Łowienie łososia słodkowodnego

Category: Będziesz Chciał
17 lutego 2021

Łososia słodkowodnego można łowić z brzegu lub z łodzi, a wiele z tych metod można zastosować w dowolny sposób. Łowienie z łodzi daje wędkarzom pewne możliwości niedostępne dla wędkarzy z brzegu.

Wędkarstwo dryfujące

Wędkarstwo z dryfem jest popularną metodą, w której wędkarz zarzuca żyłkę w górę rzeki, pozwala jej dryfować w dół przez wybieg lub basen, a następnie nawija ją, aby rozpocząć proces od nowa. Możesz dryfować ryby z brzegu lub z zakotwiczonej łodzi. Generalnie chodzi o to, aby obciążyć konfigurację tak, aby odbijała się od dna, dotykając każdej stopy, mniej więcej z taką samą prędkością, z jaką porusza się prąd. Większa waga spowolni prędkość, z jaką przynęta dryfuje w dół rzeki, a mniejsza waga przyspieszy dryf. Zwykłą strategią jest wykonanie całego biegu od brzegu znajdującego się najbliżej ciebie do brzegu najbardziej oddalonego od ciebie i od końca biegu w górę rzeki (pod koniec karabinu) do końca biegu w dół (w pobliżu początku biegu następny karabin) (rysunek 1). W zatłoczonych warunkachbyć może będziesz musiał po prostu wbić się w linię wędkarzy i łowić tam, gdzie jesteś, bez poruszania się. Zarzuć w górę rzeki pod kątem 30-45 stopni i pozwól przynęcie podskakiwać, aż osiągniesz kąt 45-30 stopni w dół. Zwiń i zrób to ponownie. Twoim celem jest odbijanie ofiary wzdłuż dna, aż ryba podniesie ją pyskiem.

Początkujący wędkarze często mają problem z rozpoznaniem, kiedy ryba złapała przynętę, w porównaniu z momentem, w którym ich sprzęt zaczepił o kamień. Z biegiem czasu wędkarz wyczuwa różnicę i uczy się, kiedy zaciąć haczyk, a kiedy delikatnie odciągać sprzęt od skał.

Typowy sprzęt do łowienia dryfującego obejmuje wędkę o długości 8 1/2 lub 9 stóp przystosowaną do żyłki 15-30 funtów oraz kołowrotek do rzucania przynęty lub kołowrotek spinningowy. W przypadku większych ryb, takich jak łosoś Chinook, użyj żyłki 20-25 funtów. W przypadku mniejszych ryb, takich jak różowy łosoś, użyj żyłki o wadze 10-15 funtów. Istnieje nieskończona różnorodność obciążników, przynęt, spławików i / lub przynęt, z których mogą korzystać wędkarze. Standardowy zestaw do łososia często składa się z krętlika zatrzaskowego na końcu głównej linki, przyponu od 12 do 48 cali na pojedynczym haczyku z pętelką na jajko, korka na żyłce nad haczykiem i przędzy na haczyku (Zdjęcie 1 ). W celu uzyskania ciężaru, przepchnij zatrzask krętlikiem przez kawałek gumowej rurki o długości 3/4 ’, a następnie wepchnij końcówkę „ołówka do rurki lub po prostu przepchnij zatrzask przez linkę spadochronu o „śliskim obciążniku (Zdjęcia 2 i 3 ). Do tego zestawu można dodać przynętę i / lub zapach.Ikra łososia i krewetki piaskowe to najpopularniejsze przynęty, które można dodać do tego zestawu, ale można również użyć wielu innych. Zamiast zestawu corky i przędzy, możesz również zastąpić spławik skrzydlaty (Zdjęcie 4) lub inne spławiki dryfujące, na corky lub po prostu samą przynętę na ryby. Obciążnik i korkowy zestaw można również usunąć i dryfować z wahadłówkami lub błystkami, odbijając je po dnie i powoli je wyciągając.

Wbijanie

Plunking wykorzystuje podobną konfigurację do połowów dryfujących, z wyjątkiem tego, że sprzęt jest rzucany w prawdopodobny obszar oczekiwania lub ścieżkę migracji i pozwala na zakotwiczenie w jednym miejscu (Zdjęcie 5). Następnie bieg pozostaje sam, dopóki ryba nie zaatakuje lub nie zdecydujesz się zmienić biegu. Aktywne przynęty, takie jak skrzydlate spławiki, wahadłówki, błystki lub kwikfish są często używane podczas nurkowania. Wbijanie można wykonać z brzegu lub z zakotwiczonej łodzi.

Bardzo popularną przynętą na rzece Columbia jest kwikfish zawinięty w mały filet z sardynki lub innej ryby (zdjęcie 6). Użyj bardzo ciężkiej wędki o średnicy 8 1/2 do 9 stóp. Twoja główna linia powinna mieć 40-60 funtów monofilamentu lub widm. Na końcu głównej linki przeciągnij linę przez koniec krętlika lub suwaka, dodaj 4-6 koralików, a następnie przywiąż do krętlika. Przywiąż 4-6 stóp 40-60 funtów przyponu z żyłki do drugiego końca krętlika, a następnie bezpośrednio do podwójnego zatrzasku kwikfisha. Przywiąż 18-30 kawałek 15-funtowego przyponu do suwaka (lub krętlika, przez który przeciągnąłeś główną linkę) i przymocuj 1-8 uncji ołowiu. Większość łowców łososi używa rozmiarów od K13 do K16. Używaj większych rozmiarów w wolnej wodzie, a mniejszych w szybszej wodzie.

Pamiętaj, aby nastroić kwikfish tak, aby śledził prosto, gdy przeciągasz go w górę rzeki przez wodę. Jeśli nurkuje w lewo, obróć śrubę oczkową w prawo. Jeśli nurkuje w prawo, obróć śrubę oczkową przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wycofaj kwikfish w dół rzeki, aż ciężar zostanie mocno osadzony na dnie, a kwikfish nadal się kołysze z boku na bok. Umieść wędkę w uchwycie na wędkę i nie próbuj jej zacinać, gdy ryba złapie pierwszy raz. Pozwól rybom przynajmniej 3 razy wyciągnąć wędkę do poziomu wody, zanim spróbujesz ją wciągnąć.

Cienkie wahadłówki można zarzucać na wędki o lżejszej lub średniej akcji w mniejszych rzekach lub wolniejszych wodach (patrz Zdjęcie 7 i Zdjęcie 8). Rozmiar łyżki jest dopasowany do głębokości i aktualnej prędkości, na której będzie się znajdować

Wędkarstwo. Można je łowić z ciężarem i zakraplaczem, jeśli to konieczne, lub po prostu „spłaszczać je w płytkiej wodzie, czyli łowić bez dodatkowego obciążenia. Łyżki o cienkich ostrzach powinny być wypuszczane za łódkę, aż dotrzesz do żądanego miejsca, zwykle na głębokości 4-5 stóp po górnej stronie karabinu. Te wahadłówki działają najlepiej na lżejszych żyłkach, około 15 funtów, a jeśli łowisz bez ciężaru, najlepiej sprawdzają się, gdy żyłka ma brzuch pomiędzy wodą a czubkiem wędki. Łyżki są bardzo skuteczne w przypadku łososia różowego i coho. Użyj mniejszych łyżek (1/2 – 1 1/2 ) w kolorze różowym, białym, czerwonym, wiśniowym lub kombinacji różowego łososia. Do coho używaj średniej wielkości łyżek (2 – 3 ) ze srebrnymi lub mosiężnymi ostrzami, które można również pomalować. Popularne kolory to grafitowy, fluorescencyjny róż i fluorescencyjny pomarańczowy.

To, gdzie w rzece ustawić swój sprzęt, jest krytycznym elementem plunkingu. Na większych rzekach spróbuj ustawić się na wewnętrznym zakręcie, na którym każda ryba migrująca w tę stronę jest zmuszona do obejścia punktu. W mniejszych rzekach szukaj usterek tuż przed łopatkami. Są to obszary, w których ryby odpoczną po przepłynięciu przez strzelnice. Przy niskich przepływach w małych rzekach trzymaj się głównego nurtu i szukaj obszarów, w których prąd zaczyna słabnąć a

kawałek. W większych rzekach lub małych rzekach przy dużych przepływach należy pracować na brzegach, gdzie prąd nie jest zbyt szybki. Pamiętaj, że wędrowne łososie w górę rzeki szukają najłatwiejszej trasy w górę rzeki, która zapewnia wystarczającą osłonę, aby czuć się bezpiecznie przed drapieżnikami. Może to być głęboka woda, kłody, głazy, kurtyna bąbelkowa, a nawet biała woda w strzelbie.

