Temat: Polski wegiel

Apel do Głównego Geologa Państwa przeciw kopalniom odkrywkowym  Surowce

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Organizacje społeczne z Województwa wielkopolskiego apelują do Głównego Geologa Kraju o powstrzymanie schematów budowy kopalni odkrywkowych na terytorium polski. Wskazują, że obejmowanie ochroną prawną złóż węgla brunatnego powoduje m. in. wstrzymanie inwestycji w takim regionie.

W piątek przemineła się w Warszawie konferencja prasowa fundacji "Rozwój Faktycznie Odkrywki Nie" oraz członków społeczności lokalnych z województwa wielkopolskiego, które protestują przeciw planom powstania kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w tamtym rejonie.

Biała Księga

Premier Szydło chce ratować górnictwo. "Po ośmiu latach zaniedbań PO"

Prezes fundacji "Rozwój Tak Odkrywki Nie" Tomasz Waśniewski przypomniał, że pod spodem koniec ub. roku resort środowiska przedstawił tzw. białą księgę ochrony złóż kopalin w Polsce, w której znalazły się udokumentowane pokłady węgla brunatnego w Wielkopolsce. Według MŚ księga miała zainicjować dyskusję na temat systemowych rozwiązań m. in. w zakresie ochrony kopalń, strategicznych z perspektywy polityki surowcowej państwa. Film dokumentalny miał także za zadanie zabezpieczenie najważniejszych złóż w ten sposób, by plany zagospodarowania rejonu nie mogły utrudniać katalogów eksploatacji.

- Po tej księdze przedstawiono spis złóż węgla brunatnego, które zostały uznane za strategiczne. Ten dokument wywołał olbrzymie zaniepokojenie i protesty społeczne szczególnie w przypadku regionu Wielkopolski - podkreślił Waśniewski.

Do Białej Księgi wpisano zasoby węgla brunatnego w okolicach miejscowości i gmin Mosina, Czempiń, Krzywiń, Gostyń oraz Oczkowice, innymi słowy tzw. regionu Rowu Poznańskiego. Zdaniem ekspertów jedną z najgroźniejszych konsekwencji rozpoczęcia eksploatacji węgla na terenie rowu tektonicznego między Poznaniem jak i również Gostyniem może okazać się odcięcie aglomeracji poznańskiej od strategicznego punkciku ujęcia wody w Mosinie oraz Dębinie.

Minister krytycznie

W połowie grudnia wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek powiedział w Sejmie, hdy uznaje ten dokument jako niebyły. Przekonywał, że dokument nie ma żadnej ceny merytorycznej. - To posiada znaczenie nieco farsy, odrobinę groteski z dużą dozą szkodliwości społecznej i stanowić może nawet gospodarczej. Mam nadzieję, że nikt poważnie na niego nie potraktował - powiedział.

Waśniewski podkreślił, hdy jest to krok w dobrą stronę. - Musimy jednak jasno wyartykułować, że nie zamyka to sprawy ochrony ani budowy odkrywek w przyszłości - zwrócił obserwację przedstawiciel fundacji.

Grozi nam luka węglowa. Nie wiadomo, jak ją zapełnić

Dlatego przedstawiciele fundacji wystosowali list do Jędryska o powstrzymanie budowy nowych sztolni odkrywkowych, a także nie zaakceptować obejmowanie prawną ochrona złóż, które w ten sposób można wyzyskiwać.

- Wprowadzenie i objęcie wybranych złóż węgla brunatnego prawną i planistyczną ochroną przed ewentualnym zagospodarowaniem uniemożliwiającym późniejszą eksploatacją ludzi złóż byłoby drastycznie nieprzychylne dla sytuacji społeczno-gospodarczej całych regionów i poszczególnych gmin oraz sprzeczne ze standardami i zasadami konstytucyjnymi, na których polega funkcjonowanie samorządu terytorialnego - czytamy w piśmie.

Blokowanie inwestycji

Anna Dziadek ze stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej" przekonywała, że mimo braku zgody społecznej w dwóch referendach na powstanie kopalni odkrywkowej w woj. lubuskim, rejony te blokowane są zanim inwestycjami. Zwróciła uwagę, hdy np. rolnicy nie mają możliwość wykupić ziemi na jakiej gospodarują. Dodała, że władze wojewódzkie nie pomagają np. w walce z zanieczyszczeniami niemieckich kopalni odkrywkowych w terenie Łużyc.

- Nie możemy inwestować ponieważ w przyszłości może powstać sztolnia. Zabrano rolnikom możliwość uczestniczenia w programach rolno-środowiskowych. Nie zaakceptować tylko odczuwamy skutki elektrowni niemieckich, ale ekonomicznie usiłuje nas się zmusić do wyrażenia zgody na cokolwiek co nie wiadomo czy powstanie - zaznaczyła.

Starosta Kościański Bernard Turski dodał, że kopalnie odkrywkowe będą najbardziej inwazyjną metodą pozyskiwania surowców energetycznych. - Polski kraj stawia wyłącznie na przestarzałe technologie węglowe, zaniedbując efektywność energetyczną, sektor odnawialnych źródeł energii. Stajemy się niekonkurencyjni i osamotnieni w Europie i we współczesnym świecie a mianowicie przekonywał.

Dzielić:

Związane z

baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach 23.06.2019

Baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach

619 23.06.2019

Z kraju

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie zawisł baner z napisem "Niezależność NBP podstawą stabilności naszego pieniądza". Wywiesiły go związki zawodowe działające w instytucji finansowej. To wyraz sprzeciwu względem części…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

120 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →
aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena  Ze świata 17.06.2019

Aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena Ze świata

303 17.06.2019

Ze swiata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem  Tech 23.06.2019

Awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem Tech

285 23.06.2019

Tech

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w globalnej sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Kolejny operator ma zgodę na…...

Czytać →
bezrobocie w strefie euro spada  Ze świata 25.06.2019

Bezrobocie w strefie euro spada Ze świata

301 25.06.2019

Ze swiata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...

Czytać →
behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce  Informacje 25.06.2019

Behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce Informacje

214 25.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...

Czytać →