Oceny domowe: czym są i jak działa proces

Category: Kwota Pożyczki
17 lutego 2021

Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy sprzedajesz dom, krytycznym etapem procesu jest jego wycena. Dla kupującego kluczową częścią uzyskania kredytu hipotecznego jest przeprowadzenie wyceny w celu potwierdzenia ceny sprzedaży dla pożyczkodawcy. Dla sprzedawców ważna jest dobra wycena, aby zapewnić najlepszą możliwą cenę za Twój dom.

Dlaczego pożyczkodawcy chcą wyceny

Wycena to bezstronny, profesjonalny szacunek wartości sprzedawanej nieruchomości. Kredytodawcy zawsze wymagają wyceny domu przed udzieleniem kredytu hipotecznego, ponieważ chcą chronić swoją inwestycję; jeśli rzeczywista wartość rynkowa nieruchomości jest niższa niż cena sprzedaży i jeśli kupujący nie spłaci kredytu hipotecznego, pożyczkodawca nie będzie w stanie sprzedać nieruchomości za kwotę wystarczającą na pokrycie kredytu.

Jeśli refinansujesz, możesz otrzymać zwolnienie z kontroli nieruchomości (PIW), jeśli kwota pożyczki jest znacznie niższa niż szacunkowa wartość domu, ale nie licz na to. Nawet jeśli Twój stosunek wartości kredytu do wartości jest bardzo niski, PIW rzadko są przyznawane.

Jak działa proces oceny

Wycena zwykle ma miejsce po złożeniu oferty i sprawdzeniu domu. Jako kupujący zapłacisz za wycenę i najprawdopodobniej będziesz musiał również ją zorganizować. Dzieje się tak, nawet jeśli celem wyceny jest ochrona pożyczkodawcy, a nie Ciebie.

Po zakończeniu raport jest zwykle wysyłany bezpośrednio do pożyczkodawcy. Możesz poprosić o przesłanie kopii również do Ciebie. Zwykle nie dzieje się to automatycznie – będziesz musiał zapytać.

Średni koszt profesjonalnej wyceny wynosi od 300 do 400 USD od 2019 r. Cena może zależeć od rodzaju i lokalizacji nieruchomości. Droższe domy lub domy, które mają więcej niż jedną jednostkę, zazwyczaj kosztują więcej. Spodziewaj się, że proces wyceny zajmie od trzech do 10 dni roboczych. Rzeczoznawca powinien być wykwalifikowanym specjalistą, który posiada licencję lub certyfikat do wykonywania pracy i nie ma bezpośredniego ani pośredniego interesu w transakcji.

Używanie Comps do określania wartości rynkowej

Rzeczoznawca majątkowy powinien znać obszar, w którym znajduje się dom i przeanalizować okolicę, a także szczegóły i stan domu, aby przedstawić wycenę godziwej wartości rynkowej.

Najważniejszym elementem związanym z ustaleniem wartości nieruchomości jest porównywalna sprzedaż lub „wynagrodzenie. Są to podobne nieruchomości, zwykle zlokalizowane w promieniu około mili od danego domu, które zostały sprzedane w ciągu ostatnich 90 dni.

Rzeczoznawca porównuje kilka cech nieruchomości z kompozycjami, aby uzyskać wartość. Czynniki obejmują powierzchnię, wygląd, udogodnienia i stan.

Na przykład duży dom z czterema sypialniami na obszarze, na którym niedawno sprzedano głównie domy z trzema sypialniami, będzie prawdopodobnie miał wyższą wartość niż te produkty. Podobnie, dom z łuszczącą się farbą i niejednolity trawnik na dobrze utrzymanej działce będzie zwykle wyceniany na niższą wartość niż podobne właściwości.

Gdy nieruchomość jest wyceniana za mniej niż cena sprzedaży

Czasami szacunkowa wartość domu jest niższa niż oczekiwano. Może to wpłynąć na kilka aspektów sprzedaży.

Jeśli pożyczkodawca decyduje o kwocie pożyczki jako odsetku ceny nieruchomości, wybierze albo cenę sprzedaży, albo oszacowaną wartość, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa. Większość pożyczkodawców nie pożycza więcej niż od 80% do 97% godziwej wartości rynkowej domu, więc wartość szacunkowa domu jest ważna, jeśli chodzi o to, ile będziesz w stanie pożyczyć.

Jeśli nieruchomość będzie wyceniana na taką samą lub wyższą niż cena sprzedaży, prawdopodobnie otrzymasz kwotę pożyczki, o którą się ubiegałeś. Jeśli jednak wyceni mniej, to pożyczkodawca najprawdopodobniej zmniejszy kwotę pożyczki, tak aby odpowiadała wartości domu zgodnie z wyceną. Wcześniejsze  

Radzenie sobie z niską oceną

Niska wycena może opóźnić lub nawet anulować sprzedaż; kupujący i pożyczkodawcy nie chcą przepłacać za dom, a sprzedający mogą nie chcieć drastycznie obniżyć ceny, którą mieli nadzieję uzyskać.

Masz kilka opcji, jeśli ocena jest niska. Jeśli w umowie ofertowej zawarłeś warunek, który wymaga wyceny nieruchomości po cenie sprzedaży lub wyższej, możesz odstąpić od umowy.

Jeśli kupujesz, inną opcją jest podjęcie negocjacji ze sprzedawcą w celu obniżenia ceny sprzedaży. Trzecią alternatywą może być przeznaczenie większej ilości pieniędzy na pokrycie różnicy między wycenioną wartością a ceną sprzedaży.

Zawsze możesz zakwestionować wycenę. Dowiedz się, jakie porównywalne transakcje sprzedaży zostały użyte i zapytaj swojego agenta, czy są one odpowiednie. Twój agent może być lepiej zaznajomiony z obszarem niż rzeczoznawca i może być w stanie zlokalizować dodatkowe pozycje w celu obsługi wyższej wyceny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy