Temat: Gaz

Gaz wraca na Ukrainę. Moskwa dogadała się z Kijowem Informacje

 • Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz
 • Spór o wielką inwestycję według dnie Bałtyku. Premier: nieprzydatne ogniska napięcia
 • "FT": Brytyjskie domy będą ogrzewane rosyjskim gazem
 • Szef MSZ Węgier: amerykański gaz na razie nie dla nas
 • Eksperci: Turkish Stream będzie proch konsekwencje dla Europy

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w czwartek wieczorem w Brukseli porozumienie ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 r. Ukraina ma zapłacić do odwiedzenia końca roku 3, 1 mld dol. za wcześniejsze dostawy.

Słowacy wierzą w gazociąg z Polski. "Zmniejszy zależność od czasu gazu rosyjskiego"

Jak poinformował na wieczornej konferencji prasowej komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, dzięki porozumieniu Ukraina będzie mogła zamawiać rosyjski gaz, którego wartość do końca marca będzie poniżej 385 dol. za 1000 metrów sześciennych.

Przedpłaty za gaz

Kijów zostanie musiał jednak dokonywać przedpłat, aby móc odbierać to paliwo. Porozumienie nie twierdzi nic o gwarancjach skarbowych ze strony UE, których wcześniej domagała się strona rosyjska. Oettinger zaznaczył, że zakupy nowego gazu istnieją opcją - Kijów odrzucić będzie zobowiązany do pierwotnego dokonywania. Według komunikatu KE pakiet zimowy warty jest 4, 6 mld dol.

Komisarz podkreślił, iż Ukraina ma odłożone finanse w budżecie na gaz, który zamierza zamówić. Przypomniał też o środkach z pakietów pomocowych KE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Ukraina będzie w stanie zapłacić za 4 mln metrów sześciennych gazu, być być może za więcej, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw" - ocenił.

Z komunikatu KE wynika, że Ukraina prognozuje odbiór 4 mln metrów sześciennych gazu do oporu roku, co oznacza, że zostanie za niego musiała wyłożyć 1, 5 mld dol.

Zaległe rachunki

Ukraina ma też zapłacić zaległe rachunki za dostawy z listopada i grudnia minionego oraz połowy obecnego r. - 1, 45 mld dol. do końca listopada oraz drugą transzę jednej, 65 mld dol. do końca grudnia. W sumie Naftohaz ma do uiszczenia 3, 1 mld dol. do końca roku. Oettinger podkreślał, że te środki są zabezpieczone na szczególnym koncie w ukraińskim instytucji finansowej państwowym.

Dzięki nim Ukraina otrzymała redukcję po cenie gazu do setka dol. na 1000 metrów sześciennych do końca marca.

Unia gwarantem

Tory za uran jak i również węgiel. Porozumienie Kima z Rosjanami

Końcowy wiążący protokół z rozmów został podpisany przez Oettingera, ministra energetyki Ukrainy Jurija Prodana a także ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka. Osobny aneks podpisali też szefowie Naftohazu Andrij Kobolew i Gazpromu Aleksiej Miller.

Oettinger ocenił, hdy porozumienie może być „pierwszym promykiem złagodzenia napięcia” przy relacjach między Ukrainą zaś Rosją.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, który był świadkiem podpisania dokumentów podkreślał, że dzięki niemu „nie ma obaw, hdy Europejczycy będą marznąć tejże zimy”.

Rosja zapewnia

Rosyjski minister przekonywał, że jego kraj jest i będzie niezawodnym dostawcą gazu do Europy. Jak podkreślał, protokół podpisany przez faceta, a także partnerów wraz z Ukrainy i KE, mieści podstawowe warunki dotyczące dostaw gazu na Ukrainę pośród listopadem tego roku jak i również marcem 2015 r., oraz podstawowe warunki restrukturyzacji długu Ukrainy.

Jak wyjaśniał, aneks podpisany przez szefów Naftohazu i Gazpromu do istniejącego kontraktu z 2009 r. dotyczy kwestii technicznych związanych z wdrożeniem porozumienia.

Kijów obiecuje

"Kommiersant": Unia zaostrzy sankcje, o ile Rosja uzna wybory w Donbasie

Nowak mówiąc na temat długu, który Ukraina dzierży spłacić podkreślał, że wydaje się to tylko część zadłużenia, które skumulowało się od listopada 2013 do czerwca tego roku. Zaznaczył, hdy zgodnie z istniejącym kontraktem dług Ukrainy wynosi 5, 3 mld dol. "Mamy porozumienie, że do oporu owego roku część tego długu w wysokości 3, 1-wszą mld dol. będzie spłacona" - oświadczył.

Z komunikatu KE wynika, że "wstępna cena", na podstawie której to obliczono to zadłużenie wynosi 268, 5 dol. za 1000 metrów sześciennych.

Będzie taniej?

Rosyjski minister zaznaczył, że Ukraina potwierdziła w czasie konwersacyj, że ma środki dzięki nowe dostawy w wielkości 4 mld metrów kubicznych w listopadzie i grudniu.

- Strona rosyjska pomiędzy październikiem i marcem zaoferuje obniżenie obecnych wartości w wysokości 100 dol. W najbliższych dniach rząd rosyjski przyjmie odpowiednie uchwały, które potwierdzą tę obniżkę - zapowiedział minister. Dzięki niej - jak doprecyzowywał - Ukraina będzie płaciła za 1 tys. metrów sześciennych paliwa 378 dol. do końca tego r.. W pierwszym kwartale spodziewanego roku cena ma stanowić oparta na kontrakcie (czyli powiązana z ceną ropy) oraz obniżona zgodnie z porozumieniem o 100 dol.

"Bierz i płać"

Raport: Europa skazana w rosyjski gaz

W trakcie obowiązywania zimowego porozumienia Ukraina nie będzie związana klauzulą „bierz lub płać”, prawidłowo z którą Kijów proch płacić za surowiec obojętnie, czy go odbierał, bądź nie.

Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan powiedział, hdy porozumienie zapewni stabilne dostawy gazu dla Ukrainy, jednak także dla całej Unii europejskiej Europejskiej.

Według niego cena za tysiąc metrów sześciennych gazu od nowego roku będzie wynosiła 365 dol. "To cena krewna rynkowej" - podkreślił ukraiński minister. W jego weryfikacji, podpis przedstawiciela Komisji Europejskiej pod porozumieniem gwarantuje realizację jego zapisów przez każde strony.

Długie rozmowy

Trwające od środy przy Brukseli rozmowy zostały przerwane w czwartek nad ranem. KE informowała, że przygotowano dokumenty, które muszą zaakceptować rządy w Moskwie jak i również Kijowie.

Rosja po połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie potęgi w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połówki czerwca.

Spór lotny między Rosją an Ukrainą rodził groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak na przykład było w 2006 jak i również 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych".

Dzielić:

Związane z

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

646 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA Wraz z świata 29.07.2019

«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA Wraz z świata

453 29.07.2019

Ze swiata

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać →
była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje 04.07.2019

Była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje

207 04.07.2019

Wiadomosci

Halina Wasilewska-Trenkner, była minister zasobów i członkini Rady Polityki Pieniężnej zmarła w środę po długiej chorobie. Halina Wasilewska-Trenkner miała 75 lat. O jej śmierci poinformowała siostra Barbara Czaplicka.…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

834 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
ceny ropy w górę. W stacjach drogo 09.07.2019

Ceny ropy w górę. W stacjach drogo

164 09.07.2019

Finanse

Kończący się II kwartał 2016 r. jest dla ropy najlepszy od 2009 r. a mianowicie mówią maklerzy. Wzrosty sięgają 30 proc. Przyczyn wydaje się być kilka. Wśród najważniejszych spadek światowej podaży.…...

Czytać →
ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego Ze świata 06.07.2019

Ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego Ze świata

735 06.07.2019

Ze swiata

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły najmocniej od czterech latek, po tym jak przy czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z PAP Biznes ocenił, iż sytuacja na rynku CO2 wymaga…...

Czytać →
chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje 10.07.2019

Chcą kontroli węgla. Jest wzór Informacje

123 10.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

Czytać →
cOP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata 12.07.2019

COP21. Jest nowy projekt umowy klimatycznej Ze świata

836 12.07.2019

Ze swiata

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta energia, czysty zarobek. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w oficjalną gospodarkę" Początek…...

Czytać →
ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne Informacje 09.07.2019

Ceny produkcji w USA następny miesiąc są stabilne Informacje

117 09.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo porządnie! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Struktury Handlu USA…...

Czytać →
chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou Tech 10.07.2019

Chińska prasa krytykuje aresztowanie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou Tech

155 10.07.2019

Tech

Państwowe chińskie publikatory potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów zostałan ona "uprowadzona" przez rządy Stanów Zjednoczonych…...

Czytać →