Temat: Polski wegiel

Chcą kontroli węgla. Jest wzór  Informacje

  • "Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW
  • Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych
  • Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy
  • Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę
  • Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Poprawa pozycji krajowego węgla w konkurencji wraz z tanim importem - taki ma być skutek ustaw wprowadzających system monitorowania jak i również kontrolowania jakości węgla i koncesje na jego zbyt - poinformowali w czwartek posłowie PO, którzy złożyli projekty w Sejmie.

Szef komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Andrzej Czerwiński (PO) powiedział w czwartkowej konferencji w Sejmie, że prace nad 3 projektami, które "mają ograniczać kryzysową sytuację w górnictwie", zostały podjęte "dwa bądź trzy miesiące temu" i przypomniał, że w środę o przyspieszenie prac w tej sprawie zwróciła się premier Ewa Kopacz.

Certyfikaty na węgiel wraz z importu? PO chce nadzorować jego jakość

Co z węglem?

Jeden z projektów, dotyczący noweli Prawa energetycznego - jak na przykład wyjaśnił Czerwiński - ma wprowadzić koncesje na zbyt węgla, co - według niego - jest dopuszczalne w Unii Europejskiej. Jakim sposobem tłumaczył, firmy, które sprzedają węgiel, dostaną koncesję po tym, jak udowodnią, że "spełniają warunki techniczne, finansowe i organizacyjne".

- Wydawaniem koncesji zajmie się Urząd Regulacji Energetyki - dodał Czerwiński. Zaznaczył, iż szacunkowy koszt realizacji ustawy wyniesie ok. 4 mln zł rocznie.

Inwencja na żądanie. Operator płaci klientom

Jakość surowca

Drugi projekt przewiduje modyfikacje w systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Posiadają one sprawić, że dostawcy i importerzy węgla będą musieli przedstawić certyfikaty, które "będą porównywane z taksami ustanowionymi przez Ministerstwo Gospodarki". Czerwiński zauważył, że Nasz kraj "jest w tej momencie zarzucana" przez węgiel "pochodzący głównie z Rosji", który jest gorszej jakości jak i również jest "mieszany z odpowiednim polskim węglem".

- By ograniczyć te nierynkowe działania, proponujemy wprowadzenie systemu monitorowania. By to stało się skuteczne, proponujemy stosunkowo ogromne kary - zaznaczył poseł. W zależności od ilości węgla - jak tłumaczył - będą one wynosiły od 50 tys. zł do miliona złotych.

Nowe prawo

Projekt noweli zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na krawędziach przez Służbę Celną, natomiast w handlu detalicznym poprzez organy Inspekcji Handlowej. Wedle proponowanych zapisów "kto zapobiega lub utrudnia inspektorowi przeprowadzenie kontroli lub usuwa paliwa stałe zabezpieczone w wyniku kontroli, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Czerwiński poinformował, że trzeci z projektów - nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ma ułatwić sprzedaż węgla, który ma świadectwo jakościowe. Nie chciał mówić o szczegółowych zapisach projektu, argumentując, że jest on aktualnie opiniowany przez resort ekonomii.

Bez ograniczeń

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz wyjaśnił w czwartek dziennikarzom, że projekty zostały przygotowane poprzez rząd we współpracy spośród posłami, a trafiły do odwiedzenia Sejmu jako poselskie, ponieważ ta ścieżka jest szybsza.

- Obecnie handel węglem odbywa się praktycznie z brakiem żadnych ograniczeń. Propozycje, które są w parlamencie na pewno spowodują wyeliminowanie nieuczciwego handlu - bo spośród takimi przypadkami mamy również do czynienia - i spowoduje napływ węgla poszczególnej jakości, a nie tak zwane. niesortu, który jest problemem dla handlujących krajowym węglem - powiedział.

Szybkie prace

Przyspieszenie prac ponad projektami ustaw, "które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem", zleciła po środę premier Ewa Kopacz. "Szefowa rządu uzyskała zagwarantowanie, że ustawy będą miały nadany numer w piątek, a pierwsze czytanie (w komisji) odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - głosi komunikat CIR, przekazany w środę wieczorem PAP.

W środę śląscy górnicy zablokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji.

Dzielić:

Związane z

gDDKiA prowadzi ponowny przetarg na drugą jezdnię do lotniska Katowice 02.08.2019

GDDKiA prowadzi ponowny przetarg na drugą jezdnię do lotniska Katowice

654 02.08.2019

Z kraju

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać →
14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

700 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF  Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

29 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

963 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

381 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

881 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →