Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy. "Nikt naszej firmie nigdy nie pomagał, w każdej sytuacji faworyzowano zagraniczny kapitał"

Biznes wobec wygranej Andrzeja Dudy

Członkowie Polskiej Rady Interesu obawiają się reformy emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta elekta oraz krytykują jego rozwiązanie, który miałby pomóc "frankowiczom". Wybór Andrzeja Dudy na prezydenta RP komentowali biznesmeni Marian Owerko i Zbigniew Jakubas.

Goście TVN24 Biznes i Świat pytani byli o wypowiedź Jerzego Mazgaja. Jeden z najbogatszych Polaków, właściciel m. in. sieci delikatesów Alma Sklep wielkopowierzchniowy i spółki Krakowski Bufet, stwierdził w "Pulsie Biznesu", że wynik wyborów prezydenckich, w których wygrał Andrzej Duda, jest "fatalny na rzecz przedsiębiorców". I zapowiedział, hdy wyemigruje z kraju.

Polski milioner według wyborach: wynik fatalny. Szykuję rezydencję w Monako

- To emocjonalna wypowiedź. Zobaczymy, co będzie. Przeżyliśmy obowiązywanie PiS kilka lat wstecz. Nie przesadzajmy, zachowajmy trochę powagi i spokoju a mianowicie powiedział Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor, właściciel Stajnie Kapitałowej Multico.

Biznes wymaga motywacji

Owerko zwrócił atencję, że od 1989 roku "biznes bez przerwy przechodził przez rożne zmiany, przeróżne koncepcje państwa oraz gospodarki i nie było wówczas biznesowi lekko". - Leżący najbliżej czas też nie zapowiada się lekko. Budujemy używane przez nas przedsiębiorstwa i bardzo byśmy chcieli, gdyby ktoś mnie pomógł, ktoś nas zmotywował. Myślę, że tego trochę brakuje biznesowi - dodał twórca Bakallandu.

Jakubas podkreślił, że nikt przenigdy nie liczył się wraz z polskim przedsiębiorcą. - Nikt nam nie pomagał, zawsze faworyzowano zagraniczny kapitał. Naprawdę było, tak jest i podejrzewam, że tak będzie - zaznaczył.

Dodał, że cieszy się z zapowiedzi prezydenta elekta, który stwierdził w niedzielę, że "bramy Pałacu Prezydenckiego będą otwarte". - Oby tak się stało, coś więcej niż dla biznesu, ponieważ dialog jest niezbędny. Dajmy szansę każdemu - powiedział właściciel Grupy Kapitałowej Multico.

Komentując wynik Bronisława Komorowskiego, stwierdził, hdy "pycha i buta pójdzie zawsze przed upadłością".

Szydło: Dudarz podtrzymuje obietnice dotyczące wieku emerytalnego

Obietnice Dudy niebezpieczeństwem

W czasie kampanii Dudarz złożył szereg obietnic pomocy dla rodzin, przedsiębiorców jak i również kredytobiorców. Zapowiedział m. in. cofnięcie reformy emerytalnej.

- Jak w wszelkiej kampanii było dużo obietnic, ale w przeważającej liczbie te gwarancje wyborcze są niemożliwe do odwiedzenia realizacji ze względów finansowych - powiedział Owerko. a mianowicie Największym osiągnięciem ostatnich latek było podniesienie wieku emerytalnego i teraz walka z tym jest największym niebezpieczeństwem - tłumaczył.

Andrzej Duda obiecywał także suplement w wysokości 500 złotych miesięcznie na pierwsze dziecko w najbiedniejszych rodzinach, a na drugie i kolejne - w tych zamożniejszych. - Nie na tym opiera się tworzenie rodziny. Becikowe działa podobnie, an egzaminu nie zdało - zaznaczył Owerko.

Zdaniem założyciela Bakallandu, innym zagrożeniem, o jakim nie było mowy w kampanii, jest wyciek podatku przez tworzenie np. tak zwanym. karuzeli podatkowej. Ta funkcjonuje dzięki podstawionym osobom i firmom, tzw. słupom. a mianowicie Przez tworzenie firm, które istnieją 30 dni albo krócej, następuje wyciek podatku VAT i powstaje wygwizdów wielkości 20-30 mld złotych - powiedział.

Poruszone sumienie

Rynki reagują na wybory. Złoty słabszy, banki wciąż gubią

Według Jakubasa, pozytywną częścią kampanii była zapowiedź podniesienia ilości wolnej od podatku. a mianowicie U naszych polityków obudziło się sumienie. Podniesienie ilości jest rzeczą niezbędną, w szczególności dla najmniej zarabiających a mianowicie powiedział.

Jakubas, podobnie jak Owerko, obawia się manipulowania wiekiem emerytalnym. - Jeżeli jakiś człowiek nie widzi tego, iż średnia wieku wzrosła o kilkanaście lat, to wkrótce możliwość pracy będzie dla wielu ludzi dobrodziejstwem. Istota ludzka powinien pracować, jeśli jest sprawny - argumentował.

Goście TVN24 Biznes i Świat odnieśli się też do propozycji dotyczącej "frankowiczów". Andrzej Duda stwierdził, że możliwe jest przewalutowanie zobowiązań we frankach po warsztacie z dnia uruchomienia kredytu.

- Nie ma możliwość prezydent elekt mówić, hdy teraz instytucjom prywatnym być może cofnąć ustalenia i porozumienia sprzed 10 lat. Milion rodzin, które wzięły pożyczka we frankach to wielki problem dla rynku wewnętrznego. Ale nie możemy fita rozwiązywać, tworząc "protezy" bądź każąc ludzi, którzy oszczędzali we frankach. Nie można czegoś takiego zaproponować osobistym bankom - oburzał się Owerko.

Dzielić:

Związane z

bezrobocie w strefie euro spada  Ze świata 25.06.2019

Bezrobocie w strefie euro spada Ze świata

34 25.06.2019

Ze swiata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Naszego kraju. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy najzwyczajniej w świecie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...

Czytać →
behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce  Informacje 25.06.2019

Behravesh w Davos: Recesja po strefie euro się skończyła. Wówczas pomoże Polsce Informacje

873 25.06.2019

Wiadomosci gospodarcze

Noblista trzeźwo mierzy bitcoina. "Interesujący eksperyment" Prezydent w Davos: głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki Prezydent w Davos. Pierwsze rozmowy z królami Lunch u Google i Clooney Foundation. Morawiecki jedzie do…...

Czytać →
baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach 23.06.2019

Baner na siedzibie NBP. Związkowcy przeciw zmianom w przepisach

950 23.06.2019

Z kraju

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie zawisł baner z napisem "Niezależność NBP podstawą stabilności naszego pieniądza". Wywiesiły go związki zawodowe działające w instytucji finansowej. To wyraz sprzeciwu względem części…...

Czytać →
awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem  Tech 23.06.2019

Awaria w sieci Play. Problemy z aktywacją pakietu, doładowaniem Tech

517 23.06.2019

Tech

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w globalnej sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Kolejny operator ma zgodę na…...

Czytać →
brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej  Wraz z świata 28.06.2019

Brexit. Donald Tusk zwołał szczyt Unii Europejskiej Wraz z świata

312 28.06.2019

Ze swiata

Szef Porady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu w czwartek szczytu Ue w sytuacji brexitu. Jak podkreślił, nie zaakceptować ma mowy o renegocjacji porozumienia z Wielką…...

Czytać →
bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017 27.06.2019

Bitcoin - kurs, notowania, 21 maja 2017

967 27.06.2019

Finanse

Bitcoin kontynuuje rajd. Zaledwie dwa dni po przekroczeniu psychologicznej granicy 1800 dol., a następnie 1900 dol. za poszczególnego bitcoina, kryptowaluta osiągnęła następny rekordowy poziom. W niedzielę, 21 maja 2017 roku…...

Czytać →