Temat: Gaz

Gaz wraca na Ukrainę. Moskwa dogadała się z Kijowem Informacje

 • Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz
 • Spór o wielką inwestycję według dnie Bałtyku. Premier: nieprzydatne ogniska napięcia
 • "FT": Brytyjskie domy będą ogrzewane rosyjskim gazem
 • Szef MSZ Węgier: amerykański gaz na razie nie dla nas
 • Eksperci: Turkish Stream będzie proch konsekwencje dla Europy

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w czwartek wieczorem w Brukseli porozumienie ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 r. Ukraina ma zapłacić do odwiedzenia końca roku 3, 1 mld dol. za wcześniejsze dostawy.

Słowacy wierzą w gazociąg z Polski. "Zmniejszy zależność od czasu gazu rosyjskiego"

Jak poinformował na wieczornej konferencji prasowej komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, dzięki porozumieniu Ukraina będzie mogła zamawiać rosyjski gaz, którego wartość do końca marca będzie poniżej 385 dol. za 1000 metrów sześciennych.

Przedpłaty za gaz

Kijów zostanie musiał jednak dokonywać przedpłat, aby móc odbierać to paliwo. Porozumienie nie twierdzi nic o gwarancjach skarbowych ze strony UE, których wcześniej domagała się strona rosyjska. Oettinger zaznaczył, że zakupy nowego gazu istnieją opcją - Kijów odrzucić będzie zobowiązany do pierwotnego dokonywania. Według komunikatu KE pakiet zimowy warty jest 4, 6 mld dol.

Komisarz podkreślił, iż Ukraina ma odłożone finanse w budżecie na gaz, który zamierza zamówić. Przypomniał też o środkach z pakietów pomocowych KE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Ukraina będzie w stanie zapłacić za 4 mln metrów sześciennych gazu, być być może za więcej, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw" - ocenił.

Z komunikatu KE wynika, że Ukraina prognozuje odbiór 4 mln metrów sześciennych gazu do oporu roku, co oznacza, że zostanie za niego musiała wyłożyć 1, 5 mld dol.

Zaległe rachunki

Ukraina ma też zapłacić zaległe rachunki za dostawy z listopada i grudnia minionego oraz połowy obecnego r. - 1, 45 mld dol. do końca listopada oraz drugą transzę jednej, 65 mld dol. do końca grudnia. W sumie Naftohaz ma do uiszczenia 3, 1 mld dol. do końca roku. Oettinger podkreślał, że te środki są zabezpieczone na szczególnym koncie w ukraińskim instytucji finansowej państwowym.

Dzięki nim Ukraina otrzymała redukcję po cenie gazu do setka dol. na 1000 metrów sześciennych do końca marca.

Unia gwarantem

Tory za uran jak i również węgiel. Porozumienie Kima z Rosjanami

Końcowy wiążący protokół z rozmów został podpisany przez Oettingera, ministra energetyki Ukrainy Jurija Prodana a także ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka. Osobny aneks podpisali też szefowie Naftohazu Andrij Kobolew i Gazpromu Aleksiej Miller.

Oettinger ocenił, hdy porozumienie może być „pierwszym promykiem złagodzenia napięcia” przy relacjach między Ukrainą zaś Rosją.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, który był świadkiem podpisania dokumentów podkreślał, że dzięki niemu „nie ma obaw, hdy Europejczycy będą marznąć tejże zimy”.

Rosja zapewnia

Rosyjski minister przekonywał, że jego kraj jest i będzie niezawodnym dostawcą gazu do Europy. Jak podkreślał, protokół podpisany przez faceta, a także partnerów wraz z Ukrainy i KE, mieści podstawowe warunki dotyczące dostaw gazu na Ukrainę pośród listopadem tego roku jak i również marcem 2015 r., oraz podstawowe warunki restrukturyzacji długu Ukrainy.

Jak wyjaśniał, aneks podpisany przez szefów Naftohazu i Gazpromu do istniejącego kontraktu z 2009 r. dotyczy kwestii technicznych związanych z wdrożeniem porozumienia.

Kijów obiecuje

"Kommiersant": Unia zaostrzy sankcje, o ile Rosja uzna wybory w Donbasie

Nowak mówiąc na temat długu, który Ukraina dzierży spłacić podkreślał, że wydaje się to tylko część zadłużenia, które skumulowało się od listopada 2013 do czerwca tego roku. Zaznaczył, hdy zgodnie z istniejącym kontraktem dług Ukrainy wynosi 5, 3 mld dol. "Mamy porozumienie, że do oporu owego roku część tego długu w wysokości 3, 1-wszą mld dol. będzie spłacona" - oświadczył.

Z komunikatu KE wynika, że "wstępna cena", na podstawie której to obliczono to zadłużenie wynosi 268, 5 dol. za 1000 metrów sześciennych.

Będzie taniej?

Rosyjski minister zaznaczył, że Ukraina potwierdziła w czasie konwersacyj, że ma środki dzięki nowe dostawy w wielkości 4 mld metrów kubicznych w listopadzie i grudniu.

- Strona rosyjska pomiędzy październikiem i marcem zaoferuje obniżenie obecnych wartości w wysokości 100 dol. W najbliższych dniach rząd rosyjski przyjmie odpowiednie uchwały, które potwierdzą tę obniżkę - zapowiedział minister. Dzięki niej - jak doprecyzowywał - Ukraina będzie płaciła za 1 tys. metrów sześciennych paliwa 378 dol. do końca tego r.. W pierwszym kwartale spodziewanego roku cena ma stanowić oparta na kontrakcie (czyli powiązana z ceną ropy) oraz obniżona zgodnie z porozumieniem o 100 dol.

"Bierz i płać"

Raport: Europa skazana w rosyjski gaz

W trakcie obowiązywania zimowego porozumienia Ukraina nie będzie związana klauzulą „bierz lub płać”, prawidłowo z którą Kijów proch płacić za surowiec obojętnie, czy go odbierał, bądź nie.

Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan powiedział, hdy porozumienie zapewni stabilne dostawy gazu dla Ukrainy, jednak także dla całej Unii europejskiej Europejskiej.

Według niego cena za tysiąc metrów sześciennych gazu od nowego roku będzie wynosiła 365 dol. "To cena krewna rynkowej" - podkreślił ukraiński minister. W jego weryfikacji, podpis przedstawiciela Komisji Europejskiej pod porozumieniem gwarantuje realizację jego zapisów przez każde strony.

Długie rozmowy

Trwające od środy przy Brukseli rozmowy zostały przerwane w czwartek nad ranem. KE informowała, że przygotowano dokumenty, które muszą zaakceptować rządy w Moskwie jak i również Kijowie.

Rosja po połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie potęgi w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połówki czerwca.

Spór lotny między Rosją an Ukrainą rodził groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak na przykład było w 2006 jak i również 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych".

Dzielić:

Związane z

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

186 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

391 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA Wraz z świata 29.07.2019

«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA Wraz z świata

934 29.07.2019

Ze swiata

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać →
była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje 04.07.2019

Była minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner nie żyje

810 04.07.2019

Wiadomosci

Halina Wasilewska-Trenkner, była minister zasobów i członkini Rady Polityki Pieniężnej zmarła w środę po długiej chorobie. Halina Wasilewska-Trenkner miała 75 lat. O jej śmierci poinformowała siostra Barbara Czaplicka.…...

Czytać →
fabryka Tesli w Chinach. Elon Musk rozmawia z premierem 28.07.2019

Fabryka Tesli w Chinach. Elon Musk rozmawia z premierem

182 28.07.2019

Finanse

Negocjatorzy wraz z Stanów Zjednoczonych przedłużyli poybyt w Chinach o 1 dzień. Obie strony spotkały się pierwszy raz od momentu 1 grudnia 2018 roku kalendarzowego, gdy prezydent USA, Donald Trump…...

Czytać →
e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

660 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →
fatalne dane z USA. Gospodarka wyhamowuje Ze świata 29.07.2019

Fatalne dane z USA. Gospodarka wyhamowuje Ze świata

140 29.07.2019

Ze swiata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wpisać opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa…...

Czytać →
eksperci o programie Mieszkanie plus 23.07.2019

Eksperci o programie Mieszkanie plus

447 23.07.2019

Z kraju

"Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Domu plus wkrótce zostaną przeznaczone do użytku. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie dodatkowo w ruinie. Raport na biurku…...

Czytać →
emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego Ze świata 25.07.2019

Emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego Ze świata

411 25.07.2019

Ze swiata

Niemiecki bank centralny Bundesbank opowiedział się w poniedziałek zbytnio podniesieniem wieku emerytalnego do 69 lat. Reforma miałaby być wprowadzana stopniowo do 2060 r. Rząd sugestię bankowców odrzucił i obecnie realizuje własną reformę.…...

Czytać →
eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc. Informacje 28.07.2019

Eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc. Informacje

531 28.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis po TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało rozdzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać →