Donald Tusk posiada wytyczne do negocjacji Brexitu. "Naszym obowiązkiem jest zredukowanie zakłóceń"

Brexit - negocjacje z Unią Europejską

Rozmowy w kwestii przyszłych relacji UE jak i również Gb będą się mogły zacząć jeszcze przed Brexitem - zakłada projekt wskazówek przygotowany przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska dla przywódców 27 państw unijnych.

Tusk, który przedstawiał w piątek na Malcie główne założenia propozycji wskazówek, mówił, że prawdopodobnie jesienią 27 państw unijnych oceni, czy w negocjacjach pozostał osiągnięty wystarczający postęp.

- Naszym obowiązkiem wydaje się być zminimalizowanie niepewności i dysfunkcji, spowodowanych przez decyzje Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu UE, dla naszych mieszkańcówrezydentów, przedsiębiorstw i krajów członkowskich. W istocie chodzi na temat kontrolę szkód - mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

Z przecieku dokumentu, który to widziała PAP wynika, iż UE ma odrzucić sposobność indywidualnych rokowań pomiędzy wyjątkowymi krajami członkowskimi a Ogromną Brytanią.

- Nie zaakceptować mam wątpliwości, zwłaszcza na naszym szczycie w Rzymie i po przyjętej w tamtym miejscu deklaracji, że 27 królestw członkowskich chce i stanie się zjednoczonych podczas negocjacji. Nie mam wątpliwości, że to w naszym wspólnym interesie, ale również po interesie Wielkiej Brytanii a mianowicie podkreślał Tusk.

Premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat podkreślał, że to oczywiste, iż brytyjski rząd kontaktuje się ze wszelkimi państwami członkowskimi, ale odnośnie do negocjacje w sprawie Brexitu i przyszłych relacji wyłącznym punktem kontaktowym ma być główny negocjator ze strony KE Michel Barnier.

Projekt wytycznych, jakie posiada przyjąć "27" nie usuwa wypracowania porozumienia przejściowego, które obejmowałoby okres między zawarciem umowy już po wyjściu Uk, ale jeszcze przed podpisaniem nowego rodzaju partnerstwa.

Najważniejsi są obywatele

Główny priorytetem mają być jednakże obywatele. - Naprawdę długo, jak Wielka Brytania pozostaje członkiem UE, upoważnienia obywateli są w pełni chronione. Ale musimy określić ich status po wyjściu, zapewniając wzajemne i możliwie niedyskryminacyjne gwarancje - tłumaczył Tusk.

Szef Wskazówki Europejskiej mówił, że trzeba też zapobiegać prawnej próżni dla unijnych firm, która to wiąże się z tymże, że po Brexicie prawo UE nie będzie obowiązywało Wielkiej Brytanii.

Wspólnota chce, by Wielka Brytania respektowała wszelkie zobowiązania prawne i budżetowe wobec UE, które podjęła jako państwo członkowski. -To zwyczajnie sprawiedliwe wobec wszystkich ludzi ludzi, społeczności, naukowców, rolników itd., którym my całkowita Unia obiecaliśmy i jesteśmy winni te pieniądze - zaznaczył Tusk. Zagwarantował, hdy UE będzie się wywiązywała ze wszystkich swoich deklaracji.

"Nie ma rachunku za wyjście"

Szef Rady Europejskiej zapewnił, że nie wydaje się być to rachunek za rozwiązanie. -Nie ma czegoś tego rodzaju jak rachunek za Brexit, czy kara za wyjście, chcemy tylko rozmawiać o zobowiązaniach. Nie mam niejasności, że dla obu stron jest bardzo ważne, aby pokazać, że chcemy być uczciwi wobec siebie podczas negocjacji - powiedział.

Dodał, że UE stanie się szukała kreatywnego i elastycznego rozwiązania, którego celem zostanie uniknięcie uciążliwej granicy pomiędzy Irlandią Północną i Irlandią. Po Brexicie stanie się ona granicą zewnętrzną Starego kontynentu Europejskiej, co budzi obawy, że odżyje konflikt przy tym regionie.

Zawarte w 1998 roku układ wielkopiątkowe co do konfliktu po Irlandii Północnej opierało się na założeniu, że zarówno Irlandia, jak i również Wielka Brytania są członkami UE. - Wspieranie procesu pokojowego przy Irlandii Północnej ma główne znaczenie - zapewniał Tusk.

Wszystkie warunki, o których mówił szef Porady Europejskiej, dotyczą pierwszej fazy negocjacji. Dopiero po tym, jak w tych obszarach osiągnięty zostanie "wystarczający postęp" możliwa ma być dyskusja o ramach przyszłych relacji między UE an Ogromną Brytanią.

- Zapoczątkowanie równoległych rozmów o każdego kwestiach zarazem, jak sugerowali niektórzy w Wielkiej Brytanii, nie zdarzy się a mianowicie oświadczył Tusk.

Dodał, że UE podziela życzenie Londynu w sprawie bliskiego partnerstwa obu stron. -Silne więzi sięgające prócz gospodarkę, włączając w wówczas współpracę dotyczącą bezpieczeństwa, wydaje się naszym wspólnym interesem a mianowicie ocenił.

Dodał, że po ponad 40 czasach zjednoczenia obie strony istnieją sobie winne, by sprawić wszystko, co są po stanie, by rozwód przebiegał tak łagodnie, jak to możliwe.

Ambasadorowie państw unijnych już w piątek przeprowadzą pierwszą dyskusję na temat projektu wskazówek, a szefowie państw jak i również rządów mają je przyswajać na szczycie zaplanowanym na 29 kwietnia.

Tagi: Brexit Unia Europejska Donald Tusk Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dzielić:

Związane z

apel do Głównego Geologa Państwa przeciw kopalniom odkrywkowym Surowce 20.06.2019

Apel do Głównego Geologa Państwa przeciw kopalniom odkrywkowym Surowce

710 20.06.2019

Surowce

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać →
afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach 16.06.2019

Afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach

89 16.06.2019

Finanse

- Uważam, że państwo mnie zdradziło. Kolejny raz - powiedział w Onet Rano były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, komentując działanie organów państwa odpowiedzialnych za ściganie przestępców. Kwaśniak przyznał ponadto, że czuje się…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

437 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

983 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

685 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

59 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →
gDDKiA prowadzi ponowny przetarg na drugą jezdnię do lotniska Katowice 02.08.2019

GDDKiA prowadzi ponowny przetarg na drugą jezdnię do lotniska Katowice

17 02.08.2019

Z kraju

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

762 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

102 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →
giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

971 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →