Twój kredyt hipoteczny został sprzedany: co teraz?

Category: Miesięczna Rata
17 lutego 2021

Twój kredytodawca hipoteczny lubi, kiedy dokonujesz płatności każdego miesiąca. Ale twój pożyczkodawca często nie zarabia dużych pieniędzy z twojej pożyczki, dopóki nie sprzedaje jej Freddie Mac, Fannie Mae lub innej instytucji finansowej. Nie zdziw się więc, jeśli za jakiś czas otrzymasz w mailu powiadomienie, że Twój pożyczkodawca sprzedał Twoją pożyczkę innej instytucji finansowej.

Jeśli otrzymasz tego rodzaju powiadomienie, nie martw się. Nie powinieneś być zaskoczony ani zaniepokojony, nawet jeśli zamierzałeś wcześniej spłacić kredyt hipoteczny. Twoje życie nie zmieni się drastycznie, gdy Twój bank sprzeda pożyczkę. Nadal będziesz dokonywać tych samych płatności, tylko na inny adres.

Dlaczego banki sprzedają kredyty hipoteczne

Banki zarabiają na kredycie hipotecznym, pobierając odsetki. Miejmy nadzieję, że przed zakupem domu poszukałeś informacji, aby dowiedzieć się, który kredyt hipoteczny jest najlepszy dla Twojej sytuacji finansowej. Załóżmy, że wziąłeś 30-letnią pożyczkę o stałym oprocentowaniu w wysokości 200 000 USD z oprocentowaniem 4%. Zapłacisz odsetki w wysokości ponad 140 000 USD, jeśli spłacisz pożyczkę przez pełne trzy dekady.

To może wydawać się niezłe pieniądze. Ale czekanie 30 lat na zebranie łącznie 140 000 dolarów nie zawsze wydaje się kuszące dla banków. Jeśli więc chcą szybciej zarobić, sprzedadzą Twój kredyt hipoteczny za prowizję. To zapewnia natychmiastową gotówkę.

Twój pożyczkodawca może również sprzedać twoją pożyczkę jako sposób na uwolnienie kapitału. Kiedy banki sprzedają kredyty, tak naprawdę sprzedają im prawa do obsługi. Zwalnia to linie kredytowe i umożliwia pożyczkodawcom przekazywanie pieniędzy innym pożyczkobiorcom (i zarabianie na opłatach za udzielenie kredytu hipotecznego).

Pamiętaj, że pożyczkodawcy i banki mogą osiągać duże zyski, ale nie mają nieograniczonej ilości pieniędzy. Czasami muszą zrezygnować z istniejących pożyczek – takich jak kredyt hipoteczny – aby mieć wystarczającą ilość gotówki, aby pożyczyć innym klientom.

Co to oznacza dla Ciebie

Gdy pożyczkodawca sprzeda twoją pożyczkę, nadal będziesz dokonywać tej samej płatności co miesiąc. W końcu pożyczyłeś już pieniądze i zamknąłeś pożyczkę. Nawet jeśli Twój podmiot obsługujący pożyczki ma własne oprocentowanie kredytu hipotecznego, posiadanie nowego podmiotu obsługującego nie zmieni tego, co pożyczyłeś, na jaką stopę procentową się zgodziłeś i jak duża jest miesięczna rata.

Gdy pożyczkodawca sprzeda twoją pożyczkę, wyśle ​​ci zawiadomienie o przeniesieniu własności pożyczki. Instytucja, która zakupiła Twoją pożyczkę, musi następnie powiadomić Cię w ciągu 30 dni od oficjalnej daty zmiany. Zawiadomienie to będzie zawierało nazwę firmy, która jest teraz właścicielem Twojego kredytu hipotecznego, jej adres i numer telefonu.

Jedynym problemem, który może się pojawić, jest to, że stary lub nowy serwisant nie powiadomi Cię na czas o nowym adresie, na który chcesz wysłać płatności. W końcu nie chcesz, aby opóźniona płatność była rejestrowana, ponieważ wysłałeś płatność do starego serwisu, a nie do nowego. Jeśli masz skargę dotyczącą spóźnionych powiadomień lub jakichkolwiek innych problemów związanych ze sprzedażą pożyczki, nie wstydź się: zgłoś skargę zarówno do starego, jak i nowego pożyczkodawcy. Następnie złóż formularz reklamacji kredytu hipotecznego w Biurze Ochrony Finansów Konsumentów.

A jeśli otrzymasz powiadomienie, że Twoja pożyczka została sprzedana, nie panikuj. Po prostu upewnij się, że wiesz, kto jest teraz właścicielem Twojej pożyczki i gdzie muszą iść Twoje płatności każdego miesiąca.

Aktualizacja : Masz więcej pytań finansowych? SmartAsset może pomóc. Tak wiele osób zwróciło się do nas, szukając pomocy w zakresie podatków i długoterminowego planowania finansowego, dlatego uruchomiliśmy własną usługę dopasowywania, aby pomóc Ci znaleźć doradcę finansowego. Narzędzie dopasowujące SmartAdvisor może pomóc w znalezieniu osoby do pracy w celu zaspokojenia Twoich potrzeb. Najpierw odpowiesz na serię pytań dotyczących Twojej sytuacji i celów. Następnie program zawęzi Twoje opcje z tysięcy doradców do maksymalnie trzech powierników, którzy odpowiadają Twoim potrzebom. Następnie możesz przeczytać ich profile, aby dowiedzieć się więcej o nich, przeprowadzić z nimi rozmowę telefoniczną lub osobiście i wybrać, z kim będziesz pracować w przyszłości. Pozwala to znaleźć dobre dopasowanie, podczas gdy program wykonuje większość ciężkiej pracy za Ciebie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy