Chińska prasa o aresztowaniu wiceprezes giganta: to uprowadzenie

Chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou  Tech

Państwowe chińskie publikatory potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów zostałan ona "uprowadzona" przez rządy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w tym tygodniu, że Meng została aresztowana w Vancouver na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o do niej ekstradycję.

Nie podano oficjalnego powodu jej zatrzymania, ale według komentatorów dzierży ono związek z podejrzeniami wobec firmy Huawei o łamanie sankcji USA dzięki Iran.

Wiceprezes giganta aresztowana. Grozi jej ekstradycja

Meng aresztowano 1 grudnia - tego samego dnia, kiedy przywódcy Chin i USA zjedli wraz obiad w Buenos Aires, dyskutując na temat toczonego za pośrednictwem oba kraje sporu handlowego. Na spotkaniu uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w wojnie celnej, podczas którego posiadają być prowadzone dalsze pertraktacje.

Chińskie MSZ zażądało natychmiastowego uwolnienia Meng i wyjaśnienia, dlaczego została aresztowana.

Według źródeł agencji Reutera w administracji w Waszyngtonie prezydent Donald Trump nie wiedział o jej zatrzymaniu. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że postanowienie zapadła "bez żadnego udziału ani wpływu politycznego".

"To uprowadzenie"

Państwowa chińska prasa wiąże jednak aresztowanie Meng z konfliktem handlowym USA-Chiny i ocenia je jako element szerszej rywalizacji Waszyngtonu przeciwko firmie Huawei. "Bez jakichkolwiek twardych dowodów rządy Kanady i USA podeptały międzynarodowe prawo i zasadniczo »uprowadziły« obywatelkę Chin" - stwierdził na łamach "Global Times" chiński specjalista Mei Xinyu.

W artykule redakcyjnym gazeta oceniła, że "choć nie istnieje kompletnych informacji na temat owego incydentu, działanie USA wydaje się w oczywisty sposób sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez szefów państw Chin i USA w Argentynie (... ). To jasne, hdy Waszyngton złośliwie szuka winy Huaweia".

Podobną reputację wyraził w piątek także państwowy dziennik "China Daily". Według niego "niewątpliwie oryginalne i udowodnione" jest, że "USA usiłują robić wszystko, co mogą, by zatrzymać ekspansję Huaweia na globie, najzwyczajniej w świecie dlatego, że przedsiębiorstwo ta przeciera szlaki dla konkurencyjnych chińskich firm technologicznych".

USA i niektóre osoby ich sojusznicy podejrzewają kompanię Huawei o niejawne układy z chińskim rządem jak i również obawiają się, że może ona wykorzystywać swoją frekwencja na zagranicznych rynkach do prowadzenia działalności szpiegowskiej w rzecz Pekinu. Nie zaprezentowano jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania chińskiej firmy, an ona tylko konsekwentnie tym zarzutom neguje.

"Uzależnienie od momentu chińskiego importu budzi rzetelne obawy". Raport parlamentarnej komisji w USA

W relacji z obawami o bezpieczeństwo informatyczne Huawei został obecnie pozbawiony możliwości dostarczania ekwipunku agencjom rządowym w AMERYCE oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Podług japońskiej i zachodniej prasy zakaz rządowych zakupów przedmiotu tej firmy planuje także Japonia.

Po aresztowaniu Meng obowiązki dyrektora finansowego Huawei pełni jego prezes Liang Hua – podała w piątek agencja Reutera, powołując się na zatrudnionych przedsiębiorstwa. Meng Wanzhou jest córką założyciela tej firmy, byłego oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ren Zhengfeia.

Eskalacja konfliktu

Aresztowanie Wanzhou jeszcze bardziej - w mniemaniu analityków - zwiększa naprężenie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W opinii profesjonalistów prawnych aresztowanie Meng wskazuje, że ministerstwo sprawiedliwości NA JUKATAN ma wystarczająco dużo dowodów, aby przedstawić jej dodatkowe zarzuty.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, znany jako zwolennik "ostrego kursu wobec Chin", w wywiadzie dla radia publicznego NPR w czwartek powiedział, że on samodzielnie wiedział o nakazie aresztowania Meng. Nie ujawnił aczkolwiek, czy wiedział o nim jeszcze przed spotkaniem Trumpa z Xi. - Wiadomości o takich nakazach otrzymujemy od resortu sprawiedliwości całkiem często - powiedział Bolton rozgłośni NPR. - Naturalnie nie informujemy o wymienionych wszystkich prezydenta.

Zdaniem większości obserwatorów zatrzymanie Meng pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu zagraża utrzymaniu "zawieszenia broni", w jaki zgodzili się Trump i Xi.

Były ambasador USA w Krajach Gary Locke powiedział, iż aresztowanie szefowej finansów chińskiej korporacji działającej w 170 państwach świata jest "prawie jak granat rzucony w propozycję 90-dniowych negocjacji".

Trump i Xi zgodzili się, aby rozmowy rozpoczęły się 1 stycznia 2019.

Dzielić:

Związane z

bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017 27.06.2019

Bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017

228 27.06.2019

Finanse

Bitcoin kontynuuje rajd. Zaledwie dwa dni po przekroczeniu psychologicznej granicy 1800 dol., a następnie 1900 dol. za poszczególnego bitcoina, kryptowaluta osiągnęła następny rekordowy poziom. W niedzielę, 21 maja 2017 roku…...

Czytać →
biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy 27.06.2019

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

608 27.06.2019

Z kraju

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko…...

Czytać →
behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce  Informacje 25.06.2019

Behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce Informacje

646 25.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...

Czytać →
bezrobocie w strefie euro spada  Ze świata 25.06.2019

Bezrobocie w strefie euro spada Ze świata

422 25.06.2019

Ze swiata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...

Czytać →
baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach 24.06.2019

Baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach

381 24.06.2019

Z kraju

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie zawisł baner z napisem "Niezależność NBP podstawą stabilności naszego pieniądza". Wywiesiły go związki zawodowe działające w instytucji finansowej. To wyraz sprzeciwu względem części…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

706 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →