Temat: Unia Europejska

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję po przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Od 1 września Unia Europejska zakazuje produkowania odkurzaczy, które mają moc silnika lepszą niż 1600 W. Według Brukseli ma to zapobiegać zużyciu energii i wspierać w walce ze zmianami klimatu. Dyrektywa wzbudza pokaźne kontrowersje, ale nie szokuje. Bo do absurdalnych rozporządzeń ustanawianych przez unijne korpulentne głowy zdążyliśmy się w tej chwili chyba przyzwyczaić.

1. Z bananami to obecnie przegięcie. W 1995 roku UE wprowadziła instrukcje dotyczące uprawy bananów i ogórków. Ekstremalne zakrzywione banany lub te z „brzydką krzywizną” musiały być odrzucane przez plantatorów. Banan, żeby być prawdziwym bananem, zobligowany mieć co najmniej 14 cm długości, a jego zakrzywienie powinno było mieć jak najmniej 27 mm. Jednakowo rzecz miała się wraz z ogórkami; te nie dosyć proste nie mogły dotrzeć do sprzedaży.

Kolejowe absurdy. Chcesz zapłacić skromniej? Kup bilet na dłuższą trasę

Dyrektywa została uchylona w 2008 r., po tym jak wzrosły obawy, że plantatorzy wyrzucają całkowicie smaczne banany wraz ze względu na ich zbytnio dużą łukowatość. Istniały także pogłoski, że hodowcy odrzucali też zupełnie proste banany, bo sądzili, że będą „brzydko zakrzywione”.

2. Woda nie nawadnia. W 2011 roku unijni urzędnicy stali się obiektem szyderstw, kiedy orzekli, że nie ma dowodów na to, że woda nawadnia ciało. Bruksela jednak nic sobie z tych kpin nie zaakceptować robiła i zakazała producentom butelkowanej wody mineralnej umieszczania na etykiecie swoich wyrobów czegokolwiek, co mogłoby sugerować, że picie wody powstrzymuje odwodnieniu.

3. Śliwka nie pomaga. Rozkaz UE z 2011 r. zakazuje promowania suszonych śliwek jako środków pomagających przy wypróżnieniu. Po zbadaniu wpływu tych owoców na ludzki organizm Bruksela orzekła: „Nie można ustalić związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jedzeniem suszonych śliwek, an utrzymaniem prawidłowych opcji jelit”.

4. Brukiew to nie rzepa. Lecz nie zawsze. Unia europejska Europejska postanowiła też wyjaśnić różnicę pomiędzy rzepą zaś brukwią. Głównie stwierdziła, iż oba warzywa są rozmaite. Jeżeli jednak brukiew wchodzi w skład pieroga kornwalijskiego, to może okazać się oznaczona jako rzepa. We wszystkich innych przypadkach rzepa to rzepa, a brukiew to brukiew. Dyrektywa weszła w życie w 2010 roku.

5. Robienie w balona. Unijna dyrektywa z 2011 roku dotycząca płyt zakazuje dmuchania balonów przez dzieci do lat ośmiu bez nadzoru dorosłych. Bruksela argumentuje, że dziecko w trakcie dmuchania balona może fita połknąć, co w następstwie być może doprowadzić do zadławienia.

Dyrektywa wywołała spore kontrowersje. Jeden z socjologów w liście do brytyjskiego dziennika „The Telegraph” napisał, iż „dmuchanie balonów jest nieodłączną częścią dziecięcych zabaw, które uczą najmłodszych niezależności i samodzielności”.

Rosyjskie media lakonicznie o Tusku. "Dość rozsądny", ale nie jawi się być znany z sympatii do Rosji

6. Na drzewo z pozwoleniem. Wchodzenie na drzewa jest jednym spośród ulubionych zabaw dzieci. Na nieszczęście, żeby wspinać się po gałęziach trzeba mieć teraz specjalne zaświadczenie. A aby je otrzymać koniecznie wydaje się przebycie odpowiednich ćwiczeń. Odrzucić wiedział o tym niejaki Chris Baker, który zechciał zamontować na drzewie kamerę do obserwacji ptaków. Dzięki ziemię szybko sprowadzili go przypadkowo przechodzący obok urzędnicy.

7. Zanim włożysz, przeczytaj instrukcję. Unia niekoniecznie zakazuje, często przychodzi również z pomocą. Np. tym, którzy nie wiedzą jak korzystać z… kaloszy. W dyrektywie z 1989 roku Bruksela nakazała, aby producenci do każdej pary gumiaków dołączali wielostronicową i przetłumaczoną na kilkanaście języków instrukcję obsługi. Dowiemy się spośród niej m. in., jak dopasować kalosze, jak je przechowywać, konserwować i czyścić.

8. Niebezpieczna wóz drabiniasty. Unia z cudowną troską dba o nasze bezpieczeństwo. W tym wypadku osób, które do robocie używają drabiny. Dyrektywa wraz z 2001 roku dokładnie oznacza, jak powinna być zbudowana, aby ograniczyć wypadki obok pracy na wysokości. Jesteśmy wstanie w niej przeczytać, że nóżki przenośnych drabin muszą być asekurowane przed przesuwaniem się w trakcie używania poprzez zabezpieczenie ramiaków wertykalnych na końcu lub blisko górnego lub dolnego końca, zbytnio pomocą urządzenia przeciwpoślizgowego lub poprzez każde inne zestawienia o równoważnej skuteczności".

Ponadto kąt nachylenia drabiny winien wynosić od 65 do 75 stopni. Oczywiście - wg wymogów EU a mianowicie z drabiny należy „schodzić tyłem”.

Tusk: UE musi być odważna, jednak nie radykalna ws. konfliktu na Ukrainie

9. Ślimak, ślimak pokaż… płetwy. Ślimaki to jedna z najliczniejszych gromad mięczaków dzięki świecie - mówiła mnie nauczycielka na lekcjach biologii. Unia Europejska nie podziela tego zdania, bo wg niej ślimak jest rybą. Ślimak zamienił się przy rybę w 2010 roku na żądanie Francji, dokąd te mięczaki należą w celu największych przysmaków. A czemu tak się stało? Rozchodzi oczywiście o pieniądze, albowiem Unia dotuje hodowle rybek, ale nie ślimaków.

10. Marchew to owoc. Bruksela poszła też w rękę Portugalczykom, których specjalizacją jest m. in. dżem z marchwi. W Ue dofinansowywana jest produkcja dżemów, pod warunkiem, że pozostaną one robione wyłącznie wraz z owoców. W związku z tym marchew w 2001 roku z warzywa przemieniła się w owoc jak i również dzięki temu produkcja marchewkowych dżemów może liczyć w unijne wsparcie.

Dzielić:

Związane z

brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

75 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
bank może wstrzymać przelew do odwiedzenia krajów objętych sankcjami  Pieniądze 24.06.2019

Bank może wstrzymać przelew do odwiedzenia krajów objętych sankcjami Pieniądze

589 24.06.2019

Pieniadze

Wakacje to czas wzmożonych podróży, także w miejsca egzotyczne i niebezpieczne. Zapłata kartą w takich miejscach czy przelew pieniędzy nie w każdej sytuacji są możliwe. Bank przy wyjątkowych okolicznościach podejmie uchwałę o…...

Czytać →
biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy 27.06.2019

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

7 27.06.2019

Z kraju

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

99 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

592 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
bezrobocie w strefie euro spada  Ze świata 25.06.2019

Bezrobocie w strefie euro spada Ze świata

114 25.06.2019

Ze swiata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...

Czytać →
bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017 27.06.2019

Bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017

303 27.06.2019

Finanse

Bitcoin kontynuuje rajd. Zaledwie dwa dni po przekroczeniu psychologicznej granicy 1800 dol., a następnie 1900 dol. za poszczególnego bitcoina, kryptowaluta osiągnęła następny rekordowy poziom. W niedzielę, 21 maja 2017 roku…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

181 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →