Baner na siedzibie NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. Wspólna akcja związkowców

Baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie zawisł baner z napisem "Niezależność NBP podstawą stabilności naszego pieniądza". Wywiesiły go związki zawodowe działające w instytucji finansowej. To wyraz sprzeciwu względem części zapisów noweli ustawy o NBP - poinformowała. pl przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w NBP Joanna Włodarzewska-Gisz.

Na banerze widnieją symbole czterech związków zawodowych działających w NBP: Autonomicznego Związku Zawodowego Pracowników NBP, Niezależnego Samorządnego Związku Fachowego "Solidarność" w NBP, Krajowego Związku Zawodowego Pracowników NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO oraz Związku Zawodowego Zatrudnionych NBP.

- Nasza profesjonalna wspólna akcja skierowana wydaje się przeciwko ograniczeniu niezależności, przebywamy natomiast za jawnością wynagrodzeń – powiedziała w rozmowie z. pl Joanna Włodarzewska-Gisz.

Przewodnicząca wyjaśniła, wraz z "ograniczeniem niezależności" jest opis w noweli ustawy o NBP o wysokości wynagrodzeń pracowników banku centralnego.

Kaczyński: nie miałem pojęcia, ile zarabiają ludzie po NBP

Stanowisko związków

Pod koniec stycznia, podczas posiedzenia komisji finansów, na którym pracowano nad pomysłami noweli ustaw dotyczących NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, związki zawodowe przedstawiły posłom wspólne oświadczenie. W piśmie zwrócono się z apelem o ponowne rozważenie reguł określających zarobki pracowników.

"Biorąc pod uwagę konieczność ujawnienia wysokości wynagrodzeń po NBP, prezentujemy stanowisko, że zaproponowane uregulowania – co do swej istoty - należy ocenić pozytywnie" – zaznaczono w liście.

Związkom nie podoba się jednak ustawowe ograniczenie zysków w NBP. Autorzy listu podkreślili w piśmie, że "w latach 90-tych, gdy tworzono bank, opracowano wzorowaną na innych bankach centralnych siatkę płac, w której wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach dawny zbliżone do uposażenia w sektorze banków komercyjnych, aby miały one charakter motywacyjny i wpływały na sprawność pracy".

"W zwięzłym czasie NBP stał się bankiem centralnym bardzo wysoko ocenianym w realizacji powierzonych zadań zarówno w polskim sektorze bankowym, w szczególności pośród europejskich banków centralnych (…) Uważamy, że opinia (odnośnie - red. ) stopnia wynagrodzeń pracowników banku musi być dokonywana przez pryzmat osiągnięć trzech dekad aktywności NBP (…) Dlatego pierwotnego wynagrodzenia nie mogą stanowić oderwane od sektora bankowego" – czytamy w piśmie.

Związki dodały, iż według wewnętrznymi regulacjami po NBP, maksymalne wynagrodzenie na porównywalnych stanowiskach nie może przekroczyć 1, 8 zwykłego wynagrodzenia w sektorze bankowym.

"Zaproponowane założenie hdy maksymalne wynagrodzenia pracownika NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO nie może przekroczyć 0, 6-krotnosci wynagrodzenia całkowitego prezesa NBP (taka propozycja PiS ostatecznie została zaakceptowana za pośrednictwem parlament – red. ), jest w naszej weryfikacji, w odniesieniu do niektórych wybitnych ekspertów NBP, ważnym zaniżeniem wyceny ich unikalnych kwalifikacji i wiedzy" – zaznaczono wówczas.

"Chcemy to upublicznić"

Biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego w odpowiedzi na pytania. pl przyznało jedynie, że baner jest wspólną inicjatywą związków zawodowych działających w Państwowym Banku Polskim, sprzeciwiających się proponowanym zmianom prawa dotyczącym NBP.

Wiceprezes NBP Anna Trzecińska podczas posiedzenia Sejmu na którym procedowano ustawę, zwracała jednak atencję, że każda próba wyznaczania wskaźników, ograniczania zarobku jest ingerencją w wolność banku centralnego. Informowała poza tym, że w banku trwają prace nad siatką płac, którą "chcemy przedstawić po podziale na stanowiska na minimum i na maksimum".

- Chcemy wówczas upublicznić. Zarząd podejmie takie uchwały w bliskim czasie, tak, by ta transparentność była zachowana - deklarowała Trzecińska.

Zastępca dyrektora departamentu kadr Ewa Raczko ostrzegała wraz z kolei, że w następstwie proponowanych zmian w ustawie, spośród NBP może odejść ok. jednej czwartej pracowników. a mianowicie I ta obawa tyczy się tych, którzy najlepiej osiągają, najlepiej są opłacani, bo mają największą wiedzę i najlepsze kompetencje - tłumaczyła.

Krytyka EBC

Krytycznie o projektach w sprawie płac w NBP wypowiadał się też Europejski Bank Kierowniczy.

"Zmiany prowadzące w celu obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną dzięki zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników przy celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP przy Traktacie i Statucie ESBC (Europejskiego Systemu Banków Centralnych - red. )" - napisano w opinii do projektów ustaw.

EBC uważa, że ustawodawca nie przeanalizował kwestii możliwości wykonywania zadań NBP po spodziewanym wdrożeniu projektów ustaw.

"EBC zauważa, że uzasadnienia projektów ustaw nie sondują tej kwestii, w tymże wpływu potencjalnego obniżenia wynagrodzeń na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania potrzebnych pracowników. Aby projekt ustawy był zgodny z zasadą niezależności finansowej, powinien on uwzględniać mechanizm współpracy spośród NBP na wypadek, gdyby NBP uznał, że przebiega konieczność wprowadzenia wyjątku od ustawowego ograniczenia wysokości wynagrodzeń. Taki wyjątek powinien stanowić zatem ustalany w obrębie ścisłej i skutecznej współpracy z NBP, z odpowiednim uwzględnieniem jego stanowiska, przy celu zapewnienia NBP nieprzerwanej możliwości niezależnego wykonywania swoim zadań. Zmiany prowadzące w celu obniżenia wynagrodzeń pracowników KBC (krajowy bank centralny - red. ) nie powinny zakłócać uprawnień do administrowania przez KBC jego własnymi środkami finansowymi, w poniższym funduszami pochodzącymi z obniżenia wypłacanych przez ten KBC wynagrodzeń" - napisano.

Ustawa o zarobkach w NBP

Prace parlamentarne nad nowelą ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez ludzie pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o NBP będą na ukończeniu.

Na początku lutego Senat zaproponował wprowadzenie do nowelizacji jakiejś poprawki korygującej błąd prawny. Teraz nowelą ponownie zainteresuje się Sejm i po przyjęciu bądź odrzuceniu naprawy Senatu nowelizacja trafi aż do prezydenta.

Zgodnie z nowelizacją, pensja prezesa jak i również wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na zarobku ustalana będzie corocznie po planie finansowym NBP, wraz z uwzględnieniem poziomu płac po sektorze bankowym. Maksymalne honorarium dla poszczególnych pracowników, pomijając wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 0, 6-krotności (60 proc. ) wynagrodzenia prezesa NBP.

Nowe regulace przewidują ponadto, że uchwała zarządu NBP ws. zasad wynagradzania będzie jawna jak i również publikowana w Biuletynie Danych Publicznej na portalu NBP.

Kontrowersje w NBP

Proponowane zmiany są konsekwencją zawiadomień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP Adama Glapińskiego - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik.

Pod koniec grudnia ub. r. "Gazeta Wyborcza" donosiła, że zarobki Wojciechowskiej sięgają ok. 65 tys. zł "wraz z premiami, pomocniczymi dochodami i bonusami", czemu bank zaprzeczył. NBP nie zaakceptować podał jednak, ile szczegółowo zarabia Wojciechowska.

Dzielić:

Związane z

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

557 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem  Tech 23.06.2019

Awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem Tech

725 23.06.2019

Tech

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w globalnej sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Kolejny operator ma zgodę na…...

Czytać →
apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd?  Tech 20.06.2019

Apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd? Tech

231 20.06.2019

Tech

Apple został oskarżony na temat podbieranie pracowników z spółki, która produkuje akumulatory do odwiedzenia aut elektrycznych. To podsyca spekulacje, że producent iPhone'a coraz poważniej myśli o wejściu na rynek aut…...

Czytać →
aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena  Ze świata 17.06.2019

Aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena Ze świata

964 17.06.2019

Ze swiata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

597 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

543 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

423 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →