Chińska prasa o aresztowaniu wiceprezes giganta: to uprowadzenie

Chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou  Tech

Państwowe chińskie publikatory potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów zostałan ona "uprowadzona" przez rządy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w tym tygodniu, że Meng została aresztowana w Vancouver na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o do niej ekstradycję.

Nie podano oficjalnego powodu jej zatrzymania, ale według komentatorów dzierży ono związek z podejrzeniami wobec firmy Huawei o łamanie sankcji USA dzięki Iran.

Wiceprezes giganta aresztowana. Grozi jej ekstradycja

Meng aresztowano 1 grudnia - tego samego dnia, kiedy przywódcy Chin i USA zjedli wraz obiad w Buenos Aires, dyskutując na temat toczonego za pośrednictwem oba kraje sporu handlowego. Na spotkaniu uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w wojnie celnej, podczas którego posiadają być prowadzone dalsze pertraktacje.

Chińskie MSZ zażądało natychmiastowego uwolnienia Meng i wyjaśnienia, dlaczego została aresztowana.

Według źródeł agencji Reutera w administracji w Waszyngtonie prezydent Donald Trump nie wiedział o jej zatrzymaniu. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że postanowienie zapadła "bez żadnego udziału ani wpływu politycznego".

"To uprowadzenie"

Państwowa chińska prasa wiąże jednak aresztowanie Meng z konfliktem handlowym USA-Chiny i ocenia je jako element szerszej rywalizacji Waszyngtonu przeciwko firmie Huawei. "Bez jakichkolwiek twardych dowodów rządy Kanady i USA podeptały międzynarodowe prawo i zasadniczo »uprowadziły« obywatelkę Chin" - stwierdził na łamach "Global Times" chiński specjalista Mei Xinyu.

W artykule redakcyjnym gazeta oceniła, że "choć nie istnieje kompletnych informacji na temat owego incydentu, działanie USA wydaje się w oczywisty sposób sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez szefów państw Chin i USA w Argentynie (... ). To jasne, hdy Waszyngton złośliwie szuka winy Huaweia".

Podobną reputację wyraził w piątek także państwowy dziennik "China Daily". Według niego "niewątpliwie oryginalne i udowodnione" jest, że "USA usiłują robić wszystko, co mogą, by zatrzymać ekspansję Huaweia na globie, najzwyczajniej w świecie dlatego, że przedsiębiorstwo ta przeciera szlaki dla konkurencyjnych chińskich firm technologicznych".

USA i niektóre osoby ich sojusznicy podejrzewają kompanię Huawei o niejawne układy z chińskim rządem jak i również obawiają się, że może ona wykorzystywać swoją frekwencja na zagranicznych rynkach do prowadzenia działalności szpiegowskiej w rzecz Pekinu. Nie zaprezentowano jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania chińskiej firmy, an ona tylko konsekwentnie tym zarzutom neguje.

"Uzależnienie od momentu chińskiego importu budzi rzetelne obawy". Raport parlamentarnej komisji w USA

W relacji z obawami o bezpieczeństwo informatyczne Huawei został obecnie pozbawiony możliwości dostarczania ekwipunku agencjom rządowym w AMERYCE oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Podług japońskiej i zachodniej prasy zakaz rządowych zakupów przedmiotu tej firmy planuje także Japonia.

Po aresztowaniu Meng obowiązki dyrektora finansowego Huawei pełni jego prezes Liang Hua – podała w piątek agencja Reutera, powołując się na zatrudnionych przedsiębiorstwa. Meng Wanzhou jest córką założyciela tej firmy, byłego oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ren Zhengfeia.

Eskalacja konfliktu

Aresztowanie Wanzhou jeszcze bardziej - w mniemaniu analityków - zwiększa naprężenie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W opinii profesjonalistów prawnych aresztowanie Meng wskazuje, że ministerstwo sprawiedliwości NA JUKATAN ma wystarczająco dużo dowodów, aby przedstawić jej dodatkowe zarzuty.

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, znany jako zwolennik "ostrego kursu wobec Chin", w wywiadzie dla radia publicznego NPR w czwartek powiedział, że on samodzielnie wiedział o nakazie aresztowania Meng. Nie ujawnił aczkolwiek, czy wiedział o nim jeszcze przed spotkaniem Trumpa z Xi. - Wiadomości o takich nakazach otrzymujemy od resortu sprawiedliwości całkiem często - powiedział Bolton rozgłośni NPR. - Naturalnie nie informujemy o wymienionych wszystkich prezydenta.

Zdaniem większości obserwatorów zatrzymanie Meng pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu zagraża utrzymaniu "zawieszenia broni", w jaki zgodzili się Trump i Xi.

Były ambasador USA w Krajach Gary Locke powiedział, iż aresztowanie szefowej finansów chińskiej korporacji działającej w 170 państwach świata jest "prawie jak granat rzucony w propozycję 90-dniowych negocjacji".

Trump i Xi zgodzili się, aby rozmowy rozpoczęły się 1 stycznia 2019.

Dzielić:

Związane z

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

343 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach 16.06.2019

Afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach

733 16.06.2019

Finanse

- Uważam, że państwo mnie zdradziło. Kolejny raz - powiedział w Onet Rano były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, komentując działanie organów państwa odpowiedzialnych za ściganie przestępców. Kwaśniak przyznał ponadto, że czuje się…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

846 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

492 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

550 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

60 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →