Gazprom rezygnuje z gazociągu w naszym kraju. W zamian następna nitka Nord Stream

Gazprom rezygnuje z gazociągu na terytorium polski. W zamian kolejna nitka Nord Stream  Informacje

Gazprom zrezygnował z budowy gazociągu Jamał-Europa II. Przy zamian ułoży jeszcze pewną nitkę magistrali Nord Stream po dnie Morza Bałtyckiego - informuje w czwartek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w rosyjskim koncernie.

Według rozmówcy gazety Gazprom zdecydował faktycznie z powodu braku poparcia ze strony Polski dla projektu zwiększenia mocy przesyłowych gazociągu jamalskiego.

Z kolei źródło zbliżone do odwiedzenia Gazpromu przekazało "Wiedomostiom", iż trzecia nitka Nord Strem (Gazociągu Północnego) pobiegnie do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, gdzie - jak zauważyło - popyt na gaz rośnie.

Dziennik przypomniał, że ogłoszony w 2013 roku poprzez Kreml plan budowy gazociągu Jamał-Europa II wywołał przy Polsce skandal polityczny.

Kłopotliwe memorandum

Gazprom: funkcjonuje podstawa prawna dla konstrukcji gazociągu Jamał II

O możliwości powrotu Rosji do planów budowy gazociągu Jamał-Europa II służby prasowe Kremla poinformowały na wstępie kwietnia 2013 roku po spotkaniu prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Wkrótce po tymże Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut w Petersburgu podpisali memorandum dotyczące oceny na kroku przedinwestycyjnym możliwości budowy nowego gazociągu z Białorusi poprzez Polskę na Słowację. Witryna www rosyjska przedstawiła ten wzór jako drugą nitkę gazociągu Jamał-Europa.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej naszego kraju odcinek gazociągu jamalskiego, będą: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zmiany po spółkach

Mariusz Zawisza świeżym prezesem PGNiG

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Donald Tusk oświadczył, iż nic o tym nie ma pojęcia. Wkrótce potem odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, uznając, że nie sprawował mężczyzna właściwie nadzoru nad znaczącą spółką skarbu państwa. Stanowisko straciła też prezes PGNiG Grażyna Piotrowska - Oliwa.

Decyzje Tuska były wynikiem wniosków z raportu, przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na sprawa sposobu komunikacji i obiegu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególnymi resortami co do memorandum podpisanego za pośrednictwem EuRoPol Gaz i Gazprom.

Bez pieremyczki

Nord Stream większy? Potrzebują czterech zamiast dwóch nitek

Propozycja Gazpromu faktycznie dotyczyła ułożenia nie tyle drugiej nitki gazociągu jamalskiego, jak dużo budowy zupełnie nowej magistrali, która przez terytorium Naszego kraju miała połączyć Białoruś wraz z Słowacją i dalej - z Węgrami. Koncepcja tego rodzaju połączenia pojawiła się już w drugiej połowie lat 90. Strona polska zwróciła wtedy uwagę, że proponowana trasa gazociągu przebiega według obszarach chronionych.

Rurę tą strona rosyjska nazywała wówczas "pieremyczką". Miała ona dać możliwość Gazpromowi zmniejszenie tranzytu błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej. Jamał-Europa I biegnie z Rosji przez terytorium Białorusi jak i również Polski do Niemiec.

Bałtyk bardziej opłacalny

"Jeśli uda się dojść do porozumienia z Polakami, to Gazprom zrezygnuje z trzeciej nitki Nord Stream"

W środę Gazprom ogłosił, że analiza techniczno-ekonomiczna przeprowadzona poprzez spółkę Nord Stream, operatora bałtyckiego gazociągu, potwierdziła celowość ułożenie jeszcze jednej bądź nawet dwóch nitek tej magistrali.

Pierwsza nitka Nord Stream została uruchomiona w listopadzie 2011 roku, natomiast druga - jesienią 2012 roku. Każda z tych propozycji ma przepustowość 27, pięć mld metrów sześc. materiału rocznie. Liczący 1224 kilometry morski odcinek magistrali chce się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, an ukończy się w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech. Gazociąg przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Oprócz Gazpromu (z 51 proc. akcji) jego udziałowcami będą niemieckie koncerny E. ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15, 5 proc. ), jak i również holenderska spółka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc. ).

W sierpniu 2012 roku spółka Nord Stream zwróciła się do rządów Finlandii i Estonii o zgodę w przeprowadzenie badań dna nadmorskiego w ich wyłącznych strefach ekonomicznych w Zatoce Fińskiej. Wcześniej Gazprom ogłosił, że zamierza podwoić przepustowość rurki przez ułożenie jeszcze trzech nitek. Jedna z nich miałaby doprowadzać gaz do odwiedzenia W. Brytanii.

Dzielić:

Związane z

«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA  Wraz z świata 29.07.2019

«Financial Times» o cłach nałożonych przez USA Wraz z świata

32 29.07.2019

Ze swiata

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać →
eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc.  Informacje 28.07.2019

Eurostat: bezrobocie w sierpniu w naszym kraju spadło do 8, 12 proc. Informacje

902 28.07.2019

Wiadomosci gospodarcze

Janis Warufakis po TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało rozdzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

643 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

15 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

380 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

276 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →
cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu  Ze świata 06.07.2019

Cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu Ze świata

447 06.07.2019

Ze swiata

"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...

Czytać →
biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy 27.06.2019

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

38 27.06.2019

Z kraju

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko…...

Czytać →
brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy 02.07.2019

Brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy

945 02.07.2019

Finanse

Skutki Brexitu będą katastrofalne dla wszystkich rynków pieniężnych i pojawią się podczas pierwszych sześciu miesięcy a mianowicie uważają analitycy jednego wraz z największych banków inwestycyjnych na świecie Morgan Stanley. Bank prognozuje…...

Czytać →