Temat: Polski wegiel

Apel do Głównego Geologa Państwa przeciw kopalniom odkrywkowym  Surowce

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Organizacje społeczne z Województwa wielkopolskiego apelują do Głównego Geologa Kraju o powstrzymanie schematów budowy kopalni odkrywkowych na terytorium polski. Wskazują, że obejmowanie ochroną prawną złóż węgla brunatnego powoduje m. in. wstrzymanie inwestycji w takim regionie.

W piątek przemineła się w Warszawie konferencja prasowa fundacji "Rozwój Faktycznie Odkrywki Nie" oraz członków społeczności lokalnych z województwa wielkopolskiego, które protestują przeciw planom powstania kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w tamtym rejonie.

Biała Księga

Premier Szydło chce ratować górnictwo. "Po ośmiu latach zaniedbań PO"

Prezes fundacji "Rozwój Tak Odkrywki Nie" Tomasz Waśniewski przypomniał, że pod spodem koniec ub. roku resort środowiska przedstawił tzw. białą księgę ochrony złóż kopalin w Polsce, w której znalazły się udokumentowane pokłady węgla brunatnego w Wielkopolsce. Według MŚ księga miała zainicjować dyskusję na temat systemowych rozwiązań m. in. w zakresie ochrony kopalń, strategicznych z perspektywy polityki surowcowej państwa. Film dokumentalny miał także za zadanie zabezpieczenie najważniejszych złóż w ten sposób, by plany zagospodarowania rejonu nie mogły utrudniać katalogów eksploatacji.

- Po tej księdze przedstawiono spis złóż węgla brunatnego, które zostały uznane za strategiczne. Ten dokument wywołał olbrzymie zaniepokojenie i protesty społeczne szczególnie w przypadku regionu Wielkopolski - podkreślił Waśniewski.

Do Białej Księgi wpisano zasoby węgla brunatnego w okolicach miejscowości i gmin Mosina, Czempiń, Krzywiń, Gostyń oraz Oczkowice, innymi słowy tzw. regionu Rowu Poznańskiego. Zdaniem ekspertów jedną z najgroźniejszych konsekwencji rozpoczęcia eksploatacji węgla na terenie rowu tektonicznego między Poznaniem jak i również Gostyniem może okazać się odcięcie aglomeracji poznańskiej od strategicznego punkciku ujęcia wody w Mosinie oraz Dębinie.

Minister krytycznie

W połowie grudnia wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek powiedział w Sejmie, hdy uznaje ten dokument jako niebyły. Przekonywał, że dokument nie ma żadnej ceny merytorycznej. - To posiada znaczenie nieco farsy, odrobinę groteski z dużą dozą szkodliwości społecznej i stanowić może nawet gospodarczej. Mam nadzieję, że nikt poważnie na niego nie potraktował - powiedział.

Waśniewski podkreślił, hdy jest to krok w dobrą stronę. - Musimy jednak jasno wyartykułować, że nie zamyka to sprawy ochrony ani budowy odkrywek w przyszłości - zwrócił obserwację przedstawiciel fundacji.

Grozi nam luka węglowa. Nie wiadomo, jak ją zapełnić

Dlatego przedstawiciele fundacji wystosowali list do Jędryska o powstrzymanie budowy nowych sztolni odkrywkowych, a także nie zaakceptować obejmowanie prawną ochrona złóż, które w ten sposób można wyzyskiwać.

- Wprowadzenie i objęcie wybranych złóż węgla brunatnego prawną i planistyczną ochroną przed ewentualnym zagospodarowaniem uniemożliwiającym późniejszą eksploatacją ludzi złóż byłoby drastycznie nieprzychylne dla sytuacji społeczno-gospodarczej całych regionów i poszczególnych gmin oraz sprzeczne ze standardami i zasadami konstytucyjnymi, na których polega funkcjonowanie samorządu terytorialnego - czytamy w piśmie.

Blokowanie inwestycji

Anna Dziadek ze stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej" przekonywała, że mimo braku zgody społecznej w dwóch referendach na powstanie kopalni odkrywkowej w woj. lubuskim, rejony te blokowane są zanim inwestycjami. Zwróciła uwagę, hdy np. rolnicy nie mają możliwość wykupić ziemi na jakiej gospodarują. Dodała, że władze wojewódzkie nie pomagają np. w walce z zanieczyszczeniami niemieckich kopalni odkrywkowych w terenie Łużyc.

- Nie możemy inwestować ponieważ w przyszłości może powstać sztolnia. Zabrano rolnikom możliwość uczestniczenia w programach rolno-środowiskowych. Nie zaakceptować tylko odczuwamy skutki elektrowni niemieckich, ale ekonomicznie usiłuje nas się zmusić do wyrażenia zgody na cokolwiek co nie wiadomo czy powstanie - zaznaczyła.

Starosta Kościański Bernard Turski dodał, że kopalnie odkrywkowe będą najbardziej inwazyjną metodą pozyskiwania surowców energetycznych. - Polski kraj stawia wyłącznie na przestarzałe technologie węglowe, zaniedbując efektywność energetyczną, sektor odnawialnych źródeł energii. Stajemy się niekonkurencyjni i osamotnieni w Europie i we współczesnym świecie a mianowicie przekonywał.

Dzielić:

Związane z

budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

657 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

3 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

108 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

698 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

71 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →
aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena  Ze świata 17.06.2019

Aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena Ze świata

573 17.06.2019

Ze swiata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

Czytać →