Temat: Rząd PiS

CZD. Zobacz ile zarabiają pielęgniarki  Pieniądze

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

- W tym strajku siedzi w prostu o forsę - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 o sytuacji w Środku Zdrowia Dziecka minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. "Odczarujmy legenda o dobrze zarabiających, ale roszczeniowych pielęgniarkach i pielęgniarzach" - piszą tymczasem pielęgniarki, które, według autorki opisie na jednym z serwisów internetowych społecznościowych, od kilku dzionki pokazują swoje płace.

- Chciałabym, aby obszerne grono dowiedziało się, iż pielęgniarki odcinkowe nie osiągają "na normalnej umowie" w jednym miejscu pracy po 4-6 tys. zł. Jest to zwyczajne koloryzowanie. Kłopot opieki zdrowotnej zaczyna się na płacach, an ukończy dużo dalej. To typowa góra lodowa. Niestety jeśli sytuacja płac się odrzucić poprawi, za 10 czasów staniemy (jako kraj) przy obliczu klęski. Nie stanie się komu pracować, dosłownie. Pensje, które są proponowane adeptkom pielęgniarstwa nie zachęcają do podjęcia tego trudnego zawodu. W zakończeniu strajku wyłącznie mogą pomóc szerokie zadania systemowe, m. in. podwyższenie plac - mówi. pl założycielka profilu "Paski Pielęgniarek", która chce zachować anonimowość.

Wtorek to dziewiąty dzień strajku pielęgniarek z warszawskiego Centrum Zdrowia Pociechy, które domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Porozumienia jednak nie widać, natomiast słów krytyki w kierunku strajkujących nie szczędzi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Przy tym strajku chodzi według prostu o kasę jak i również proszę, żebyśmy nie rozwadniali tego - mówił we wtorek w programie "Jeden na Jeden" w TVN24.

"Z zazdrością"

Owsiak do pielęgniarek z CZD: Rozmawiałem z ministrem. Mam do was prośbę

Z informacji przekazanych w poniedziałek przez MZ wynika, że średnie zarobki co miesiąc pielęgniarek w CZD sięgają ok. 4 tys. 940 zł brutto. W tymże godziny nadliczbowe stanowią średnio 168 zł na osobę. I jak przekonywał przy programie "Jeden na Jeden" minister Radziwiłł, pracownicy Ministerstwa Zdrowia "z zazdrością" patrzą na zarobki w CZD.

- (Pielęgniarki) zarabiają po Centrum średnio 4940 zł, czyli zaokrąglając 5 tys. złotych; niektóre zarabiają wyżej 9 tysięcy złotych, a takich, które zarabiają w mniejszym stopniu niż 3 tys. złotych, jest tylko 6 proc. i to są te najmłodsze - mówił minister.

- W tymże strajku chodzi po prostu o kasę i proszę, żebyśmy nie rozwadniali tego - dodał.

Jak mówił, paradoks sytuacji polega na tym, że jeśliby dyrekcja spełniła oczekiwania pielęgniarek, tak by każda dostała określony procent swojego zarobku, to te najwięcej zarabiające dostałyby miesięcznie 4 tys. złotych podwyżki, ale ów najgorzej zarabiające nadal byłyby bardzo źle zarabiającymi.

Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to – jak podaje dyrekcja - wspólnie z dodatkami 4, 9 tys. zł brutto, zależy ona m. in. od stażu pracy i branż. Pielęgniarka bez doświadczenia zyskuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2, 5 tys. brutto, a po czasie próbnym również dodatki.

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia przy szpitalu brakuje ich w porządku. 70.

Strajkujące pielęgniarki domagają się podwyżek jak i również zwiększenia obsady kadrowej. Ostrzegają, że jest ich zbytnio mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z względu niskich zarobków CZD nie zaakceptować jest atrakcyjnym miejscem robocie dla pielęgniarek. Według pierwotnego wyliczeń codziennie brakuje 70 pielęgniarek, zatem bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone nawet bez strajku.

Dyrektor CZD Małgorzata Syczewska podkreślała w ub. tygodniu, że w ramach ogólnokrajowych wzrostów wynagrodzeń pielęgniarek pierwsza transza w wysokości czterysta zł została wprowadzona do podstawy wynagrodzenia; druga transza w takiej samej wysokości pozostanie uruchomiona we wrześniu br. Kolejne dwie podwyżki o 400 zł nastąpią do 2018 r.

- Pielęgniarki domagają się do gaży podstawowej kolejnej podwyżki. Pragną dodatkowych pieniędzy - powiedziała rzeczniczka Instytutu Katarzyna Gardzińska. - 400 zł, które panie dostały, to była kwota brutto, dostały więc 230 zł. Ale podwyżka, której dotyczy ten strajk, nie dotyczy tych nakładów, tylko dodatkowych - dodała.

Pielęgniarki przekazały, iż dyrekcja zaproponowała po 60 zł w formie premii.

Jakie zarobki?

Porozumienia nie widać, a 28 maja na Facebooku stanął profil "Paski Pielęgniarek", w którym wg jego pisarzy pielęgniarki i pielęgniarze z całego kraju publikują swe paski płac, by pokazać, ile zarabiają. "Odczarujmy legenda o dobrze zarabiających, ale roszczeniowych pielęgniarkach i pielęgniarzach" - napisano w 1 z pierwszych wpisów, który to pojawił się na witrynie.

Jak wynika spośród jednego z nich "pielęgniarka z 14 letnim stażem pracy w szpitalu powiatowym w oddziale chirurgii generalnej z chirurgią onkologiczną jak i również ortopedią jednocześnie" może polegać na miesięczne wynagrodzenie rzędu 1827, 19 zł netto. Z dodatkami 2067, dziesięciu zł.

Zalążek: Facebook - Paski Pielęgniarek Pielęgniarki pokazują swoje profity

"Posiadam kursy kwalifikacyjne z pielęgniarstwa chirurgicznego (dodatek 50zł brutto) i opieki długoterminowej, kurs specjalistyczny spośród RKO i leczenia ran (dodatek 20 zł brutto) oraz leczenia bólu gwałtownego, kurs przetaczania krwi i preparatów krwiopochodnych i parę innych dokształcających. Podstawa wymiaru czasu pracy 1900 złotych brutto, łącznie z dodatkami za kursy. Przesyłam również pasek ze słynną podwyżką 4x400, a raczej 239, 91 netto jako dodatek do pensji" - odczytujemy.

Pielęgniarki spośród CZD: minister bagatelizuje kłopot

Kolejny przykładem jest pielęgniarka z "jednego ze znanych warszawskich szpitali" z 6-letnim stażem pracy. "Wykształcenie: licencjat pielęgniarstwa + kursy profesjonalny w zakresie Resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kurs przetaczania krwi i jej składników, kurs specjalistyczny w zakresie wykonywania i interpretacji zapisów EKG, kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego. Umowa na czas określony" - wylicza.

Miesięczne wynagrodzenie? 1772, 19 zł. Z dodatkami czasem ponad 2 tys. złotych. "Czy da się przeżyć? Wówczas zależy jak kto dojrzewa. Ja oszczędzam... najwięcej w jedzeniu.... zawsze jakaś zupa i trochę chleba w oddziale się znajdzie" a mianowicie dodaje kobieta.

Na znacznie niższe wynagrodzenie może liczyć położna z regionu śląskiego z prawie 8-letnim stażem pracy. "Mgr położnictwa. Specjalizacja z pielęgniarstwa neonatologicznego. Podyplomówka: Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, kurs Pielęgniarstwa Rodzinnego dla położnych, RKO Noworodka, kurs Szkoła, Rodzenia, warsztaty Ordynowania Leków i Wypisywanie Recept, kurs Szczepień, Ochronnych Noworodków, kurs Profilaktyka Zakażeń Szpitalnych" - wylicza po swoim wpisie.

Wynagrodzenie miesięczne w jej przypadku to 1651, 69 zł.

Niewiele więcej dzierży zarabiać pielęgniarka anestezjologiczna dzięki bloku operacyjnym. Z licencjatem z pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. "Kursy: RKO, ELEKTROKARDIOGRAM, kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwo anestezjologiczne, kurs ITLS (international trauma life support), kurs ALS (advanced life support). Szpital w województwie mazowieckim. Staż pracy w zawodzie pielęgniarki - ok. 2 lata" - dodaje. Jej honorarium, to 1719, 57 zł miesięcznie netto.

Źródło: Facebook - Paski Pielęgniarek Pielęgniarki pokazują swe zarobki

Raport

Jak wynika tymczasem z raportu Wynagrodzenia. pl ze stycznia w 2016 roku, miesięczne wynagrodzenie całkowite za zakupach grupowych podejściu wynosi 2700 zł brutto.

Co druga pielęgniarka otrzymuje pensję od 2239 zł do 3348 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych pielęgniarek zarabia poniżej 2239 zł brutto. Na zarobki powyżej 3348 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych pielęgniarek.

Z kolei po lutym GUS podał, iż średnie zarobki położnych wówczas ok. 3, 3 tys. złotych, a pielęgniarek a mianowicie 3, 4 tys. złotych.

Dzielić:

Związane z

bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017 27.06.2019

Bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017

645 27.06.2019

Finanse

Bitcoin kontynuuje rajd. Zaledwie dwa dni po przekroczeniu psychologicznej granicy 1800 dol., a następnie 1900 dol. za poszczególnego bitcoina, kryptowaluta osiągnęła następny rekordowy poziom. W niedzielę, 21 maja 2017 roku…...

Czytać →
chcą kontroli węgla. Jest wzór  Informacje 10.07.2019

Chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje

537 10.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

Czytać →
badania na temat przyszłości pracy 23.06.2019

Badania na temat przyszłości pracy

1 23.06.2019

Technologie

Wyniki badań na temat przyszłości pracy, przeprowadzone w Kanadzie, zaskakują. Znaczna cząstka obywateli tego kraju uważałaby programy komputerowe za lepszych szefów od ich bieżących managerów. W ankiecie wzięło udział 2299…...

Czytać →
była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje 04.07.2019

Była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje

736 04.07.2019

Wiadomosci

Halina Wasilewska-Trenkner, była minister zasobów i członkini Rady Polityki Pieniężnej zmarła w środę po długiej chorobie. Halina Wasilewska-Trenkner miała 75 lat. O jej śmierci poinformowała siostra Barbara Czaplicka.…...

Czytać →
baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach 24.06.2019

Baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach

266 24.06.2019

Z kraju

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie zawisł baner z napisem "Niezależność NBP podstawą stabilności naszego pieniądza". Wywiesiły go związki zawodowe działające w instytucji finansowej. To wyraz sprzeciwu względem części…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

944 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
bezrobocie w strefie euro spada  Ze świata 25.06.2019

Bezrobocie w strefie euro spada Ze świata

892 25.06.2019

Ze swiata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...

Czytać →
biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy 27.06.2019

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

254 27.06.2019

Z kraju

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko…...

Czytać →
behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce  Informacje 25.06.2019

Behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce Informacje

639 25.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...

Czytać →
bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017 27.06.2019

Bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017

712 27.06.2019

Finanse

Bitcoin kontynuuje rajd. Zaledwie dwa dni po przekroczeniu psychologicznej granicy 1800 dol., a następnie 1900 dol. za poszczególnego bitcoina, kryptowaluta osiągnęła następny rekordowy poziom. W niedzielę, 21 maja 2017 roku…...

Czytać →