Śmieci to biznesowa mina. Milionowe długi przedsiębiorstw z branży

BIG InfoMonitor o działalności firm z sektora odpadowego  Pieniądze

Działalność związana z sektorem odpadowym może być nie zaakceptować tylko groźną miną ekologiczną, ale również biznesową a mianowicie wynika z danych BIG InfoMonitor oraz Bisnode. Co dziewiąta firma z naszej branży ma problem wraz z terminową płatnością faktur, zaś blisko 60 procent wydaje się w słabej bądź kiepskiej kondycji finansowej.

W analizie przypomniano pożary w wysypiskach odpadów, których od czasu początku roku wybuchło kilkanaście.

"Z dymem poszły w tym roku opony, chemikalia, plastiki, farby jak i również masa innych materiałów. Zatruły powietrze, ale trafiły również do gleby, powodując niezamienne szkody dla środowiska i zdrowia ludzi. Pożary budzą podejrzenie, że nie wydaje się to przypadek, lecz tani sposób na pozbycie się hałd śmieci" - podkreślono.

Zła sytuacja firm

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Bisnode wskazują, hdy dane o sytuacji finansowej firm prowadzących takie aktywność mogą potwierdzać podejrzenia - ponieważ tylko cztery z 10 firm są w silnej i dobrej kondycji (odpowiednio 13 i 28 proc. ).

Następny pożar na składowisku odpadki, tuż obok schroniska gwoli zwierząt

Wykonana dzięki początku czerwca analiza 4, 4 tys. firm wskazuje, że co szóste firma jest w "złej sytuacji" (18 proc. ), zaś cztery na dziesięć spółek w "raczej słabej" (41 proc. )

"Dane BIG InfoMonitor oraz BIK na temat firm zalegających z płatnościami faktur i rat pożyczek (zaległości powyżej 30 dób i 500 zł) pokazują też, że nie zmierza im najlepiej opłacanie faktur i regulowanie zobowiązań - odsetek niepłacących w okresie jest dwucyfrowy - 10, 7 proc. Łączny przeterminowany dług to 174, sześć mln zł. Przeciętnie na niesolidnego płatnika wypada ponad 143 tys. zł. Największa liczba ludzi przeterminowanych zobowiązań mają branże: zbieranie odpadów – 62, 2 mln zł, obróbka i usuwanie odpadów – 44 mln zł i odzysk surowców - niemal 11 mln zł" a mianowicie wyjaśniono.

Prezes BIG InfoMonitor i wiceprezes BIK Sławomir Grzelczak dodaje, iż kontrahentów zawodzą najczęściej przetwarzający i unieszkodliwiający odpady groźne, wśród których niemal trzynaście proc. firm ma rozmaitego rodzaju zaległości zgłoszone do odwiedzenia Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor czy też widoczne przy bazie Biura Informacji Kredytowania. -To jest dużo, ponieważ przeciętnie w gospodarce odsetek niesolidnych przedsiębiorstw wynosi 5, 7 proc., wynika wraz z naszych baz - akcentuje.

BIG InfoMonitor zwraca uwagę, że w skategoryzowanych przez GUS działach PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) marniej jest jedynie w działach zajmujących się przetwarzaniem ropy i koksu, w górnictwie rud metali i węgla oraz wśród producentów wyrobów tytoniowych i napojów.

"Ostrożność w relacjach wraz z wymienianymi grupami branż wydaje się więc wskazana, bo włączone z nimi kontrakty mogą narobić dostawcy kłopotów, zachwiać jej płynnością finansową, natomiast nawet doprowadzić do bankructwa" - wskazano.

Wpływ ustawy

Na sytuację branży - według biura a mianowicie wpłynęła tzw. ustawa śmieciowa, która weszła w żywot w 2013 r. "Samorządy rozpoczęły zarządzanie odpadami wytwarzanymi przez mieszkańców, co faktycznie zakończyło funkcjonowanie wolnego branży w tym obszarze, innymi słowy możliwości wyboru - za pośrednictwem zarządców osiedli, właścicieli budynków - firmy, którą uznali za najbardziej odpowiednią. Zamysłem zmiany było objęcie opłatą każdego i zapewnienie odbioru śmieci od każdego, żeby zapobiec sytuacji, w której część mieszkańców nie podpisuje ugód na odbiór odpadów i pozbywa się ich na dzikich wysypiskach. Dziś określone obszary obsługiwane są za pośrednictwem wybraną przez samorządy firmę" - wyjaśniono.

Na tych wyspach nie zaakceptować znajdziesz ani jednego papierka. "Wzór dla reszty świata"

"Już dwa lata po zmianie prawa media zaczęły pisać o pladze płomieni składowisk i sortowni" - twierdzi BIG InfoMonitor.

Tzw. ustawa śmieciowa wywołała też - dodano - gwałtowny przyrost liczby firm zajmujących się gospodarką odpadami. Według Bisnode Polska przy latach 2012-2014 przybywało pierwotnego 7-9 proc. rocznie. Dzisiaj na rynku aktywnie odrabia 8, 3 tys. spółek zbierających odpady.

Ponad 45 proc. z nich działa w sektorze zbierania odpadów innych niż śmiertelnie groźne, 28 proc. to podmioty nastawione głównie na odzysk surowców z materiałów segregowanych. Pierwszą trójkę najliczniejszych, zamykają firmy działające w gałęzi demontażu wyrobów zużytych.

Jak dodano w analizie, cechą charakterystyczną branż związanych z gospodarką odpadami jest jej znaczne rozdrobnienie z przewagą mikro i drobnych firm. Ponad 63 proc. spośród przeanalizowanych 1, dwa tys. firm, to podmioty z rocznym przychodem nieprzekraczającym 5 mln zł. Po przypadku kolejnych 31 proc. przychody te nie przekraczają 50 mln zł. Przedsiębiorstwa średnie i duże egzystują jedynie ok. 5 proc. Te z roczną sprzedażą powyżej 250 mln złotych, to nie więcej niźli 1 proc.

BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, magazynuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz jego na rynku funkcjonują wciąż Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Dzielić:

Związane z

autmatyzacja w polskich firmach - raport Work Service 23.06.2019

Autmatyzacja w polskich firmach - raport Work Service

340 23.06.2019

Twoje pieniadze

Polskie firmy nie planują automatyzacji pracy. Po 2018 r. na taki krok zdecydować się chce niespełna 7 proc. badanych firm. Głównym trendem wciąż pozostanie zatrudnianie obcokrajowców. To właśnie oni, a nie zaakceptować…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

947 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach 16.06.2019

Afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach

150 16.06.2019

Finanse

- Uważam, że państwo mnie zdradziło. Kolejny raz - powiedział w Onet Rano były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, komentując działanie organów państwa odpowiedzialnych za ściganie przestępców. Kwaśniak przyznał ponadto, że czuje się…...

Czytać →
14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

549 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

852 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

359 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

739 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

424 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →