Estonia jest pierwszym krajem Europy z bezpłatną komunikacją autobusową

Estonia ma darmowe autobusy. Główna w Europie

Estonia stała się pierwszym państwem Europy, które wprowadziło dla swych obywateli bezpłatną komunikację autobusową. W lipcu korzystali już z niej mieszkańcy 11 z 15 prowincji kraju, a jednym spośród pożytków tego rozwiązania dzierży być poprawa sytuacji ludności wsi.

W przeprowadzonym przed pięciu laty publicznym sondażu za bezpłatnym dojazdem publicznym - autobusowym i tramwajowym - opowiedziało się 75 proc. mieszkańców warszawie, gdzie wprowadzono go w 2013 roku. Od 1-wszą lipca każdy samorząd okręgowy w Estonii może wpisać bezpłatną komunikację dla osób mieszkających.

Estonia ma darmowe autobusy. Jako pierwsza w Europie

Estońska minister gospodarki jak i również infrastruktury Kadri Simson rzekła w związku z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji autobusowej po całym kraju: "Na pułapie każdej prowincji ma pani na celu głównie stworzenie lepszych warunków dla mobilności mieszkańców regionów wiejskich, by zagwarantować jej dostęp do codziennych usług".

Przygotowania rządowe i prowadzone na poziomie samorządów do przeniesienia doświadczeń stolicy Estonii w toku bezpłatnego transportu publicznego w cały kraj trwały dwa lata. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić dwa warunki: mieć estońskie obywatelstwo i dokonać formalności polegającej na wyrobieniu sobie tzw. zielonej karty.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w objętości całego kraju nie wymagało wielkich inwestycji, jak wskazują przedstawiciele rządu estońskiego. Drogowa komunikacja regionalna już dotąd była w Estonii subwencjonowana w 80 proc. jak i również trzeba było wyasygnować na dodatek tylko pozostałe 10 mln euro. Ponadto zaoszczędzono w drukowaniu i kosztach kontroli biletów.

Zobacz również: Estonia chce skonstruować "Estcoiny", czyli swoją kryptowalutę, dostępną też dla e-rezydentów

Bezpłatna komunikacja miejsca. Argumenty obu stron.

Wprowadzenie darmowej komunikacji autobusowej ma także strategiczny cel gospodarczy nakreślony przez estoński parlament: tak ograniczyć zużycie (importowanych) materiałów płynnych, aby w 2030 roku zmalało ono do odwiedzenia poziomu z roku 2012.

Zwolennicy wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w Estonii argumentowali m. in., że transport publiczny powinien być nieodpłatny, jak szkoły, parki jak i również biblioteki.

Krytycy naszej reformy wysuwali m. in. argument, że bezpłatna wymiana autobusowa będzie miała o odcieniu ujemnym wpływ na rozwój transportu kolejowego. Obawy te aczkolwiek póki co nie potwierdzają się, co więcej spodziewany jest po tym roku 8-procentowy wzrost przewozów kolejowych.

W różnych państwach Europy istnieją już miasta i regiony, w których komunikacja publiczna jest bezpłatna, ale po żadnym kraju nie realizowano dotąd projektu wprowadzenia bezpłatnego transportu publicznego w objętości całego kraju.

Dzielić:

Związane z

biały Dom uruchomił bota do odwiedzenia komunikacji z ludźmi 26.06.2019

Biały Dom uruchomił bota do odwiedzenia komunikacji z ludźmi

972 26.06.2019

Technologie

Służby Białego Budynku deklarują, że prezydent USA każdego wieczoru czyta 10 listów, które otrzymuje od czasu obywateli. Robi to od czasu 2009 roku. Obama twierdzi, że nic bardziej nie zaakceptować…...

Czytać →
dlaczego prefabrykaty ratują budownictwo w naszym kraju? 17.07.2019

Dlaczego prefabrykaty ratują budownictwo w naszym kraju?

389 17.07.2019

Technologie

Ceny materiałów budowlanych systematycznie idą w górę, identycznie jak koszt robocizny generalnych wykonawców. Dziś prawdziwym kłopotem deweloperów nie wydaje się być już zbyt mieszkań, bo popyt wydaje się być stale duży, ale komplikacja…...

Czytać →
14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów 14.06.2019

14 kwietnia Świętem Chrztu Naszego kraju - projekt posłów

419 14.06.2019

Z kraju

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie pragną ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe święto państwowe. Jest decyzja posłów Pensja dla pierwszej…...

Czytać →
ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego  Ze świata 06.07.2019

Ceny CO2 spadły w Europie po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego Ze świata

181 06.07.2019

Ze swiata

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły najmocniej od czterech latek, po tym jak przy czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z PAP Biznes ocenił, iż sytuacja na rynku CO2 wymaga…...

Czytać →
emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego  Ze świata 25.07.2019

Emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego Ze świata

60 25.07.2019

Ze swiata

Niemiecki bank centralny Bundesbank opowiedział się w poniedziałek zbytnio podniesieniem wieku emerytalnego do 69 lat. Reforma miałaby być wprowadzana stopniowo do 2060 r. Rząd sugestię bankowców odrzucił i obecnie realizuje własną reformę.…...

Czytać →