Temat: Gospodarka

Dobre wieści z gospodarki. Lepsza koniunktura

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Przedsiębiorcy zajmujący się finansami i ubezpieczeniami oceniają koniunkturę najlepiej, ale generalnie w większości badanych grup oceny koniunktury się poprawiły - wypływa z badania GUS dot. ocen koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2016 r.

GUS poinformował przy piątek, że w kwietnio dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny koniunktury.

USA wyciągają rękę do Rosji. "Zniesienie sankcji to kwestia miesięcy"

Jest lepiej

Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe - zaznacza GUS - od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia ubiegłego roku) oceniają koniunkturę optymistycznie.

"W styczniu ogólny nastrój koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na pułapie plus 0, 8 (minus 1, 1 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje trzynaście, 2 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 12, 4 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12, 5 proc. i 13, sześć proc)" - czytamy przy informacji urzędu.

Z kolei podmioty prowadzące aktywność w ramach budownictwa od września do grudnia 2015 r. formułowały coraz bardziej pesymistyczne opinie odnośnie tematu koniunktury a mianowicie stwierdza GUS. Oceny wraz ze stycznia br. są trochę mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem - daje.

Pół miliona zł wystarczy. Sprawdź, o czymże marzą Polacy

Poprawa w budownictwie

W naszej dziedzinie "w styczniu generalny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 12, 7 (przed miesiącem minus 16, 1)". "Poprawę koniunktury sygnalizuje 10, trzy proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23, 1-wszą proc. (przed miesiącem odpowiednio 8, 9 proc. jak i również 25, 0 proc. )" - głosi komunikat.

W przypadku handlu hurtowego od początku 2014 roku opinie dotyczące koniunktury istnieją pozytywne, w styczniu 2016 r. nieco bardziej pomyślne niż w grudniu ubiegłego roku i zbliżone do zgłaszanych w analogicznym miesiącu przed rokiem - melduje GUS.

"Ogólny nastrój koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietnio na poziomie plus 4, 9 (plus 2, siedmiu w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16, 7 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11, 9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15, cztery proc. i 12, 7 proc. )" - odczytujemy w komunikacie.

Także oceny z zakresu gospodarki detalicznego w styczniu są nieznacznie lepsze niż poprzednio miesiącem oraz od zgłaszanych w styczniu ostatnich siedmiu lat - dodaje urząd.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym formuje się w styczniu na poziomie minus 0, cztery (minus 0, 8 przy grudniu). Poprawę koniunktury uwypukla 14, 9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – kolejny, 2 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14, 3 proc. i 15, 1 proc. )" - głosi przekaz.

Pozytywna ocena

Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa, według GUS, od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie, w styczniu br. – nieco gorzej aniżeli w grudniu ub. r., choć lepiej niż po analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.

"W kwietnio wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 0, 4 (przed miesiącem dodatkowo 1, 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 14, 7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 14, 3 proc. (w grudniu odpowiednio trzynaście, 4 proc. i dwunastu, 2 proc)" - stwierdza komunikat.

Opinie formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią będą natomiast mniej niekorzystne niźli przed miesiącem i w styczniu ostatnich siedmiu czasów.

"W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury przy sekcji zakwaterowanie i oferta restauracyjne kształtuje się na poziomie minus 1, 6 (przed miesiącem minus 3, 7). Ulepszenie koniunktury odnotowuje 14, trzech proc. badanych firm, a jej pogorszenie 15, 9 proc. (w grudniu odpowiednio 12, 4 proc. i 16, 1 proc. )" - czytamy.

Optymistyczne opinie

Od początku 2012 roku nieznacznie poprawiają się pozytywne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek spośród sekcji informacja i wymiana - dodaje GUS.

"W styczniu wskaźnik wszechstronnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 17, 6 (przed miesiącem plus 15, 8). Ulepszenie koniunktury odnotowuje 23, dwóch proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5, szóstej proc. (w grudniu właściwie 21, 3 proc. jak i również 5, 5 proc. )" - głosi komunikat.

Rubel ostro w wykop. Pogrąży rosyjską gospodarkę?

Najbardziej optymistyczne opinie z badanych rodzajów działalności, solidniejsze niż w grudniu i zbliżone do sygnalizowanych przy listopadzie 2015 r., akcentuje GUS, formułują jednostki przywierające do sekcji finanse i ubezpieczenia.

"W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność pieniężna i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 23, pięć (przed miesiącem plus 17, 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 28, 7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5, 3 proc. (w grudniu odpowiednio 25, 0 proc. i 7, siedmiu proc. )" - czytamy w komunikacie urzędu.

Koniunktura konsumencka

Jak przekazuje GUS poprawiły się też wartości składowych dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 5, dwóch i 3, 2 p. proc. ).

"WSJ": Lagarde ma silne poparcie na drugą kadencję

Wyższe wartości odnotowano także dla ocen obecnej sprawy finansowej domowników oraz oszczędnościowej kraju (wzrost odpowiednio o 1, 9 i 1, 2 p. proc. ). Nieznacznie pogorszyły się tylko oceny dotyczące obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0, 3 p. proc. ).

W zestawieniu do stycznia 2015 r. obecna wartość BWUK wydaje się wyższa o 4, 7 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane po najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o dwóch, 8 p. proc. przy stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -10, 9.

Wzrost ocen

Wszystkie składowe współczynnika osiągnęły wartości wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najogromniejszy wzrost odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej państwie (wzrost o 5, dwóch p. proc. ), jak również dla przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i modyfikacje poziomu bezrobocia (wzrost właściwie o 3, 2 jak i również 2, 1 p. proc. ).

W zestawieniu do stycznia 2015 r. obecna wartość WWUK wydaje się być wyższa o 5, sześć p. proc.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej (BWUK i WWUK) mogą zażywać wartości od –100 do odwiedzenia +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Dzielić:

Związane z

chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem 10.07.2019

Chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem

199 10.07.2019

Technologie

Przez ostatnie dwa miesiące testowałam nowy, codzienny porządek zadań – dopasowany do naszego zegara biologicznego. Chodzi o tzw. chronotyp, innymi słowy naturalną predyspozycję do zostania rannym ptaszkiem lub raczej przesiadywania…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

97 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

94 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd?  Tech 20.06.2019

Apple oskarżony o kradzież zatrudnionych. Wypuści na rynek pojazd? Tech

762 20.06.2019

Tech

Apple został oskarżony na temat podbieranie pracowników z spółki, która produkuje akumulatory do odwiedzenia aut elektrycznych. To podsyca spekulacje, że producent iPhone'a coraz poważniej myśli o wejściu na rynek aut…...

Czytać →
aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena  Ze świata 17.06.2019

Aktywiści Greenpeace wdarli się dzięki statek z samochodami Volkswagena Ze świata

240 17.06.2019

Ze swiata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

271 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem  Tech 23.06.2019

Awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem Tech

422 23.06.2019

Tech

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w globalnej sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Kolejny operator ma zgodę na…...

Czytać →
airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

521 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych 19.06.2019

Amundi Silver Age FIZ, środki pieniężne zmian demograficznych

622 19.06.2019

Finanse

Amundi Silver Age FIZ to nowy fundusz inwestycyjny, który ma zarabiać na zjawisku starzenia się społeczeństw. Amundi Polska TFI na giełdach szuka ciekawych spółek wraz z branży farmaceutycznej, producentów wyposażenia medycznego i sprzętu…...

Czytać →