Dlaczego prefabrykaty ratują budownictwo w Polsce?

Dlaczego prefabrykaty ratują budownictwo w naszym kraju?

Ceny materiałów budowlanych systematycznie idą w górę, identycznie jak koszt robocizny generalnych wykonawców. Dziś prawdziwym kłopotem deweloperów nie wydaje się być już zbyt mieszkań, bo popyt wydaje się być stale duży, ale komplikacja w znalezieniu generalnego wykonawcy, który zrealizuje inwestycję błyskawicznie i w dobrych cenach.

W związku z tym, ostatnimi czasy bardzo widoczny stał się wzrost konieczności na technologię prefabrykacji. Jednakże wiele osób, gdy słyszy słowo „prefabrykat”, ma zanim oczami czasy PRL. Czym dokładnie są prefabrykaty?

Bardzo często PRL to faktycznie pierwsze skojarzenie. Prefabrykatami nazywamy wszelkie elementy, które są wytwarzane w zakładzie prefabrykacji i przygotowywane do montażu zaraz po przywiezieniu na miejsce budowy. Prefabrykat, szczególnie w kontekście budowania budynków mieszkalnych, kojarzony jest z tzw. wielką płytą - flagową technologią okresu Edwarda Gierka. Na szczęście, od dawna prefabrykat nie zaakceptować ma już nic wspólnego z tamtymi czasami. Przed chwilą dzisiaj możemy sprawdzić, jak na przykład niskiej trwałości było branża budowlana PRL, patrząc na postać budynków powstających w niniejszym czasie. Bardzo dużo zmieniło się nie tyle w wytrzymałości samego prefabrykatu, lecz po technologii jego montażu.

Jak wygląda proces atakowania prefabrykatów w fabryce Leier?

Na podstawie otrzymanej dokumentacji technicznej obiektu, po dokonaniu wszelkich obliczeń konstrukcyjnych w zakładzie Leier zostaje opracowane wytyczne produkcyjne i montażowe, które zawiera między innymi:

dla produkcji w zakładzie prefabrykacji:

• wymiary zewnętrzne pojedynczych prefabrykatów,

• rozmieszczenie zbrojenia,

• ilość, sytuacja i wymiary otworów,

• rozkład instalacji

dla wykonawcy na placu budowy:

• plan jak i również kolejność ustawienia poszczególnych podzespołów,

• zbrojenie styków i narożników, zbrojenie poboczne,

• sposób podparcia,

• miejsce i sposoby zabezpieczeń przeciwwilgociowych lub przeciwwodnych.

W zakładzie Leier w Malborku cząstka dokumentacji produkcyjnej jest przekazywana również w formie elektronicznej bezpośrednio do urządzeń przemysłowych – np. kształty prefabrykatów, rozmieszczenie i wymiary dziur, rozkład instalacji, wyświetlane istnieją na stołach produkcyjnych obok pomocy projektorów laserowych. Jednakowo zbrojenie dla poszczególnych prefabrykatów przygotowywane jest automatycznie na podstawie przesyłanych przez obwód plików elektronicznych (ilości, średnice długości prętów). Pierwszym punktem jest kontrola ustawienia szalunków magnetycznych, sprawdzenie rozmieszczenia i wymiarów otworów oraz podzespołów instalacyjnych, a następnie rozkład i skontrolowanie zbrojenia. Po tej procedurze prefabrykat wydaje się gotowy do betonowania. Rodzaje i klasy betonu dobierane są w zależności od klas ekspozycji konstrukcji odbiorców. Po zabetonowaniu prefabrykaty dojrzewają w specjalnej suszarni, skąd po osiągnięciu wytrzymałości transportowej, rozszalowaniu, odbiorze jakościowym jak i również załadunku na stojaki transportowe trafiają na budowę.

Foto: Leier Polska SA

W jaki sposób łączy się nawzajem prefabrykaty na budowie i czy ma wówczas wpływ na trwałość budynku?

Wszystko zależy od czasu założeń projektowych, jak w zasadzie każdy proces konstrukcyjny. Wiedząc, co chcemy skonstruować, dostosowujemy dodatkowo odpowiednią technologię. Bardzo popularna stała się metoda tworzenia tzw. tapet czy stropów zespolonych. Tak powstały element ścienny spośród dwóch płyt żelbetowych świadczy „szalunek tracony” - to znaczy formę wypełnioną zbrojeniem, która po zalaniu betonem jak i również wyschnięciu, tworzy wytrzymały rdzeń konstrukcyjny. Generalnie chodzi o to, by poprzez właściwe stosowanie i łączenie wraz ze sobą prefabrykatów tworzyć w budowie sieć struktur monolitycznych, czyli bardzo trwałych w charakterze całość, mimo tego, iż składających się z kilku elementów. Mało, kto zza branży budowlanej wie, hdy w dostarczanym na konstrukcję elemencie zamontowane jest w tej chwili właściwie całe zbrojenie gwarantujące spełnienie podstawowych wymagań nośności. Oprócz prefabrykatów dostarcza się w komplecie również zbrojenie łączące, siatki podporowe i tym podobne. Wszystko to ułatwia jak i również znacznie przyspiesza proces montażu. Prefabrykaty po ustawieniu jak i również zazbrojeniu złączy, wieńców, żeber i wylewek są betonowane, najczęściej przy użyciu pompy, tworząc konstrukcję monolityczną na temat zupełnie innej charakterystyce niźli znany niegdyś system wielkiej płyty. To właśnie przebieg łączenia ze sobą płyt ma największy wpływ dzięki to, jak budynek zostanie wyglądał po kilkunastu czasach.

Co, prócz samej wytrzymałości, otrzymuje wykonawca wskazując budowę z wykorzystaniem prefabrykatów?

Po pierwsze stawiając na prefabrykaty budujemy na dobre, ale także znacznie pospieszniej i wygodniej, niż w wypadku innych rozwiązań. Ponadto uzyskujemy wysoką jakość powierzchni powierzchownych, bez potrzeby tynkowania. Odrzucić musimy deskować i szalować ścian i stropów, gdyż posiadając gotowy element łączymy go z innymi jak popularne klocki pewnej duńskiej marki. Co więcej, abstrahując od samego precyzyjnego spasowania poszczególnych prefabrykatów ze sobą, przy łatwy sposób możemy dobrać etap budowy dowolnej sekcji budynku wedle planem jak i również harmonogramem. Nie jesteśmy zależni od warunków pogodowych, ponieważ pomijamy proces schnięcia sórowca mając „gotowce” do złożenia. Co za tym naturalnie idzie, skracamy czas roboty ludzi i sprzętu, co bezpośrednio przekłada się na zysk finansowy. Efektem tegoż, uzyskujemy naturalnie krótszy okres realizacji każdej inwestycji, jak w sposób szczególny wydaje się kluczowe dla deweloperów mieszkaniowych oraz inwestorów przestrzeni komercyjnych typu centra handlowe, przestrzenie biurowe lub magazynowe. Na dodatek zyskujemy możliwość ochrony przeciwpożarowej, gdyż otulina zbrojenia nadrzędnego jest dostosowana do kryteriów odporności ogniowej zgodnie wraz z założeniami projektantów. Zyskujemy także znaczną ochronę przed hałasem na skutek wspomnianej uprzednio monolityczności elementów, które minimalnie są podatne na drgania. Pamiętać trzeba też o ochronie przed wilgocią, bowiem beton w prefabrykacie posiada dużą szczelność własną. Gładka powierzchnia pozwala na perfekcyjne wykonanie izolacji przeciwwodnych. W koniec dodajmy oszczędność nakładów pieniężnych wykonania i analizę aspektem tego parametru innych rozwiązań rynkowych. Koszt wykonania ścian metodą elementów zespolonych jest o 30% mniejszy aniżeli w przypadku takich samych ścian wykonanych w systemie deskowania „na mokro”.

Prefabrykaty to także schodki i balkony!

Bardzo często zapominamy, że zrobione betonowe elementy konstrukcyjne wówczas nie tylko ściany i stropy, co wynika wraz z skojarzeń z wspomnianą już technologią „wielkiej płyty”. Prędko dostrzeżono, że właściwości produkowaniu „gotowców” można wykorzystać przy wytwarzaniu schodów i balkonów. Pomysł ten bardzo błyskawicznie przyjął się w otoczeniu budowlanym, głównie za kwestią korzyści, jak na przykład ułatwienie łączności w trakcie trwania zadań, gdy po prostu postawimy schody od razu zdatne do użytku. Odlane po całości na wymiar, według ustawieniu i zespoleniu wraz ze stropami, są pełnowartościowym detalem o zgodnej z zamysłem nośności. Praktycznie każde schodki wykonywane są na indywidualne zamówienie.

Foto: Leier Polska SA

Gdy przyjrzymy się balkonom z prefabrykatów, natomiast konkretniej systemowi ich konstrukcji, dostrzeżemy, że dzięki systemowym łącznikom termoizolacyjnym cały przebieg jest wręcz błyskawiczny, zaś jednocześnie bezpieczny i solidny. Balkony prefabrykowane posiadają: fazowane krawędzie, kapinosy i spinacze termoizolacyjne.

Przeznaczone są dla potrzeb każdego typu budownictwa jedno i wielorodzinnego, produkowane są w dowolnych kształtach (proste, narożne, zaokrąglone).

Co więcej, prefabrykowane balkony pełne nie wymagają żadnych dodatkowych obróbek na budowie. Powierzchnia użytkowa balkonu może mieć fakturę antypoślizgową (odbitą od matrycy), równą, lub z betonu płukanego.

Taśmowo a jednak indywidualnie

Wszystkie prefabrykaty produkowane są na indywidualne zamówienia i każdorazowo dostosowane do odwiedzenia szczegółowych wymagań projektów, nie zaakceptować tylko w zakresie potrzeb materiałowych, ale również pod spodem względem wymagań architektonicznych, takich jak kształty, wymiary i tak dalej. Jedynym ograniczeniem są miary stołów produkcyjnych i zasięg regulacji form. Dodatkowo funkcjonuje możliwość wyboru przez budowniczych do użycia w sporze tworzenia ścian lub stropów osobno. Taki system ułatwia montaż w zależności od momentu potrzeb i sytuacji dzięki budowie. Co więcej prefabrykaty można odbierać z wytwórni stopniowo i etapami, bez potrzeby składowania całości na raz. To doskonałe rozstrzygnięcie, gdy mamy ograniczony plac działań np. w centrach miast. Na koniec uprzystępnia to także kontrolę właściwości.

Przyszłość prefabrykatów wg eksperta Wojciecha Stasiaka:

Wymagania rynku deweloperskiego i rosnące problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników na budowach na pewno wpływają dzięki zwiększenie zainteresowania generalnych podwładnych właśnie prefabrykatami. Dzięki prefabrykatom niektóre prace na strukturze znacznie się upraszcza, a cały proces inwestycyjny może być w dużym stopniu skrócony i uniezależniony od czasu warunków pogodowych. Trzeba wspominać, że z uwagi dzięki dobór wysokiej jakości elementów od kwalifikowanych dostawców jak i również ciągły nadzór nad produkcją w wyspecjalizowanym zakładzie prefabrykacji, wytwarzane elementy są o wiele dokładniejsze i bardziej precyzyjne niż wykonywane w miejscu budowy. Jakość, naturalność i szybkość montażu będą wpływały, na co jednego razu większe zainteresowanie prefabrykatami inwestorów i wykonawców.

Materiał powstał we współpracy z Wojciechem Stasiakiem, kierownikiem działu technicznego i pełnomocnikiem ds. jakości firmy Leier Nasze państwo SA, Zakład w Malborku.

Jeśli masz testowania lub chcesz wiedzieć większą ilość wiadomości odnośnie prefabrykatów:

Leier Polska SA

(55) 272 32 12

e-mail: [email protected] pl

Materiał Partnera ustawiony we współpracy z Leier Polska SA

Tagi: budowlanka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dzielić:

Związane z

chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje 10.07.2019

Chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje

49 10.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

438 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
cOP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata 12.07.2019

COP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata

523 12.07.2019

Ze swiata

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, czysty zarobek. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w oficjalną gospodarkę" Początek…...

Czytać →
credit Suisse zabrania pracy w piątkowy wieczór Wraz z świata 13.07.2019

Credit Suisse zabrania pracy w piątkowy wieczór Wraz z świata

773 13.07.2019

Ze swiata

Zakaz pracy po piątek po godzinie 19 i przychodzenia do biura wcześniej, niż o dwunastu w sobotę. Nowe reguły pracy wprowadził bank Credit Suisse, chcąc walczyć z pracoholizmem swoich podwładnych. Chcąc…...

Czytać →
chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje 10.07.2019

Chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje

93 10.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

Czytać →
cOP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata 12.07.2019

COP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata

996 12.07.2019

Ze swiata

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, czysty zarobek. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w oficjalną gospodarkę" Początek…...

Czytać →
ceny ropy w górę. W stacjach drogo 09.07.2019

Ceny ropy w górę. W stacjach drogo

594 09.07.2019

Finanse

Kończący się II kwartał 2016 r. jest dla ropy najlepszy od 2009 r. a mianowicie mówią maklerzy. Wzrosty sięgają 30 proc. Przyczyn wydaje się być kilka. Wśród najważniejszych spadek światowej podaży.…...

Czytać →
chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou Tech 10.07.2019

Chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou Tech

213 10.07.2019

Tech

Państwowe chińskie publikatory potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów zostałan ona "uprowadzona" przez rządy Stanów Zjednoczonych…...

Czytać →
ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne Informacje 09.07.2019

Ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne Informacje

33 09.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo porządnie! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Struktury Handlu USA…...

Czytać →
credit Suisse zabrania pracy w piątkowy wieczór Wraz z świata 13.07.2019

Credit Suisse zabrania pracy w piątkowy wieczór Wraz z świata

329 13.07.2019

Ze swiata

Zakaz pracy po piątek po godzinie 19 i przychodzenia do biura wcześniej, niż o dwunastu w sobotę. Nowe reguły pracy wprowadził bank Credit Suisse, chcąc walczyć z pracoholizmem swoich podwładnych. Chcąc…...

Czytać →