Temat: Motoryzacja

GDDKiA prowadzi ponowny przetarg na drugą jezdnię do lotniska Katowice

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się umowa na ostatni wydział A1

Wraca temat budowy około 9, 7 kilometra drugiej jezdni kosztowny ekspresowej S1, wiodącej do odwiedzenia portu lotniczego Pyrzowice-Katowice. Ponowny przetarg prowadzi katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Lokalnych i Autostrad.

Chodzi o rozbudowę głównej ścieżki prowadzącej do lotniska Katowice - od węzła dwujezdniowych dróg nr 1 jak i również 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (z drogą nr 913). Naczelna jezdnia tego liczącego blisko 9, 5 km odcinka jest otwarta od listopada 2006 roku. Ruch odbywa się tam w obu kierunkach, co pewien czas dochodzi do poważnych incydentów.

Odcinek S1 Pyrzowice - Podwarpie to też jeden z czterech fragmentów S1 przeznaczonych do adaptacji (budowy lub rozbudowy) po rządowym Programie Budowy Tras Krajowych (PBDK) na czasy 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku).

Unieważniony przetarg

Kierowcy pojadą prędzej. Niemal 200 milionów złotych na odcinek trasy Via Carpatia

Pierwszy, trwający przeszło dwa lata, przetarg w rozbudowę tego odcinka S1, został unieważniony w grudniu ubiegłego roku. Najpierw wybierany w postępowaniu wykonawca wraz z najkorzystniejszą ofertą nie zdecydował się na podpisanie dokumenty urzędowe, potem zrezygnowali z tego wszyscy pozostali wykonawcy, wskazane jest oferty były brane u dołu uwagę.

GDDKiA prowadziła tamto postępowanie w trybie przetargu ograniczonego od października 2015 roku. W głównym etapie składano wnioski na temat dopuszczenie do udziału. Do odwiedzenia drugiego etapu zaproszono 20 wykonawców, którzy spełnili ustalone kryteria. Pierwotnie podpisanie umowy GDDKiA przewidywała na grudzień 2016 roku.

Katowicki oddział GDDKiA wybrał optymalną ofertę na początku lipca 2017 roku. Opiewała ona na 76, 8 mln zł brutto. W listopadzie ubiegłego roku Dyrekcja informowała jednak, że wybrany wykonawca odstąpił od podpisania dokumenty urzędowe, uzasadniając to zmianą determinant rynkowych, związanych ze przyrostem czynników cenotwórczych, w naszym dostępnością podwykonawców.

W tej sytuacji GDDKiA zamierzała skorzystać z możliwości konkretnej w Prawie zamówień publicznych i dokonać wyboru kolejnej oferty bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny – zwracając się do pozostałych wykonawców. Wszyscy pozostali wykonawcy (najdroższa oferta opiewała na 104, 4 mln zł) poinformowali jednak zamawiającego, że nie są zainteresowani zawarciem umowy.

O inwestycji

W tej sytuacji ów przetarg unieważniono, an dziś ogłoszono nowy. Obejmuje on liczącą około 9, 7 km drugą jezdnię tego odcinka S1, a również między innymi pięć wiaduktów, most i dostosowanie istniejącego węzła Mierzęcice. Część istniejącej od kilku lat infrastruktury pierwszej jezdni (np. wiadukty nad trasą) uwzględnia przygotowywaną teraz inwestycję, jednak w toku na przykład odwodnienia zostanie ona teraz rozbudowywana.

Droga za kwadrans miliarda złotych. Rozstrzygnięto przetarg na budowę odcinka ekspresówki

Przetarg prowadzony jest w trybie nieograniczonym. Oferty mierzone będą pod kątem 2 kryteriów: cenowym (do sześcdziesięciu punktów) oraz jakościowym (do 40 punktów). Na wówczas drugie będą składały się: termin realizacji kontraktu (do 13 punktów), personel wykonawcy (do 10 punktów) własności przeciwpoślizgowe nawierzchni (do 9 punktów) oraz równość podłużna nawierzchni (do 8 punktów).

Obecny termin funkcjonowania ofert ustalono na dwunastu kwietnia br. Okres realizacji zamówienia wyznaczono na 23 miesiące, bez sezonu zimowego (od 15 grudnia do odwiedzenia 15 marca). Minimalny termin realizacji to 20 miesięcy (za takie skrócenie terminu oferenci otrzymają 13 punktów).

Dojazd do lotniska

Druga jezdnia odcinka S1, która powstanie od Podwarpia, przejdzie na węźle Lotnisko w istniejący już dwujezdniowy, liczący około 1, dziewięć km odcinek S1 do węzła Pyrzowice, który kończy obecnie istniejący południowy element autostrady A1 (teraz idzie stamtąd do czeskiej granicy w kierunku Ostrawy; wynika natomiast fragment na północ, w stronę Częstochowy).

Źródło: GDDKiA Odwzorowanie stanu budowy dróg w województwie śląskim

Obecny PBDK zakłada również przebudowę do standardu drogi ekspresowej obecnej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (7, 7 km; trwa projektowanie), budowę świeżego odcinka Mysłowice - Bielsko-Biała (ok. 40 km, wypatruje na tzw. koncepcję programową), a także budowę ok. 8, 5-kilometrowego tzw. obejścia Węgierskiej Górki (trwa aukcja na budowę).

Ekspresowa trasa S1 w województwach śląskim i małopolskim przebiega od węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej man obecnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza oraz Milówka - Zwardoń. Według obecnych planów cała S1 w województwie śląskim ma być zdecydowana do 2022 roku.

Dzielić:

Związane z

e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

126 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

301 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki 19.06.2019

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

875 19.06.2019

Z kraju

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. W ubiegłym…...

Czytać →
budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

926 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

306 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →
będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej 04.07.2019

Będzie kolejna edycja Narodowej Loterii Paragonowej

442 04.07.2019

Finanse

Rząd PiS nie dzierży zamiaru rezygnować z projektu Narodowej Loterii Paragonowej, jaką uruchomiło ministerstwo finansów zbyt czasów rządów PO. Resort Mateusza Morawieckiego przygotowuje podsumowanie projektu i planuje jeszcze jedną edycję…...

Czytać →