Łowienie na bobber lub spławik

Łowienie bobberem lub spławikiem jest często używane w sytuacjach, w których woda płynie bardzo wolno lub nawet nieruchoma, na przykład w dużych wirach lub pływach podczas spokojnego przypływu. Wędki o długości 10-12 'nie są rzadkością do łowienia na spławik. Linie widm są pożądane, ponieważ nie rozciągają się i unoszą się. Do łowienia na spławik użyj spławika wsuwanego (Zdjęcie 9), krętlika, trochę ciężarka do przeciągnięcia żyłki przez spławik oraz przyponu 12-24 do przynęty lub przynęty. „Bobber Stop i mały koralik służą do ustawiania spławika na żądanej głębokości. W razie potrzeby stoper spławika można przewinąć przez prowadnice wędzisk dla łatwiejszego rzutu. Bobber może być

zakupiony wstępnie zawiązany lub możesz zawiązać własny z 15-30 # Dacron za pomocą węzła uni. Bardzo wcześnie rano możesz znaleźć rybę zawieszoną na dnie i będziesz chciał ustawić zatrzymanie bobbera, aby Twój sprzęt znajdował się na głębokości, na której Twoim zdaniem ryby są zawieszone. Gdy słońce uderza w wodę, łosoś ma tendencję do przemieszczania się na dno i należy ustawić stoper tak, aby przynęta lub przynęta znajdowały się w odległości 30 cm od dna. Poważni wędkarze bobberów używają dłuższej wędki niż dryfery lub trolery i zmieniają swoją główną żyłkę na nierozciągliwą żyłkę Spectra. (Zobacz schemat typowej konfiguracji ślizgacza)

Podczas łowienia z nurtu trzeba od czasu do czasu „naprawić żyłkę. Naprawianie ogólnie oznacza podnoszenie i / lub odwracanie linki tak, aby jakikolwiek brzuch został usunięty, a następnie linka jest w linii prostej między wędką a spławikiem. Żyłka musi być naprawiona, aby zapewnić dobre zacięcie w przypadku opadnięcia spławika. Żyłki na bazie Spectra unoszą się na wodzie i dzięki temu są łatwiejsze do naprawienia, a ich brak rozciągliwości zapewnia przeniesienie całego zestawu na przynętę lub przynętę. Jaja z łososia to najlepszy wybór na przynętę, chociaż krewetki piaskowe są bardzo popularne w przypadku łososia chinook. Niektórzy wędkarze lubią łowić oba na raz. Marabut jig (fot. 10) może być używany zamiast przynęty i może być szczególnie skuteczny w przypadku różowego łososia lub innego łososia, gdy woda jest bardzo niska i przejrzysta.

Trolling

Trolling polega na łowieniu ze stale poruszającej się łodzi. Trollerzy używają ciężarków, nurków lub downriggerów, aby osiągnąć żądaną głębokość do zaprezentowania przynęty lub przynęty. Trolling słodkowodnych łososi odbywa się głównie w dolnych krańcach większych rzek, takich jak Columbia River, gdzie przypływające fale powodują spowolnienie lub nawet odwrócenie przepływu rzeki, tak że bieg jest w górę rzeki. Standardowa wędka dryfująca wyposażona w żyłkę 20-25 funtów może być używana do trollingu z łososiem w rzece lub zatoce. Zestawy do trollingu składają się zwykle z trójdrożnego krętlika na końcu linki głównej, linki droppera 12-36 i ciężarka od środka krętlika trójdrożnego oraz przyponu 4-8 stóp z dwoma haczykami i nacięciem podłącz śledź lub przynętę.

Zamiast śledzia typu cutplug można też trollować błystki (fot. 11), woblery (fot. 12), kwikfish, czy szelki na przynętę (fot. 13).

Wagi są zwykle 2-8 uncji, w zależności od prędkości prądu i łodzi. Lina kroplomierza używana do obciążania jest zwykle lżejsza niż linka główna, tak że zakraplacz pęka przed linią główną, jeśli ciężarek zostanie zaczepiony. Wielu wędkarzy używa teraz wbudowanego obrotowego migacza wraz ze śledziem (Zdjęcie 14).

Umieść flasher w linii między krętlikiem trójstronnym a śledziem, upewniając się, że odległość od krętlika do migacza jest większa niż odległość linki obciążnika.

Podczas łowienia wiosennego chinooka staraj się pozostać blisko dna, często podskakując. Ryby na głębokości Twoja echosonda pokazuje ryby na jesień Chinook i Coho. Dół to zawsze dobry zakład dla Chinook. W przypadku coho możesz nawet nie potrzebować wagi

do przynęt i czasami może znaleźć ryby dość blisko powierzchni. Trolling może być również skuteczny w ujściach rzek, takich jak ujście rzeki Columbia (Buoy 10), Willapa Bay lub Greys Harbour, a także w skrajnie położonych obszarach morskich, takich jak ujście rzeki Nisqually.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy