Nawyk, którego nie zdołam zwalczyć – mimo że przeszkadza mi zasnąć

Chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem

Przez ostatnie dwa miesiące testowałam nowy, codzienny porządek zadań – dopasowany do naszego zegara biologicznego.

Chodzi o tzw. chronotyp, innymi słowy naturalną predyspozycję do zostania rannym ptaszkiem lub raczej przesiadywania do późnych godzin. Można być też naturalnie kimś pomiędzy. Naukowcy zapewniają, że idealny plan poranka zależy właśnie od własnego chronotypu.

Zdaniem doktora Michaela Breusa, psychologa, specjalisty do spraw snu i autora „The Power of When” istnieją cztery chronotypy: niedźwiedź, wilk, lew i delfin.

Po wyjściu testu wyszło na to, że jestem niedźwiedziem – oznacza to, że nasz wewnętrzny zegar powiązany wydaje się mocno ze wschodem jak i również zachodem słońca.

Ustawienie nowego porządku dnia było z grubsza sukcesem: Gdy zaczęłam wstawać później jak i również odłożyłam picie herbaty na godzinę późniejszą niż 9: 30 rano, poczułam, że mam o wiele większą ilość energii i jestem więcej produktywna.

Jednocześnie nie udało mi się przedłożyć w życie najważniejszej modyfikacje o jakiej doktor Breus powiedział mi przez telefon, gdy rozmawialiśmy w lipcu: chodzi o godzinę wyciszenia. Na 60 minut zanim pójściem do łóżka powinnam unikać serwisów społecznościowych i najlepiej odłożyć wszelkie elektryczne urządzenia. Zamiast tego należało zająć się czytaniem bądź medytacją.

Brzmiało wówczas rozsądnie i dość łatwo. Nie mogłam jednak porzucić Facebooka i Instagrama wieczorami. #chronotypefail.

Niedawne doświadczenia na studentach pokazały, że korzystanie z elektroniki w godzinę przed snem wiąże się z gorszej jakości a mianowicie lub przerywanym - półsnem.

Gdy rozmawialiśmy po lipcu, dr Breus rzekł, że media społecznościowe przed snem mogą być problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze: niebieskie światło emitowane spośród ekranów może przeszkadzać przy produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Trudniej przez wówczas zasnąć i pozostać przy stanie snu.

Po drugie, wszystkie treści spośród mediów społecznościowych – fotki znajomych z wakacji, zabawne statusy – pobudzają emocjonalnie, a to również fatalnie wpływa na sen.

Pozbycie się jednak nawyku sięgania po telefon jak i również przeglądania nowych wrzutek wydaje się trudniejsze niż mogłoby się wydawać.

Może toteż, że okres między kolacją a snem to 1-wszy w ciągu dnia moment, kiedy nie mam nic w planach. W związku wraz z tym – to główny moment dnia, kiedy potrafię pozwolić sobie na monotonność. A nuda często jednoczy się ze sprawdzaniem Facebooka.

Gdy rozmawiałam spośród Breusem ponownie, w pod koniec lata, powiedział, że jego zdaniem przeglądanie Facebooka i Instagrama uwalnia dopaminę, neurotransmiter połączony z poczuciem nagrody jak i również przyjemności. W pewien środek uzależniamy sie od tego źródła dopaminy, czyli od mediów społecznościowych.

Zdaniem Breusa nie jestem zatem odosobniona w tych nawykach. Trzymanie się godziny wyciszenia to najtrudniejsza zmiana jakiej doprowadzić do realizacji muszą „niedźwiedzie”.

By ułatwić sobie to zajęcie, można, zdaniem doktora Breusa, nastawić budzik na godzinę przed planowanym położeniem się do łóżka. Następnie należy odłożyć wszystkie elektroniczne gadżety do innego pomieszczenia. Być może to potrwać kilka dób lub nawet tygodni, jednak w końcu można się przyzwyczaić.

– Pacjenci mówią, że to 1-a z najbardziej wyzwalających doświadczeń w jakich uczestniczyli – mówi doktor Breus.

ZOBACZ TAKŻE:

"Prosta procedura, która sprawi, że swoje poranki będą przyjemniejsze"

Tagi: telefony smartfon social media media społecznościowe sen Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Dzielić:

Związane z

airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

383 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

612 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

531 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

78 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

968 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach 16.06.2019

Afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach

129 16.06.2019

Finanse

- Uważam, że państwo mnie zdradziło. Kolejny raz - powiedział w Onet Rano były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, komentując działanie organów państwa odpowiedzialnych za ściganie przestępców. Kwaśniak przyznał ponadto, że czuje się…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

115 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →