać mnie i moje domostwo na przedmieściach lub dołącz do Grupa na Facebooku, na której można zadawać pytania i odpowiedzi na żywo, uzyskać porady i wsparcie w zakresie zagospodarowania terenu lub dowiedzieć się, jak uzyskać więcej porad i wskazówek, zapisując się do mojego newslettera.

    Jako wynagrodzenie za prowadzenie tego bloga, ten post zawiera linki partnerskie. Misfit Gardening jest uczestnikiem programów dla partnerów lub współpracowników. Program reklamowy ma na celu zapewnienie tej witrynie / blogowi środków do zarabiania opłat reklamowych poprzez reklamy i linki do witryn oferujących produkty opisane w poście na blogu. Czytelnik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Aby uzyskać więcejinformacjizobacz Ujawnienia, Warunki iPolityka prywatności.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy