Gazprom rezygnuje z gazociągu w naszym kraju. W zamian następna nitka Nord Stream

Gazprom rezygnuje z gazociągu na terytorium polski. W zamian kolejna nitka Nord Stream  Informacje

Gazprom zrezygnował z budowy gazociągu Jamał-Europa II. Przy zamian ułoży jeszcze pewną nitkę magistrali Nord Stream po dnie Morza Bałtyckiego - informuje w czwartek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w rosyjskim koncernie.

Według rozmówcy gazety Gazprom zdecydował faktycznie z powodu braku poparcia ze strony Polski dla projektu zwiększenia mocy przesyłowych gazociągu jamalskiego.

Z kolei źródło zbliżone do odwiedzenia Gazpromu przekazało "Wiedomostiom", iż trzecia nitka Nord Strem (Gazociągu Północnego) pobiegnie do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, gdzie - jak zauważyło - popyt na gaz rośnie.

Dziennik przypomniał, że ogłoszony w 2013 roku poprzez Kreml plan budowy gazociągu Jamał-Europa II wywołał przy Polsce skandal polityczny.

Kłopotliwe memorandum

Gazprom: funkcjonuje podstawa prawna dla konstrukcji gazociągu Jamał II

O możliwości powrotu Rosji do planów budowy gazociągu Jamał-Europa II służby prasowe Kremla poinformowały na wstępie kwietnia 2013 roku po spotkaniu prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Wkrótce po tymże Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut w Petersburgu podpisali memorandum dotyczące oceny na kroku przedinwestycyjnym możliwości budowy nowego gazociągu z Białorusi poprzez Polskę na Słowację. Witryna www rosyjska przedstawiła ten wzór jako drugą nitkę gazociągu Jamał-Europa.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej naszego kraju odcinek gazociągu jamalskiego, będą: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zmiany po spółkach

Mariusz Zawisza świeżym prezesem PGNiG

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Donald Tusk oświadczył, iż nic o tym nie ma pojęcia. Wkrótce potem odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, uznając, że nie sprawował mężczyzna właściwie nadzoru nad znaczącą spółką skarbu państwa. Stanowisko straciła też prezes PGNiG Grażyna Piotrowska - Oliwa.

Decyzje Tuska były wynikiem wniosków z raportu, przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na sprawa sposobu komunikacji i obiegu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególnymi resortami co do memorandum podpisanego za pośrednictwem EuRoPol Gaz i Gazprom.

Bez pieremyczki

Nord Stream większy? Potrzebują czterech zamiast dwóch nitek

Propozycja Gazpromu faktycznie dotyczyła ułożenia nie tyle drugiej nitki gazociągu jamalskiego, jak dużo budowy zupełnie nowej magistrali, która przez terytorium Naszego kraju miała połączyć Białoruś wraz z Słowacją i dalej - z Węgrami. Koncepcja tego rodzaju połączenia pojawiła się już w drugiej połowie lat 90. Strona polska zwróciła wtedy uwagę, że proponowana trasa gazociągu przebiega według obszarach chronionych.

Rurę tą strona rosyjska nazywała wówczas "pieremyczką". Miała ona dać możliwość Gazpromowi zmniejszenie tranzytu błękitnego paliwa przez terytorium Ukrainy do Europy Zachodniej. Jamał-Europa I biegnie z Rosji przez terytorium Białorusi jak i również Polski do Niemiec.

Bałtyk bardziej opłacalny

"Jeśli uda się dojść do porozumienia z Polakami, to Gazprom zrezygnuje z trzeciej nitki Nord Stream"

W środę Gazprom ogłosił, że analiza techniczno-ekonomiczna przeprowadzona poprzez spółkę Nord Stream, operatora bałtyckiego gazociągu, potwierdziła celowość ułożenie jeszcze jednej bądź nawet dwóch nitek tej magistrali.

Pierwsza nitka Nord Stream została uruchomiona w listopadzie 2011 roku, natomiast druga - jesienią 2012 roku. Każda z tych propozycji ma przepustowość 27, pięć mld metrów sześc. materiału rocznie. Liczący 1224 kilometry morski odcinek magistrali chce się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, an ukończy się w okolicach Greifswaldu we wschodnich Niemczech. Gazociąg przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

Oprócz Gazpromu (z 51 proc. akcji) jego udziałowcami będą niemieckie koncerny E. ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15, 5 proc. ), jak i również holenderska spółka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc. ).

W sierpniu 2012 roku spółka Nord Stream zwróciła się do rządów Finlandii i Estonii o zgodę w przeprowadzenie badań dna nadmorskiego w ich wyłącznych strefach ekonomicznych w Zatoce Fińskiej. Wcześniej Gazprom ogłosił, że zamierza podwoić przepustowość rurki przez ułożenie jeszcze trzech nitek. Jedna z nich miałaby doprowadzać gaz do odwiedzenia W. Brytanii.

Dzielić:

Związane z

debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

541 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

235 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

979 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

967 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →
e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

160 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

755 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →