Temat: Polski wegiel

Chcą kontroli węgla. Jest wzór  Informacje

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy
  • Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Poprawa pozycji krajowego węgla w konkurencji wraz z tanim importem - taki ma być skutek ustaw wprowadzających system monitorowania jak i również kontrolowania jakości węgla i koncesje na jego zbyt - poinformowali w czwartek posłowie PO, którzy złożyli projekty w Sejmie.

Szef komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Andrzej Czerwiński (PO) powiedział w czwartkowej konferencji w Sejmie, że prace nad 3 projektami, które "mają ograniczać kryzysową sytuację w górnictwie", zostały podjęte "dwa bądź trzy miesiące temu" i przypomniał, że w środę o przyspieszenie prac w tej sprawie zwróciła się premier Ewa Kopacz.

Certyfikaty na węgiel wraz z importu? PO chce nadzorować jego jakość

Co z węglem?

Jeden z projektów, dotyczący noweli Prawa energetycznego - jak na przykład wyjaśnił Czerwiński - ma wprowadzić koncesje na zbyt węgla, co - według niego - jest dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jakim sposobem tłumaczył, firmy, które sprzedają węgiel, dostaną koncesję po tym, jak udowodnią, że "spełniają warunki techniczne, finansowe i organizacyjne".

- Wydawaniem koncesji zajmie się Urząd Regulacji Energetyki - dodał Czerwiński. Zaznaczył, iż szacunkowy koszt realizacji ustawy wyniesie ok. 4 mln zł rocznie.

Inwencja na żądanie. Operator płaci klientom

Jakość surowca

Drugi projekt przewiduje modyfikacje w systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Posiadają one sprawić, że dostawcy i importerzy węgla będą musieli przedstawić certyfikaty, które "będą porównywane z taksami ustanowionymi przez Ministerstwo Gospodarki". Czerwiński zauważył, że Nasz kraj "jest w tej momencie zarzucana" przez węgiel "pochodzący głównie z Rosji", który jest gorszej jakości jak i również jest "mieszany z odpowiednim polskim węglem".

- By ograniczyć te nierynkowe działania, proponujemy wprowadzenie systemu monitorowania. By to stało się skuteczne, proponujemy stosunkowo ogromne kary - zaznaczył poseł. W zależności od ilości węgla - jak tłumaczył - będą one wynosiły od 50 tys. zł do miliona złotych.

Nowe prawo

Projekt noweli zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na krawędziach przez Służbę Celną, natomiast w handlu detalicznym poprzez organy Inspekcji Handlowej. Wedle proponowanych zapisów "kto zapobiega lub utrudnia inspektorowi przeprowadzenie kontroli lub usuwa paliwa stałe zabezpieczone w wyniku kontroli, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Czerwiński poinformował, że trzeci z projektów - nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ma ułatwić sprzedaż węgla, który ma świadectwo jakościowe. Nie chciał mówić o szczegółowych zapisach projektu, argumentując, że jest on aktualnie opiniowany przez resort ekonomii.

Bez ograniczeń

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz wyjaśnił w czwartek dziennikarzom, że projekty zostały przygotowane poprzez rząd we współpracy spośród posłami, a trafiły do odwiedzenia Sejmu jako poselskie, ponieważ ta ścieżka jest szybsza.

- Obecnie handel węglem odbywa się praktycznie z brakiem żadnych ograniczeń. Propozycje, które są w parlamencie na pewno spowodują wyeliminowanie nieuczciwego handlu - bo spośród takimi przypadkami mamy również do czynienia - i spowoduje napływ węgla poszczególnej jakości, a nie tak zwane. niesortu, który jest problemem dla handlujących krajowym węglem - powiedział.

Szybkie prace

Przyspieszenie prac ponad projektami ustaw, "które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem", zleciła po środę premier Ewa Kopacz. "Szefowa rządu uzyskała zagwarantowanie, że ustawy będą miały nadany numer w piątek, a pierwsze czytanie (w komisji) odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - głosi komunikat CIR, przekazany w środę wieczorem PAP.

W środę śląscy górnicy zablokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji.

Dzielić:

Związane z

brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy 02.07.2019

Brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy

755 02.07.2019

Finanse

Skutki Brexitu będą katastrofalne dla wszystkich rynków pieniężnych i pojawią się podczas pierwszych sześciu miesięcy a mianowicie uważają analitycy jednego wraz z największych banków inwestycyjnych na świecie Morgan Stanley. Bank prognozuje…...

Czytać →
cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu  Ze świata 05.07.2019

Cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu Ze świata

317 05.07.2019

Ze swiata

"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

677 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego  Ze świata 06.07.2019

Ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego Ze świata

821 06.07.2019

Ze swiata

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły najmocniej od czterech latek, po tym jak przy czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z PAP Biznes ocenił, iż sytuacja na rynku CO2 wymaga…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

510 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

513 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →