Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy. "Nikt naszej firmie nigdy nie pomagał, w każdej sytuacji faworyzowano zagraniczny kapitał"

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko i Zbigniew Jakubas.

Goście TVN24 Biznes i Świat pytani byli o wypowiedź Jerzego Mazgaja. Jeden z najbogatszych Polaków, właściciel m. in. sieci delikatesów Alma Sklep wielkopowierzchniowy i spółki Krakowski Bufet, stwierdził w "Pulsie Biznesu", że wynik wyborów prezydenckich, w których wygrał Andrzej Duda, jest "fatalny na rzecz przedsiębiorców". I zapowiedział, hdy wyemigruje z kraju.

Polski milioner według wyborach: wynik fatalny. Szykuję rezydencję w Monako

- To emocjonalna wypowiedź. Zobaczymy, co będzie. Przeżyliśmy obowiązywanie PiS kilka lat wstecz. Nie przesadzajmy, zachowajmy trochę powagi i spokoju a mianowicie powiedział Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor, właściciel Stajnie Kapitałowej Multico.

Biznes wymaga motywacji

Owerko zwrócił atencję, że od 1989 roku "biznes bez przerwy przechodził przez rożne zmiany, przeróżne koncepcje państwa oraz gospodarki i nie było wówczas biznesowi lekko". - Leżący najbliżej czas też nie zapowiada się lekko. Budujemy używane przez nas przedsiębiorstwa i bardzo byśmy chcieli, gdyby ktoś mnie pomógł, ktoś nas zmotywował. Myślę, że tego trochę brakuje biznesowi - dodał twórca Bakallandu.

Jakubas podkreślił, że nikt przenigdy nie liczył się wraz z polskim przedsiębiorcą. - Nikt nam nie pomagał, zawsze faworyzowano zagraniczny kapitał. Naprawdę było, tak jest i podejrzewam, że tak będzie - zaznaczył.

Dodał, że cieszy się z zapowiedzi prezydenta elekta, który stwierdził w niedzielę, że "bramy Pałacu Prezydenckiego będą otwarte". - Oby tak się stało, coś więcej niż dla biznesu, ponieważ dialog jest niezbędny. Dajmy szansę każdemu - powiedział właściciel Grupy Kapitałowej Multico.

Komentując wynik Bronisława Komorowskiego, stwierdził, hdy "pycha i buta pójdzie zawsze przed upadłością".

Szydło: Dudarz podtrzymuje obietnice dotyczące wieku emerytalnego

Obietnice Dudy niebezpieczeństwem

W czasie kampanii Dudarz złożył szereg obietnic pomocy dla rodzin, przedsiębiorców jak i również kredytobiorców. Zapowiedział m. in. cofnięcie reformy emerytalnej.

- Jak w wszelkiej kampanii było dużo obietnic, ale w przeważającej liczbie te gwarancje wyborcze są niemożliwe do odwiedzenia realizacji ze względów finansowych - powiedział Owerko. a mianowicie Największym osiągnięciem ostatnich latek było podniesienie wieku emerytalnego i teraz walka z tym jest największym niebezpieczeństwem - tłumaczył.

Andrzej Duda obiecywał także suplement w wysokości 500 złotych miesięcznie na pierwsze dziecko w najbiedniejszych rodzinach, a na drugie i kolejne - w tych zamożniejszych. - Nie na tym opiera się tworzenie rodziny. Becikowe działa podobnie, an egzaminu nie zdało - zaznaczył Owerko.

Zdaniem założyciela Bakallandu, innym zagrożeniem, o jakim nie było mowy w kampanii, jest wyciek podatku przez tworzenie np. tak zwanym. karuzeli podatkowej. Ta funkcjonuje dzięki podstawionym osobom i firmom, tzw. słupom. a mianowicie Przez tworzenie firm, które istnieją 30 dni albo krócej, następuje wyciek podatku VAT i powstaje wygwizdów wielkości 20-30 mld złotych - powiedział.

Poruszone sumienie

Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż gubią

Według Jakubasa, pozytywną częścią kampanii była zapowiedź podniesienia ilości wolnej od podatku. a mianowicie U naszych polityków obudziło się sumienie. Podniesienie ilości jest rzeczą niezbędną, w szczególności dla najmniej zarabiających a mianowicie powiedział.

Jakubas, podobnie jak Owerko, obawia się manipulowania wiekiem emerytalnym. - Jeżeli jakiś człowiek nie widzi tego, iż średnia wieku wzrosła o kilkanaście lat, to wkrótce możliwość pracy będzie dla wielu ludzi dobrodziejstwem. Istota ludzka powinien pracować, jeśli jest sprawny - argumentował.

Goście TVN24 Biznes i Świat odnieśli się też do propozycji dotyczącej "frankowiczów". Andrzej Duda stwierdził, że możliwe jest przewalutowanie zobowiązań we frankach po warsztacie z dnia uruchomienia kredytu.

- Nie ma możliwość prezydent elekt mówić, hdy teraz instytucjom prywatnym być może cofnąć ustalenia i porozumienia sprzed 10 lat. Milion rodzin, które wzięły pożyczka we frankach to wielki problem dla rynku wewnętrznego. Ale nie możemy fita rozwiązywać, tworząc "protezy" bądź każąc ludzi, którzy oszczędzali we frankach. Nie można czegoś takiego zaproponować osobistym bankom - oburzał się Owerko.

Dzielić:

Związane z

airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami» 17.06.2019

Airbus «będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami»

112 17.06.2019

Z kraju

Po wycofaniu sprawy z europejskiego arbitrażu Airbus Helicopters będzie dojrzewać roszczeń przed sądami hiszpańskimi, – poinformowała firma w oświadczeniu. Dziś Prokuratoria Generalna podała, że spółki europejskiej grupy Airbus wycofały wezwanie…...

Czytać →
afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach 16.06.2019

Afera SKOK Wołomin i b. szefów KNF - Kwaśniak o zarzutach

646 16.06.2019

Finanse

- Uważam, że państwo mnie zdradziło. Kolejny raz - powiedział w Onet Rano były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, komentując działanie organów państwa odpowiedzialnych za ściganie przestępców. Kwaśniak przyznał ponadto, że czuje się…...

Czytać →
grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

521 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

517 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy 14.06.2019

40 proc. polskich firm planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy

407 14.06.2019

Z kraju

40 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy, 15 proc. w tej chwili to zrobiło. Są wówczas głównie niewykwalifikowani robotnicy a mianowicie wynika z zaprezentowanego w poniedziałek cokwartalnego badania…...

Czytać →
a to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów  Informacje 15.06.2019

A to Europa właśnie, czyli 10 największych unijnych absurdów Informacje

128 15.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję po przepisach.…...

Czytać →