Temat: Unia Europejska

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję po przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Od 1 września Unia Europejska zakazuje produkowania odkurzaczy, które mają moc silnika lepszą niż 1600 W. Według Brukseli ma to zapobiegać zużyciu energii i wspierać w walce ze zmianami klimatu. Dyrektywa wzbudza pokaźne kontrowersje, ale nie szokuje. Bo do absurdalnych rozporządzeń ustanawianych przez unijne korpulentne głowy zdążyliśmy się w tej chwili chyba przyzwyczaić.

1. Z bananami to obecnie przegięcie. W 1995 roku UE wprowadziła instrukcje dotyczące uprawy bananów i ogórków. Ekstremalne zakrzywione banany lub te z „brzydką krzywizną” musiały być odrzucane przez plantatorów. Banan, żeby być prawdziwym bananem, zobligowany mieć co najmniej 14 cm długości, a jego zakrzywienie powinno było mieć jak najmniej 27 mm. Jednakowo rzecz miała się wraz z ogórkami; te nie dosyć proste nie mogły dotrzeć do sprzedaży.

Kolejowe absurdy. Chcesz zapłacić skromniej? Kup bilet na dłuższą trasę

Dyrektywa została uchylona w 2008 r., po tym jak wzrosły obawy, że plantatorzy wyrzucają całkowicie smaczne banany wraz ze względu na ich zbytnio dużą łukowatość. Istniały także pogłoski, że hodowcy odrzucali też zupełnie proste banany, bo sądzili, że będą „brzydko zakrzywione”.

2. Woda nie nawadnia. W 2011 roku unijni urzędnicy stali się obiektem szyderstw, kiedy orzekli, że nie ma dowodów na to, że woda nawadnia ciało. Bruksela jednak nic sobie z tych kpin nie zaakceptować robiła i zakazała producentom butelkowanej wody mineralnej umieszczania na etykiecie swoich wyrobów czegokolwiek, co mogłoby sugerować, że picie wody powstrzymuje odwodnieniu.

3. Śliwka nie pomaga. Rozkaz UE z 2011 r. zakazuje promowania suszonych śliwek jako środków pomagających przy wypróżnieniu. Po zbadaniu wpływu tych owoców na ludzki organizm Bruksela orzekła: „Nie można ustalić związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jedzeniem suszonych śliwek, an utrzymaniem prawidłowych opcji jelit”.

4. Brukiew to nie rzepa. Lecz nie zawsze. Unia europejska Europejska postanowiła też wyjaśnić różnicę pomiędzy rzepą zaś brukwią. Głównie stwierdziła, iż oba warzywa są rozmaite. Jeżeli jednak brukiew wchodzi w skład pieroga kornwalijskiego, to może okazać się oznaczona jako rzepa. We wszystkich innych przypadkach rzepa to rzepa, a brukiew to brukiew. Dyrektywa weszła w życie w 2010 roku.

5. Robienie w balona. Unijna dyrektywa z 2011 roku dotycząca płyt zakazuje dmuchania balonów przez dzieci do lat ośmiu bez nadzoru dorosłych. Bruksela argumentuje, że dziecko w trakcie dmuchania balona może fita połknąć, co w następstwie być może doprowadzić do zadławienia.

Dyrektywa wywołała spore kontrowersje. Jeden z socjologów w liście do brytyjskiego dziennika „The Telegraph” napisał, iż „dmuchanie balonów jest nieodłączną częścią dziecięcych zabaw, które uczą najmłodszych niezależności i samodzielności”.

Rosyjskie media lakonicznie o Tusku. "Dość rozsądny", ale nie jawi się być znany z sympatii do Rosji

6. Na drzewo z pozwoleniem. Wchodzenie na drzewa jest jednym spośród ulubionych zabaw dzieci. Na nieszczęście, żeby wspinać się po gałęziach trzeba mieć teraz specjalne zaświadczenie. A aby je otrzymać koniecznie wydaje się przebycie odpowiednich ćwiczeń. Odrzucić wiedział o tym niejaki Chris Baker, który zechciał zamontować na drzewie kamerę do obserwacji ptaków. Dzięki ziemię szybko sprowadzili go przypadkowo przechodzący obok urzędnicy.

7. Zanim włożysz, przeczytaj instrukcję. Unia niekoniecznie zakazuje, często przychodzi również z pomocą. Np. tym, którzy nie wiedzą jak korzystać z… kaloszy. W dyrektywie z 1989 roku Bruksela nakazała, aby producenci do każdej pary gumiaków dołączali wielostronicową i przetłumaczoną na kilkanaście języków instrukcję obsługi. Dowiemy się spośród niej m. in., jak dopasować kalosze, jak je przechowywać, konserwować i czyścić.

8. Niebezpieczna wóz drabiniasty. Unia z cudowną troską dba o nasze bezpieczeństwo. W tym wypadku osób, które do robocie używają drabiny. Dyrektywa wraz z 2001 roku dokładnie oznacza, jak powinna być zbudowana, aby ograniczyć wypadki obok pracy na wysokości. Jesteśmy wstanie w niej przeczytać, że nóżki przenośnych drabin muszą być asekurowane przed przesuwaniem się w trakcie używania poprzez zabezpieczenie ramiaków wertykalnych na końcu lub blisko górnego lub dolnego końca, zbytnio pomocą urządzenia przeciwpoślizgowego lub poprzez każde inne zestawienia o równoważnej skuteczności".

Ponadto kąt nachylenia drabiny winien wynosić od 65 do 75 stopni. Oczywiście - wg wymogów EU a mianowicie z drabiny należy „schodzić tyłem”.

Tusk: UE musi być odważna, jednak nie radykalna ws. konfliktu na Ukrainie

9. Ślimak, ślimak pokaż… płetwy. Ślimaki to jedna z najliczniejszych gromad mięczaków dzięki świecie - mówiła mnie nauczycielka na lekcjach biologii. Unia Europejska nie podziela tego zdania, bo wg niej ślimak jest rybą. Ślimak zamienił się przy rybę w 2010 roku na żądanie Francji, dokąd te mięczaki należą w celu największych przysmaków. A czemu tak się stało? Rozchodzi oczywiście o pieniądze, albowiem Unia dotuje hodowle rybek, ale nie ślimaków.

10. Marchew to owoc. Bruksela poszła też w rękę Portugalczykom, których specjalizacją jest m. in. dżem z marchwi. W Ue dofinansowywana jest produkcja dżemów, pod warunkiem, że pozostaną one robione wyłącznie wraz z owoców. W związku z tym marchew w 2001 roku z warzywa przemieniła się w owoc jak i również dzięki temu produkcja marchewkowych dżemów może liczyć w unijne wsparcie.

Dzielić:

Związane z

ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

271 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

278 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →
14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

612 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

442 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

209 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

979 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →