Nawyk, którego nie zdołam zwalczyć – mimo że przeszkadza mi zasnąć

Chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem

Przez ostatnie dwa miesiące testowałam nowy, codzienny porządek zadań – dopasowany do naszego zegara biologicznego.

Chodzi o tzw. chronotyp, innymi słowy naturalną predyspozycję do zostania rannym ptaszkiem lub raczej przesiadywania do późnych godzin. Można być też naturalnie kimś pomiędzy. Naukowcy zapewniają, że idealny plan poranka zależy właśnie od własnego chronotypu.

Zdaniem doktora Michaela Breusa, psychologa, specjalisty do spraw snu i autora „The Power of When” istnieją cztery chronotypy: niedźwiedź, wilk, lew i delfin.

Po wyjściu testu wyszło na to, że jestem niedźwiedziem – oznacza to, że nasz wewnętrzny zegar powiązany wydaje się mocno ze wschodem jak i również zachodem słońca.

Ustawienie nowego porządku dnia było z grubsza sukcesem: Gdy zaczęłam wstawać później jak i również odłożyłam picie herbaty na godzinę późniejszą niż 9: 30 rano, poczułam, że mam o wiele większą ilość energii i jestem więcej produktywna.

Jednocześnie nie udało mi się przedłożyć w życie najważniejszej modyfikacje o jakiej doktor Breus powiedział mi przez telefon, gdy rozmawialiśmy w lipcu: chodzi o godzinę wyciszenia. Na 60 minut zanim pójściem do łóżka powinnam unikać serwisów społecznościowych i najlepiej odłożyć wszelkie elektryczne urządzenia. Zamiast tego należało zająć się czytaniem bądź medytacją.

Brzmiało wówczas rozsądnie i dość łatwo. Nie mogłam jednak porzucić Facebooka i Instagrama wieczorami. #chronotypefail.

Niedawne doświadczenia na studentach pokazały, że korzystanie z elektroniki w godzinę przed snem wiąże się z gorszej jakości a mianowicie lub przerywanym - półsnem.

Gdy rozmawialiśmy po lipcu, dr Breus rzekł, że media społecznościowe przed snem mogą być problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze: niebieskie światło emitowane spośród ekranów może przeszkadzać przy produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Trudniej przez wówczas zasnąć i pozostać przy stanie snu.

Po drugie, wszystkie treści spośród mediów społecznościowych – fotki znajomych z wakacji, zabawne statusy – pobudzają emocjonalnie, a to również fatalnie wpływa na sen.

Pozbycie się jednak nawyku sięgania po telefon jak i również przeglądania nowych wrzutek wydaje się trudniejsze niż mogłoby się wydawać.

Może toteż, że okres między kolacją a snem to 1-wszy w ciągu dnia moment, kiedy nie mam nic w planach. W związku wraz z tym – to główny moment dnia, kiedy potrafię pozwolić sobie na monotonność. A nuda często jednoczy się ze sprawdzaniem Facebooka.

Gdy rozmawiałam spośród Breusem ponownie, w pod koniec lata, powiedział, że jego zdaniem przeglądanie Facebooka i Instagrama uwalnia dopaminę, neurotransmiter połączony z poczuciem nagrody jak i również przyjemności. W pewien środek uzależniamy sie od tego źródła dopaminy, czyli od mediów społecznościowych.

Zdaniem Breusa nie jestem zatem odosobniona w tych nawykach. Trzymanie się godziny wyciszenia to najtrudniejsza zmiana jakiej doprowadzić do realizacji muszą „niedźwiedzie”.

By ułatwić sobie to zajęcie, można, zdaniem doktora Breusa, nastawić budzik na godzinę przed planowanym położeniem się do łóżka. Następnie należy odłożyć wszystkie elektroniczne gadżety do innego pomieszczenia. Być może to potrwać kilka dób lub nawet tygodni, jednak w końcu można się przyzwyczaić.

– Pacjenci mówią, że to 1-a z najbardziej wyzwalających doświadczeń w jakich uczestniczyli – mówi doktor Breus.

ZOBACZ TAKŻE:

"Prosta procedura, która sprawi, że swoje poranki będą przyjemniejsze"

Tagi: telefony smartfon social media media społecznościowe sen Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Dzielić:

Związane z

airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

948 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
ceny ropy w górę. W stacjach drogo 09.07.2019

Ceny ropy w górę. W stacjach drogo

921 09.07.2019

Finanse

Kończący się II kwartał 2016 r. jest dla ropy najlepszy od 2009 r. a mianowicie mówią maklerzy. Wzrosty sięgają 30 proc. Przyczyn wydaje się być kilka. Wśród najważniejszych spadek światowej podaży.…...

Czytać →
chcą kontroli węgla. Jest wzór  Informacje 10.07.2019

Chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje

900 10.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

Czytać →
chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou  Tech 10.07.2019

Chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou Tech

620 10.07.2019

Tech

Państwowe chińskie publikatory potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów zostałan ona "uprowadzona" przez rządy Stanów Zjednoczonych…...

Czytać →
e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

267 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →
ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne  Informacje 09.07.2019

Ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne Informacje

552 09.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo porządnie! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Struktury Handlu USA…...

Czytać →
debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

851 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →