"Wybór śmigłowca zakotwiczy Polskę w centrum europejskiej zbrojeniówki"

Ambasador Francji o wyborze śmigłowca: Polska w centrum zbrojeniówki

Wybór śmigłowca produkowanego przez Airbus Helicopters dla polskiego wojska to podstawa do zakotwiczenia Naszego kraju w twardym rdzeniu europejskiego przemysłu obronnego - zważa ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

W ubiegłym tygodniu MON zdecydowało, że w przetargu w śmigłowce zostanie zakwalifikowana do testów maszyna H225M (dawniej Eurocopter EC725) Caracal wytwórczości Airbus Helicopters.

Pozycja Polski

Jak powiedział francuszczyzna dyplomata, ta "dobra nowina" została przekazana prezydentowi Francji Francois Hollande’owi w rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Wspieraliśmy to rozwiązanie politycznie, bo uważamy, że to jest bardzo dobra istota dla zakotwiczenia Polski przy twardym rdzeniu Europy pod spodem względem obrony i uzbrojenia. Grupa Airbus to wydaje się być numer jeden na kuli ziemskiej w branży przemysłu lotniczego i obronnego - powiedział eksponent.

Airbus anonsuje, że stworzy prawie cztery tys. miejsc pracy po Polsce

- Mamy wiarę, że testy będą przekonywały, że Caracal jest dostosowany do potrzeb polskich mocy zbrojnych i że to jest naprawdę najlepszy asortyment, również z punktu widzenia przemysłowego, technologicznego - dodał.

Buhler zwrócił uwagę, że w lutym, jeszcze przed decyzją MON, firma Airbus Helicopters otworzyła po Łodzi biuro konstrukcyjne, w którym powstawać będą koncepty śmigłowców wojskowych i handlowych. Biuro zatrudni ok. stu inżynierów. To czwarte centrum badawcze koncernu, po Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Francuski, ale nie tylko

Jednocześnie ambasador zaznaczył, iż Airbus to grupa europejska, która powstała na rezultat fuzji podmiotów z Francji, Niemiec i Hiszpanii, na dodatek posiadająca zakłady m. in. w Wielkiej Brytanii. a mianowicie Naprawdę trudno mówić, hdy to jest śmigłowiec francuski - powiedział Buhler.

Przypomniał też, że linia montażowa śmigłowców ma zaistnieć w Wojskowych Zakładach Aeronautycznych nr 1 w Łódki i będzie ona pieknym przedsięwzięciem Airbus Helicopters jak i również WZL1.

W poniedziałek prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury zapewnił, że przy montażu, remontach i obsłudze serwisowej powstanie blisko 300 miejsc pracy. Firma planuje także ulokowanie w Naszym narodzie produkcji wirników i przekładni. Lokalizacja tego zakładu, który to ma być własnością Airbus Helicopters, nie jawi się być jeszcze przesądzona. Łącznie Faury zapowiada zrealizowany zostanie ponad tysiąca miejsc robocie związanych bezpośrednio z wytwarzaniem wiropłatów i 2 tys. miejsc zależnych od tej dziewczyny pośrednio.

Przesuwane terminy i zmiany wymiaru zamówienia. Jak to z tym przetargiem na śmigłowce było

Pytany przez PAP o wybór dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, z którą rywalizowało konsorcjum Eurosam, zawiązane poprzez francuskie oddziały MBDA i Thalesa, Buhler zapewnił, hdy Paryż szanuje wybór polskiego rządu. - To była znakomita oferta ze witryny Francji, szyta na skalę potrzeb Polski. Rząd Naszego kraju dokonał suwerennego wyboru - podkreślił dyplomata.

Do testów

W ubiegłym tygodniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii MON do etapu testów zakwalifikowało H225M. Ze względów formalnych odrzucono oferty PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz PZL Mielec i Sikorsky Aircraft wraz z helikopterem Black Hawk.

Próby mają się zacząć w połowie maja. Podpisanie umowy na 50 śmigłowców w różnych wersjach, przy tym transportowej, dla wojsk specjalnych i zwalczania okrętów podwodnych, ma nastąpić jesienią. Według MON wartość porozumienia to ok. 13 mld zł.

Dzielić:

Związane z

budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP 03.07.2019

Budżet na 2019 r. Komentarz Pracodawców RP

548 03.07.2019

Finanse

- Propozycja budżetu państwa na rok kalendarzowy 2019 jest konsekwentną realizacją założeń socjalnych strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku kalendarzowego 2020. Jego założenia istnieją realne, choć nie pozbawione elementów ryzyka…...

Czytać →
adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash  Tech 16.06.2019

Adobe od końca 2020 r. rezygnuje z wtyczki Flash Tech

716 16.06.2019

Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Nasz kraj zaliczyła awans, ale do odwiedzenia podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega…...

Czytać →
debata w Sejmie nad należnością paliwową 15.07.2019

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

785 15.07.2019

Z kraju

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska…...

Czytać →
emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego  Ze świata 25.07.2019

Emerytury w Niemczech. Bundesbank za podniesieniem wieku emerytalnego Ze świata

664 25.07.2019

Ze swiata

Niemiecki bank centralny Bundesbank opowiedział się w poniedziałek zbytnio podniesieniem wieku emerytalnego do 69 lat. Reforma miałaby być wprowadzana stopniowo do 2060 r. Rząd sugestię bankowców odrzucił i obecnie realizuje własną reformę.…...

Czytać →
giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF  Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

542 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →
e-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień 22.07.2019

E-zwolnienia lekarskie. Do ZUS trafiło 150 tysięcy elektronicznych zwolnień

864 22.07.2019

Z kraju

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych a mianowicie poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, hdy powiodło się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając…...

Czytać →