Lawina elektronicznych zwolnień. "Bardzo duży wzrost"

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając, że "projekt wchodzi w życie z drobnymi perturbacjami".

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie multimedialnej, papierowe są wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, dzięki przykład w razie dysfunkcji systemu.

- Wydaje się procedura na takie sytuacje, każdy może z Profilu Usług Elektronicznych wydrukować sobie zestaw papierowych zwolnień. Można wówczas zrobić z dużym zapasem - wyjaśniał wiceminister zdrowia.

Następnie wydrukowane dokument pacjent przekazuje pracodawcy. Lekarz musi je zaś przedłożyć do systemu w ciągu trzech dni roboczych od tej wystawienia.

Cieszyński poinformował, że tylko w poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych. - To mniej więcej tyle, ile po poniedziałek tydzień temu razem papierowych i elektronicznych. Wygląda na to, że udało się odnotować bardzo wielki wzrost - stwierdził zaproszony TVN24.

E-zwolnienia spośród problemami

Rafalska: nie posiada obaw, że w razie awarii pacjent zostanie bez zwolnienia

W trakcie uruchamiania zmian odrzucić obyło się jednak wyjąwszy problemów. W poniedziałek mniej więcej południa informowaliśmy o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach dotyczących wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Naszym kraju.

Cieszyński przyznał, że "projekt wchodzi w życie spośród pewnymi perturbacjami".

- Rzeczywiście było pewne spowolnienie, natomiast w szczytowym chwili systemy przyjmowały 17 zwolnień na sekundę, to demonstruje skalę tego, jak właściwie system mimo wszystko osobiście poradził - powiedział zwiedzający TVN24, jednocześnie przepraszając za błędy. - One się czasami zdarzają, szczególnie w tych pierwszych etapach a mianowicie dodał.

Wiceminister Cieszyński przyznał, że "są określone problemy w miejscach, do których jeszcze nie dotarli trenerzy ZUS-u, nie trafiły osoby, które wspierają lekarzy". Wskazywał jednak, że poprzednio wejściem w życie nowego obowiązku odbyło się prawie 40 tysięcy szkoleń przy całej Polsce.

Lekarze w systemie

By zdołać korzystać z elektronicznych zwolnień, lekarz musi założyć kierunek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profile na PUE ZUS muszą mieć też wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób.

- Każdy lekarz może się podpiąć do systemu. System funkcjonuje od stycznia 2016 roku. Placówki pomagają każdemu, kto jeszcze nie dopełnił tego obowiązku - rzekł wiceminister Cieszyński.

Jak poinformował, w systemie brakuje jeszcze kilku procent każdego lekarzy. Ta liczba jednak stale spada. - Jedynie wczoraj Zakład wystawił więcej niż 2 tysiące nowych certyfikatów - wskazał Cieszyński.

Dzielić:

Związane z

giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF  Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

697 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →
debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

574 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →
grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

925 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →