Kto faktycznie jest właścicielem Twojego banku, wyjaśnił, dlaczego może zagrozić Twoim oszczędnościom

Category: Konto Bankowe
17 lutego 2021

Niepewny klimat w połączeniu ze wzrostem liczby banków cyfrowych spowodował kilka poważnych przejęć w sektorze bankowym. Ale co to naprawdę oznacza dla twoich pieniędzy?

 • Subskrypcje
 • Wyloguj się
 • 11:34, 8 sierpnia 2019
 • Zaktualizowano 11:01, 12 sierpnia 2019 rJeśli bank zostanie zhakowany lub z jakiegokolwiek powodu spasuje, Twoje oszczędności są chronione do wartości 85 000 GBP.

  Dzieje się to w ramach programu rekompensat za usługi finansowe (FSCS), sieci bezpieczeństwa, na którą nikt nie zwracał uwagi aż do kryzysu finansowego w 2008 roku, kiedy to od wieków instytucje zaczęły znikać.

  Program zapewnia wypłatę do 85 000 funtów na osobę lub 170 000 funtów za wspólne konta, ale haczyk polega na tym, że limit dotyczy każdego banku, a nie każdego konta.

  Oznacza to, że ważne jest, aby wiedzieć, czy Twój bank faktycznie należy do innego banku, ponieważ – jeśli tak jest – nie tylko ryzykujesz utratę pieniędzy powyżej limitu, ale przechowywanie pieniędzy w innym miejscu może nawet nie pomóc.

  Wielu oszczędzających nie bierze udziału w ustalaniu, kto jest właścicielem czego, czego najlepszym przykładem jest bank First Direct.

  First Direct jest w rzeczywistości spółką zależną HSBC, co oznacza, że ​​jej klienci są faktycznie klientami HSBC. Oznacza to, że Twoje oszczędności są bezpieczne tylko do wartości 85 000 funtów między nimi.

  Więc co możesz zrobić, aby zabezpieczyć całą swoją gotówkę? Cóż, masz kilka opcji.

  Mądrze rozprowadzaj pieniądzeCzytaj więcejPowiązane artykuły
 • Nowe kontrole zapobiegające oszustwom zapobiegną przypadkowemu wysłaniu pieniędzy na niewłaściwe konto bankoweOchrona oferowana przez FSCS dotyczy instytucji, a nie konta.

  Ale żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, jest to również „licencja bankowa – co oznacza, że ​​firma może być współwłaścicielem innej firmy, ale nadal mieć pełną gwarancję oszczędności.

  Na przykład, chociaż NatWest, Ulster Bank i Coutts są spółkami zależnymi RBS, wszystkie cztery działają na podstawie własnych licencji.

  Oznacza to, że możesz zaoszczędzić do 340 000 GBP między nimi (maksymalnie 85 000 GBP każdy) bez podejmowania żadnego ryzyka.

  Jednak zasady różnią się w zależności od pożyczkodawcy. W zeszłym roku Clydesdale i Yorkshire Bank Group (CYBG) połączyły się z Virgin Money, aby stworzyć szósty co do wielkości bank w Wielkiej Brytanii, obsługujący 6 milionów klientów indywidualnych i małych firm oraz udzielający pożyczek o łącznej wartości 70 miliardów funtów.

  Clydesdale i Yorkshire Bank działają już na jednej licencji, więc zaoszczędzenie ponad 85 000 funtów między nimi byłoby ryzykownym posunięciem w przypadku upadku. Od 21 października 2019 r., Virgin Money również zostanie uwzględniony, więc 85000 £ zostanie podzielone między trzy.

  To skomplikowane, ale najprostszym sposobem uniknięcia ryzyka jest mądre rozłożenie pieniędzy – poniżej znajduje się lista osób, które są właścicielami.

  Kto jest właścicielem jakiego banku?Następujące banki mają tylko jedną licencję – ale kilka marek podrzędnych – co oznacza, że ​​jesteś chroniony tylko raz w tych bankach i ich spółkach zależnych:

  BarclaysBank of Ireland UK
 • Bank of Ireland UK
 • AAPocztaClydesdale Bank PLC (CYBG)
 • Clydesdale Bank
 • Yorkshire BankBank Spółdzielczy
 • Britannia Building Society
 • UśmiechBank SpółdzielczyHBOS (Halifax Bank of Scotland)Bank of Scotland

  Lloyds Banking Group
 • Lloyds BankPomimo, że HBOS jest własnością Lloyds Bank, zarówno HBOS, jak i Lloyds Banking Group nadal działają na podstawie oddzielnych licencji bankowych.

  Santander UKTowarzystwo Budowlane Coventry
 • Towarzystwo Budowlane Coventry
 • Towarzystwo Budowlane Stroud i SwindonTowarzystwo Budowlane Skipton
 • Chesham Building Society (przemianowana na Skipton)
 • Scarborough Building Society (przemianowana na Skipton) Towarzystwo Budowlane Skipton

  Towarzystwo Budowlane YorkshireTowarzystwo Budowlane Barnsley

  Towarzystwo Budowlane Chelsea

  Norwich and Peterborough Building Society

  Towarzystwo Budowlane Yorkshire

  Banki, które nie są własnością innych pożyczkodawcówKażdy z następujących banków ma własne licencje:

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy