Czym jest wieża antysmogowa? To coś na kształt 7-metrowego odkurzacza, który wciąga smog i wykorzystując technologię jonizacji „oddaje” czyste powietrze - opowiada holenderski projektant.
Co zainspirowało cię do zajęcia się problemem zakażeń? Skąd pomysł na połączenie designu z walką o środowisko?
Kilka czasów temu byłem w Pekinie. Gdy pierwszego dnia wyjrzałem przez okno, mogłem admirować piękną panoramę miasta. Na drugi dzień było to już niemożliwe, ponieważ smog był zbyt gęsty. Zdziwiłem się, jakim sposobem smog zmienia całe miasto.
Postanowiłem działać i stworzyłem projekt Smog Free. Smog Free Tower nie jawi się być rozwiązaniem końcowym, ale dzierży nam przypominać nam na temat znaczeniu czystego powietrza.
Foto: ING Bank Śląski / Materiały zewnętrzne Przed chwilą wizualizacja smogu pozwala uchwycić skalę problemuWieża antysmogowa to bardzo ciekawy plan. Dlaczego zdecydowałeś się ją postawić w Polsce? Ma możliwość dlatego, że nasz państwo jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie?
Zanieczyszczenie jest problemem globalnym, dotyczy miejscowości na całym świecie, chociaż faktycznie Polska ma jedne z najistotniejszych poziomów zanieczyszczenia w objętości globu. Ważne, że przy waszym kraju szuka się rozwiązań tego problemu. Szczególne zaangażowanie widać Krakowie, po którym organizowany jest szczególny event, jakim jest SMOGATHON.
To właśnie w tamtym miejscu powstała idea, by wieża stanęła w Krakowie. Cieszymy się, że jesteśmy tu w Krakowie i współpracujemy z lokalnymi producentami, obywatelami i organizacjami pozarządowymi, żeby tworzyć miasta wolne od smogu.
Antysmogowa wieża wydaje się technologicznie ciekawym projektem. Co było najtrudniejszą częścią projektu?
Największym problemem zawsze jest deficyt wiary! Często ludzie nie wierzą, że coś wydaje się możliwe. Dopiero, jak uda się dokonać tego „niemożliwego”, to pytają dlaczego naprawdę późno! Praca nad owymi projektami wymaga wytrwałości. Smog Free Project to wędrówka. Nasza następna miejska inwestycja to rower Smog Free, ale mam też po zanadrzu wiele innych rozwikłań bez smogu. Zatem do odwiedzenia dzieła!
Foto: ING Bank Śląski / Towar zewnętrzny Dan Roosegaard wierzy, że miasta przyszłości są przede wszystkim czysteJak działa taka wieża smogowa?
To coś w kształt 7-metrowego odkurzacza, który to wciąga smog i stosując technologię jonizacji „oddaje” nieskalane powietrze. Wieża wysysa 30 000 metrów sześciennych zanieczyszczonego powietrza na godzinę, uzdatnia ją na poziomie nano-cząstek PM2. 5, PM10. Jakie możliwości ważne, nasza konstrukcja wyposażona jest w przyjazną na rzecz środowiska technologię i nie zużywa więcej energii niż kocioł na wodę.
Co ciekawe, efekty pracy wieży są również namacalne. Z zebranych cząstek smogu tworzona jest specjalna biżuteria! Możesz ją zobaczyć przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Krakowie, a sama wieża już stoi w Parku Jordana!
Foto: ING Bank Śląski / towary prasowe Czy smog może być piękny? Tak, jednak tylko jako biżuteriaWieża jest częścią większej idei, czyli Smog Free Project, który rozpoczął światową trasę w Chinach w 2016 roku. Czy wierzysz, że ludzie potrzebują edukacji w temat smogu i zakażenia miasta?
Na pewno potrzebujemy edukacji i wyraźnie fizycznego przypomnienia o znaczeniu czystego powietrza. Projekt Smog Free ma pokazywać, iż smog dotyczy nas wszystkich.
Jako pierwsi oferujemy lokalne rozwiązanie, za pomocą których jednostki mogą cieszyć się schludnym powietrzem za darmo. To jest punkt wyjścia do tego, aby inspirować osób do samodzielnego działania na rzecz środowiska, bo wszak wszyscy za nie istniejemy odpowiedzialni. Cytując Marschalla McLuhana: Nie ma pasażerów w statku kosmicznym Ziemia. Wszyscy jesteśmy załogą...