Temat: Gospodarka

Dobre wieści z gospodarki. Lepsza koniunktura

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Przedsiębiorcy zajmujący się finansami i ubezpieczeniami oceniają koniunkturę najlepiej, ale generalnie w większości badanych grup oceny koniunktury się poprawiły - wypływa z badania GUS dot. ocen koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2016 r.

GUS poinformował przy piątek, że w kwietnio dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny koniunktury.

USA wyciągają rękę do Rosji. "Zniesienie sankcji to kwestia miesięcy"

Jest lepiej

Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe - zaznacza GUS - od stycznia zeszłego roku (z wyjątkiem grudnia ubiegłego roku) oceniają koniunkturę optymistycznie.

"W styczniu ogólny nastrój koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na pułapie plus 0, 8 (minus 1, 1 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje trzynaście, 2 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 12, 4 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12, 5 proc. i 13, sześć proc)" - czytamy przy informacji urzędu.

Z kolei podmioty prowadzące aktywność w ramach budownictwa od września do grudnia 2015 r. formułowały coraz bardziej pesymistyczne opinie odnośnie tematu koniunktury a mianowicie stwierdza GUS. Oceny wraz ze stycznia br. są trochę mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem - daje.

Pół miliona zł wystarczy. Sprawdź, o czymże marzą Polacy

Poprawa w budownictwie

W naszej dziedzinie "w styczniu generalny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 12, 7 (przed miesiącem minus 16, 1)". "Poprawę koniunktury sygnalizuje 10, trzy proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23, 1-wszą proc. (przed miesiącem odpowiednio 8, 9 proc. jak i również 25, 0 proc. )" - głosi komunikat.

W przypadku handlu hurtowego od początku 2014 roku opinie dotyczące koniunktury istnieją pozytywne, w styczniu 2016 r. nieco bardziej pomyślne niż w grudniu ubiegłego roku i zbliżone do zgłaszanych w analogicznym miesiącu przed rokiem - melduje GUS.

"Ogólny nastrój koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietnio na poziomie plus 4, 9 (plus 2, siedmiu w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16, 7 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11, 9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15, cztery proc. i 12, 7 proc. )" - odczytujemy w komunikacie.

Także oceny z zakresu gospodarki detalicznego w styczniu są nieznacznie lepsze niż poprzednio miesiącem oraz od zgłaszanych w styczniu ostatnich siedmiu lat - dodaje urząd.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym formuje się w styczniu na poziomie minus 0, cztery (minus 0, 8 przy grudniu). Poprawę koniunktury uwypukla 14, 9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – kolejny, 2 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14, 3 proc. i 15, 1 proc. )" - głosi przekaz.

Pozytywna ocena

Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa, według GUS, od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie, w styczniu br. – nieco gorzej aniżeli w grudniu ub. r., choć lepiej niż po analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.

"W kwietnio wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 0, 4 (przed miesiącem dodatkowo 1, 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 14, 7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 14, 3 proc. (w grudniu odpowiednio trzynaście, 4 proc. i dwunastu, 2 proc)" - stwierdza komunikat.

Opinie formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią będą natomiast mniej niekorzystne niźli przed miesiącem i w styczniu ostatnich siedmiu czasów.

"W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury przy sekcji zakwaterowanie i oferta restauracyjne kształtuje się na poziomie minus 1, 6 (przed miesiącem minus 3, 7). Ulepszenie koniunktury odnotowuje 14, trzech proc. badanych firm, a jej pogorszenie 15, 9 proc. (w grudniu odpowiednio 12, 4 proc. i 16, 1 proc. )" - czytamy.

Optymistyczne opinie

Od początku 2012 roku nieznacznie poprawiają się pozytywne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek spośród sekcji informacja i wymiana - dodaje GUS.

"W styczniu wskaźnik wszechstronnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 17, 6 (przed miesiącem plus 15, 8). Ulepszenie koniunktury odnotowuje 23, dwóch proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5, szóstej proc. (w grudniu właściwie 21, 3 proc. jak i również 5, 5 proc. )" - głosi komunikat.

Rubel ostro w wykop. Pogrąży rosyjską gospodarkę?

Najbardziej optymistyczne opinie z badanych rodzajów działalności, solidniejsze niż w grudniu i zbliżone do sygnalizowanych przy listopadzie 2015 r., akcentuje GUS, formułują jednostki przywierające do sekcji finanse i ubezpieczenia.

"W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność pieniężna i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 23, pięć (przed miesiącem plus 17, 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 28, 7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5, 3 proc. (w grudniu odpowiednio 25, 0 proc. i 7, siedmiu proc. )" - czytamy w komunikacie urzędu.

Koniunktura konsumencka

Jak przekazuje GUS poprawiły się też wartości składowych dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 5, dwóch i 3, 2 p. proc. ).

"WSJ": Lagarde ma silne poparcie na drugą kadencję

Wyższe wartości odnotowano także dla ocen obecnej sprawy finansowej domowników oraz oszczędnościowej kraju (wzrost odpowiednio o 1, 9 i 1, 2 p. proc. ). Nieznacznie pogorszyły się tylko oceny dotyczące obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0, 3 p. proc. ).

W zestawieniu do stycznia 2015 r. obecna wartość BWUK wydaje się wyższa o 4, 7 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane po najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o dwóch, 8 p. proc. przy stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -10, 9.

Wzrost ocen

Wszystkie składowe współczynnika osiągnęły wartości wyższe niż w poprzednim miesiącu. Najogromniejszy wzrost odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej państwie (wzrost o 5, dwóch p. proc. ), jak również dla przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i modyfikacje poziomu bezrobocia (wzrost właściwie o 3, 2 jak i również 2, 1 p. proc. ).

W zestawieniu do stycznia 2015 r. obecna wartość WWUK wydaje się być wyższa o 5, sześć p. proc.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej (BWUK i WWUK) mogą zażywać wartości od –100 do odwiedzenia +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Dzielić:

Związane z

chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem 10.07.2019

Chronotypy, zasypianie i odkładanie komórki przed snem

495 10.07.2019

Technologie

Przez ostatnie dwa miesiące testowałam nowy, codzienny porządek zadań – dopasowany do naszego zegara biologicznego. Chodzi o tzw. chronotyp, innymi słowy naturalną predyspozycję do zostania rannym ptaszkiem lub raczej przesiadywania…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

129 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →
cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu  Ze świata 06.07.2019

Cena ropy spada. Irak przymierza się do zwiększenia eksportu Ze świata

514 06.07.2019

Ze swiata

"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy dla…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

7 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy 27.06.2019

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

632 27.06.2019

Z kraju

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko…...

Czytać →
brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy 02.07.2019

Brexit zdewastuje funta i osłabi rynki w 6 miesięcy

21 02.07.2019

Finanse

Skutki Brexitu będą katastrofalne dla wszystkich rynków pieniężnych i pojawią się podczas pierwszych sześciu miesięcy a mianowicie uważają analitycy jednego wraz z największych banków inwestycyjnych na świecie Morgan Stanley. Bank prognozuje…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

897 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →