Jaka jest różnica między Bitcoinem a Bitcoin Cash?

Category: Drugiej Strony
17 lutego 2021

Bitcoin Cash oddzielił się od Bitcoin w sierpniu 2017 roku i stał się najbardziej udaną monetą widelca. Oto, co teraz odróżnia te dwie rzeczy.

Bitcoin to największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. (Zdjęcie: Shutterstock)

W skrócie
 • Od czasu jego uruchomienia w 2009 r. Bitcoin został rozwidlony ponad 100 razy – z czego większość zakończyła się niepowodzeniem.
 • Bitcoin Cash został rozwidlony z Bitcoin w sierpniu 2017 r. I jest obecnie najbardziej udanym forkiem Bitcoin.Zwiększony maksymalny rozmiar bloku i ulepszone możliwości skryptowania odróżniają Bitcoin Cash od Bitcoin, ale jest też bardziej scentralizowany.Nieco ponad dziesięć lat temu Bitcoin (BTC), pierwsza na świecie kryptowaluta, została wynaleziona i uruchomiona przez tajemniczego Satoshi Nakamoto.

  Od tego czasu Bitcoin przeszedł kilka ulepszeń i został sprzedany ponad 100 razy. Większość tych wysiłków upadła w ciągu kilku miesięcy od uruchomienia, ale Bitcoin Cash (BCH) zdołał przełamać ten trend, stając się zdecydowanie najbardziej udanym forkiem bitcoinów.

  Chociaż pod wieloma względami są podobne, istnieje kilka ideologicznych i technicznych różnic między Bitcoinem a Bitcoin Cash, o których warto wiedzieć. Oto najważniejsze z nich:

  Bitcoin vs Bitcoin Cash: różne filozofie

  Od wczesnych dni istnienia Bitcoin szybko stało się jasne, że sieć nie jest w stanie obsłużyć wystarczającej liczby transakcji na sekundę, aby stać się prawdziwym konkurentem dla scentralizowanych systemów płatności, takich jak Visa. Ten problem pojawił się w 2017 roku, kiedy liczba transakcji dramatycznie wzrosła, powodując, że średnia opłata transakcyjna Bitcoin wzrosła do 55 USD do końca roku.

  Aby rozwiązać ten problem skalowania, opracowano szereg rozwiązań skalowania poza łańcuchem, w tym Lightning Network i różne opcje skalowania w łańcuchu bocznym. Ale Bitcoin ABC (prowadzony przez dewelopera blockchain Amaury Séchet) starał się nadal skalować w łańcuchu (to znaczy bez polegania na przetwarzaniu offline lub łańcuchach bocznych) zainicjował rozwidlenie protokołu Bitcoin w sierpniu 2017 r. Rozwidlenie nastąpiło tuż po uruchomieniu aktualizacja Segregated Witness (SegWit), która nieznacznie poprawiła skalowalność Bitcoina poprzez zmniejszenie rozmiaru transakcji, pozwalając zmieścić więcej w jednym bloku.

  Ten fork stworzył nową kryptowalutę znaną jako Bitcoin Cash, która zachowuje oryginalną bazę kodu Bitcoin, ale bez aktualizacji SegWit, a maksymalny rozmiar bloku został zwiększony do 8 MB.

  Bitcoin vs Bitcoin Cash: 1 MB vs 32 MB bloki

  Prawdopodobnie główną różnicą techniczną między Bitcoinem a Bitcoin Cash jest maksymalny rozmiar bloku dozwolony przez każdą sieć.

  W przypadku Bitcoin rozmiar każdego bloku jest ograniczony do około 1 MB, ale były przykłady pomyślnie wydobytych bloków, które są większe niż ten ze względu na korzyści płynące z wyżej wymienionej aktualizacji SegWit. Z drugiej strony Bitcoin Cash ma maksymalny rozmiar bloku 32 MB (zwiększony z 8 MB w maju 2018 r.). Ta zmiana znacznie zwiększyła liczbę transakcji, które można zawrzeć w każdym bloku i ogólną prędkość sieci Bitcoin Cash.

  Bitcoin Cash utrzymuje średni 10-minutowy czas wykrywania bloku zaimplementowany po raz pierwszy przez Bitcoin. Oznacza to, że transakcje są potwierdzane w przybliżeniu równie szybko między dwoma łańcuchami, ale ponieważ więcej transakcji można wcisnąć w każdy blok Bitcoin Cash, całkowita przepustowość sieci Bitcoin Cash wynosi około 100 transakcji na sekundę (tps) – w porównaniu do zaledwie 7 tps dla Bitcoin (14 tps z SegWit).

  Ponieważ Bitcoin Cash ma większe bloki, ale znacznie mniej rzeczywistych transakcji w porównaniu do Bitcoin, korzysta również z niższych opłat. Obecnie średnia opłata za transakcję Bitcoin Cash wynosi około 0,5 centa w porównaniu do 2,07 USD za Bitcoin.

  Bitcoin vs Bitcoin Cash: inne różnice

  Oprócz zwiększonego maksymalnego rozmiaru bloku i braku obsługi SegWit, Bitcoin Cash różni się od Bitcoin na wiele innych sposobów. Po pierwsze, ma włączonych kilka dodatkowych poleceń / funkcji, znanych jako kody operacyjne. W 2018 roku kilka kodów operacyjnych, które są wyłączone w Bitcoin, zostało ponownie włączonych w łańcuchu Bitcoin Cash, a także dodano kilka zupełnie nowych. Ta różnica daje Bitcoin Cash ulepszoną funkcjonalność inteligentnych kontraktów w porównaniu z Bitcoinem.

  Bitcoin Cash można również uznać za bardziej scentralizowany niż Bitcoin. W tej chwili pojedyncza pula kontroluje ponad jedną czwartą wskaźnika mieszania Bitcoin Cash, podczas gdy trzy największe pule łącznie stanowią ponad 55% wskaźnika hashowania. Dla porównania, największa pula bitcoinów kontroluje około 17,7% wskaźnika hash, podczas gdy trzy najlepsze mają udział poniżej 47%.

  Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin i Bitcoin Cash mają podobne ambicje i cele, ale Bitcoin odniósł znacznie większy sukces w zdobywaniu akceptacji – pomimo spornych ulepszeń technicznych oferowanych przez Bitcoin Cash.

  Krótka historia ceny Bitcoin Cash

  Bitcoin Cash został oficjalnie uruchomiony na publicznych platformach transakcyjnych wkrótce po wystąpieniu forka, a giełdy wdrożyły środki w celu ochrony użytkowników przed atakami typu Replay. Dzieje się tak, gdy transakcja transmitowana w jednym łańcuchu, na przykład w łańcuchu Bitcoin, zostaje odzwierciedlona w innym, takim jak Bitcoin Cash (lub odwrotnie) – powodując utratę środków przez nadawcę w obu łańcuchach.

  Bitcoin Cash był początkowo śledzony na giełdach za nieco ponad 767 USD w dniu 2 sierpnia 2017 r., Zanim rozpoczął błyskawiczną podwyżkę do 3785 USD 20 grudnia 2017 r. Następnie Bitcoin Cash, podobnie jak Bitcoin i większość innych kryptowalut, wszedł w wydłużony rynek niedźwiedzi, który spadł do zaledwie 610 USD do połowy kwietnia 2020 r., a następnie do najniższej w historii wartości 76,90 USD w grudniu 2018 r., z krótkim okresem ożywienia pomiędzy nimi.

  Po spadku poniżej 80 USD, Bitcoin Cash kontynuował handel w przedziale od 100 do 500 USD przez kolejne półtora roku. Od sierpnia 2020 r. Bitcoin Cash kosztuje ponad 290 USD, po wzroście z najniższego poziomu w 2020 r., Który wyniósł 149 USD, po nagłym krachu w połowie marca. To stawia BCH jako jedną z dziesięciu najgorszych kryptowalut w rankingu w 2020 roku.

  „Ze wszystkich kryptowalut, BCH (Bitcoin Cash) był jednym z najbardziej pozytywnie skorelowanych z BTC (Bitcoin) w ciągu ostatniego roku, odnotowując 0,81 współczynnika korelacji Pearsona według Cryptowatch – powiedział Simon Peters, analityk w firmie Multi-asset platforma inwestycyjna eToro, powiedziałDecrypt.

  „Pomimo korelacji między BCH i BTC, warto podkreślić, że BCH wzrósł tylko o 110% od marcowego dna, podczas gdy BTC wzrósł o 212% w stosunku do dolara.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy