Debata o nowym podatku. Opozycja: Kaczyńskiego nie interesuje, ile litr paliwa będzie kosztował

Debata w Sejmie nad należnością paliwową

W Sejmie zakończyła się debata na temat oryginalnej opłaty paliwowej. Poseł PiS Łukasz Rzepecki zapowiedział, iż zagłosuje przeciw projektowi przygotowanemu przez swoich partyjnych druhów. - Nie możemy być jak Platforma Obywatelska, jaka mówiła jedno, a działała co innego - apelował. Posłowie opozycji wytykali partii rządzącej, że łamie swe obietnice. Przedstawiciele PiS przekonywali, że nowa opłata wydaje się potrzebna i będzie "impulsem rozwojowym".

"Paliwo plus", "podatek wprowadzony pod osłoną wakacji", "łupienie Polaków" - to tylko niektóre określenia, jakimi opozycja nazwała w czasie sejmowej debaty najnowszy wzór ustawy wniesionej przez Upoważnienie i Sprawiedliwość. Rządząca wsad chce wprowadzić dodatkową taryfę paliwową, która ma finansować pomocniki i budowę dróg.

Podczas dyskusji zgłoszono morał o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

14. 30 Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa: Formalnie stanowisko jest przyrządzane, jedno jest pewne, rząd negatywnie nie ocenia tegoż projektu. Zarówno środowiska samorządowe, jak i drogowcy popierają projekt. Opowiadając się przeciw temu projektowi występujecie przeciw samorządom.

14. 23 Czesław Mroczek (PO): To jest początek długiej drogi podnoszenia podatków. Już dziś wszyscy mogą się namówić, że budżet będzie proch szalone kłopoty. Że startuje się coś, co zostanie straszne dla nas każdego: kłopoty budżetowe i kłopoty gospodarki. To, co robicie odbije się negatywnie w gospodarce.

14. 03 Jan Rutnicki (PO): Pośle Dolata, nikt nie nabywa tego, co staracie się tutaj przedstawić: że za pomocą podwyżce będzie taniej. Odrzucić ma takiej możliwości. Rozdzielacz na każdej stacji benzynowej będzie miał twarz Jarosława Kaczyńskiego. Ale wiecie co? On jest uśmiechnięty. A wiecie dlaczego? Bo jeździ limuzyną i go całkowicie nie interesuje to, jak dużo litr paliwa będzie kosztował.

13. 53 - Szkoda, że nie dzierży pani premier, bo chciałam zapytać, jakie jest wyobrażenie rządu do tego projektu. Mam nadzieję, że ujemne i że w tym stanowisku przypomnieliście swoim koleżankom i kolegom to, jak obiecali w kampanii wyborczej i to, co wielokrotnie deklarowali z tej mównicy przez ostatnie dwa lata. Mówiliście, że zlikwidujecie podatek od kopalin, podatku odrzucić zlikwidowaliście. Pan minister Kowalczyk mówił o obniżeniu stawek podatku. Nie obniżyliście. Mówiliście o zerowym podatku od ubranek dla dzieci, a nawet go nie obniżyliście. Ale ani słowem nie mówiliście o nowym podatku. Budujcie i naprawiajcie drogi ponieważ takie jest wasze zagadnienie, ale nie oszukujcie Polaków i nie realizujcie swych cudownych pomysłów ich kosztem. Nie zrealizowaliście żadnej kosztowny i nie dbaliście o bezpieczeństwo Polaków, a przypomnę, że minęło dwa lata - mówiła posłanka WEDŁUG Ewa Drozd.

13. 50 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Z jednej strony mówicie, że budżet pęka po szwach od nadmiaru kasy, a z drugiej podnosicie podatek na paliwo. Mo to jak jest po końcu z tym budżetem? Kto tu kłamie? Wówczas jest proste. PiS kłamie.

13. 40 Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna): Oczywiście, że drogi w Polsce należy remontować, ale Polacy łożą już na te drogi bardzo wiele pieniędzy. Obiecaliście obniżać udział podatku w paliwie, a dzisiaj chcecie go podwyższyć. A to znacznie za wiele. To budżetu corocznie wpływa 30 mld zł z akcyzy paliwowej, blisko 5 mld złotych opłaty paliwowej i VAT, który waszym zdaniem ściągany jest coraz lepiej. Rząd i cała partia ma obowiązek się zastanowić, czy sytuacja budżetowa jest dobra czy podła. Jeżeli jest dobra to podnoszenie podatków jest przypadkiem kuriozalną, a jeżeli jest zła to w ukończeniu przyznajcie się, że nie zaakceptować macie pieniędzy na plany.

13. 29 - Grzegorz Schetyna nazwał ów projekt ustawy haniebną. Postanowiłem zapytać państwa, czy haniebne jest, że chcemy odparować bezpieczeństwa zwykłych ludzi? Lub to jest hańbą? Litości w ocenie tego pomysłu - powiedział poseł Bogdan Rzońca z PiS.

13. 23 - Bądź macie państwo w osobiście odwagę powiedzieć, aby powiedzieć, że podniesiemy ceny natomiast wszystko zdrożeje? Czy posiadacie odwagę zachować się jak na przykład wasz najmłodszy poseł? Jeżeli nie macie, to jesteś po prostu tchórzami i kłamiecie. Dlaczego państwo oszukujecie Polaki i Polaków? - pytała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

13. 14 Poseł Sławomir Nitras (PO): - Chciałem posła Dolatę zapytać, bo rzekł bardzo ważną rzecz. Dzierży pan dzisiaj swój dzionek. Nie zazdroszczę panu. Powiedział pan, że dzięki temu wzrostowi podatków nie wzrosną ubezpieczenia komunikacyjne AC jak i również OC. Czy pan zdaje sobie sprawę, ile w ciągu ostatniego 1, 5 roku rządu PiS zdrożały te polisy? W niektórych przypadkach chociażby sześciokrotnie!

12. 48 Poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna): Na początku chciałem pogratulować posłowi Rzepeckiemu, bo mina państwa była najzwyczajniej w świecie nieoceniona. Oszukiwaliście, że nie będziecie podnosić podatków a podnosicie. Mówicie, że to nie zaakceptować podatek tylko Fundusz Dróg Samorządowych, a to łotrostwo. Mówiliście, że to w drogi samorządowe, an objaśnia się, że tylko pięćdziesiąt proc. Gdzie się odrzucić ruszycie, to jedno wielkie kłamstwo? Jeśli brakuje tobie pieniędzy, to dlaczego nie wprowadzicie podatku od kłamstwa wyborczego? Będzie to bardzo rozsądny podatek. Zasili budżet a PiS zbankrutuje.

12. 45 Poseł Łukasz Rzepecki (PiS): Nie mamy możliwość być jak Platforma Obywatelska w czasie kampanii, jaka mówiła jedno, a działała co innego. Mówiła zanim wyborami, że nie podniesie wieku emerytalnego, a później podniosła wiek emerytalny. My w kampanii mówiliśmy wyraźnie, że nie podniesiemy datków, dlatego apeluje: nie głosujcie za tą ustawą. Ja będę w pierwszym oczytaniu za odrzuceniem tej ustawy.

12. 40 Poseł Łukasz Rzepecki (PiS): Postanowiłem zabrać głos ws. ustawy, która bulwersuje miliony Młodych polaków, także i mnie. Poniższa ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska, dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek jak i również kolegów z PiS, do kierownictwa PiS, żebyście wycofali państwo te podpisy u dołu tą ustawą. Ta ustawa wprowadza wiele podwyżek cen począwszy od paliwa, ukończywszy na żywności, na usługach transportowych.

12. 24 - Cena paliwa oddziałuje na wszystkie inne ceny. Skoro paliwo będzie bardziej kosztowne to usługi, żywność, towary wszystko podrożeje. Pytanie, według co to wszystko? W końcu przy tak niskich wartościach ropy na świecie musicie obniżać ceny paliwa - powiedział Paweł Bejda (PSL). - PiS twierdzi, że te pieniądze pójdą dzięki drogi, to bzdura, albo jak kto woli kolejna bajka. Dlaczego nie przeznaczycie chociaż połowy zysku Narodowego Banku Polskiego na drogi tak jak proponuje wówczas PSL - dodał. Swoim zdaniem projekt ustawy określa, że PiS po "dojeniu" spółek Skarbu Państwa rozpocznie dojenie Polaków i wówczas na niespotykaną dotąd miarę.

12. 22 - Na początek "prezent" na rzecz Polaków na wakacje, "prezent" dla rolników akurat na żniwa, "prezent" dla rodzimych transportowców i przedsiębiorców, "prezent", który ich dobije - powiedział w Paweł Bejda (PSL).

12. 20 - Za wszytko zapłacimy więcej: pieczywo, mleko, mięso, czekoladę, alkohol. Wszystko będzie droższe w wyniku waszej "dobrej zmiany" - mówił prowadzący Nowoczesnej Ryszard Petru. Mówił, że "to kolejny podatek, który podwyższacie, a wicepremier Mateusz Morawiecki na waszym kongresie, że wszystkie przyrzeczenia realizujecie bez podwyższania podatków". - Oczekuję, żeby Morawiecki przeprosił za swoje słowa - powiedział Petru.

12. 19 - Jakikolwiek Polak zapłaci przeciętnie 350 zł rocznie więcej zbytnio tę podwyżkę podatków. Natomiast jeśli ktoś jest właścicielem firmy transportowej, to ów podwyżka będzie kosztowała fita 10 tys. zł na rok więcej - stwierdził.

12. 16 - Rządu ani ministra (na lokalu - red. ) nie zaakceptować ma, bo się krempuja. Obiecaliście Polakom, a w tej chwili nie jesteście mógł owego sfinansować. Te 5 mld nie pójdzie na miły, ale na wydatki budżetowe. Kłamaliście jak byliście przy opozycji i kłamiecie obok władzy - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

12. 14 - Klub Kukiz'15 wnioskuje o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - powiedział Paweł Kukiz.

12. 13 - Obecnie 50 proc. ceny paliwa stanowi podatek, a po podwyższeniu opłaty paliwowej w wyniku projektu ustawy udział podatku w cenie paliwa będzie wynosić ponad 60 proc - oświadczył Paweł Kukiz.

12. 12 - 8 czasów temu, kiedy PO podwyższała ceny paliwa pani premier dzisiejsza Beata Szydło, mężczyzna Mariusz Błaszczak, pan Adam Hoffman przed kamerami wygłosili płomienne mowy, oskarżając Donalda Tuska o rujnowanie ekonomii, bezduszny drenaż kieszeni Młodych polaków. Pamiętam również jak prezes Kaczyński wyszedł z kanistrem i żądał obniżenia cen benzyny - dodał Paweł Kukiz.

12. 09 Paweł Kukiz ocenił, iż projekt to przykład kolejnego "łupienia obywateli". - Poszukujecie pieniędzy na drogi, poszukujecie ich w kieszeniach podatników, natomiast te pieniądze będą w gabinetach "Misiewiczów", po przeroście urzędniczym, w komendach głównych policji, w komendzie głównej straży pożarnej, owe pieniądze są w oryginalnych BMW po 1, pięć mln zł sztuka" - mówił lider Kukiz'15.

12. 04 - Za wasze fanaberie, za twoje nieumiejętności będą płacić Ludzie z polski. I to jest bardzo wymierny tego przykład. To jest wasza droga poprawka. Podwyższacie podatki, bo nie potraficie wydawać pieniędzy, odrzucić potraficie korzystać z funduszu drogowego, przecież macie pieniądze na remonty dróg. Spośród 35 mld zł wydaliście niecałe 25 mld złotych - mówił Schetyna.

12. 02 - Pośle Dolata, kto panu wówczas napisał? - pytał posła wnioskodawcę Schetyna.

12. 00 - Wstydzicie się tego projektu. Tylko 66 z was podpisało się pod tym haniebnym projektem. Boicie się tego projektu. Boicie się Polakom patrzeć w oczy. Wstyd - dodał Schetyna.

11. 58 - Dzisiaj pokazujecie prawdziwą twarz. Oszukiwaliście w kampanii wyborczej, an obecnie podnosicie podatki - zwrócił się w kierunku posłów PiS lider PO Grzegorz Schetyna.

11. 55 Władysław Kosiniak Kamysz (PSL) nawiązał do statystyk przyszykowanych przez posła Rzońcę. a mianowicie 15 razy więcej osób umiera co roku z powodu smogu. To wydaje się być prawie 50 tysięcy osób. Rząd nic nie robi w tej sprawie - powiedział.

11. 45 Bogdan Rzońca z PiS mówił, że koszty każdego zdarzeń drogowych na terytorium polski przy 2015 roku wyniosły czterdziestu osiem, 2 mld zł. - Czy państwo posłowie przeciwstawiają 5 mld złotów 48 mld zł? - pytał. Mówił też, że w 2016 roku na szosach zginęło 3 tysiące jednostek. - A wy mówicie: "nie budujmy dróg", natomiast wy mówicie: "nie naprawiajmy dziur", a wy mówicie: "nie budujmy chodników". Przeciwdziałanie bardzo się boi tego projektu - stwierdził.

11. 30 - Przewidujemy, że w Funduszu Szos Samorządowych będzie kwota około 2, 5 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niźli było do tej okresy. Kwota ta pozwoli na wybudowanie i wyremontowanie sześć tys. km dróg samorządowych rocznie, co będzie impulsem rozwojowym dla Polski a mianowicie powiedział Dolata. - Kluczowym źródłem zasilania Funduszu Tras Samorządowych będzie danina publiczna w formie opłaty drogowej wzorowana na istniejącej opłacie paliwowej rzędu 20 groszy do litra paliwa dodatkowo VAT - stwierdził. Poseł przekonywał, że wprowadzenie pomocniczej opłaty jest potrzebne, aby poprawić stan techniczny samorządowych tras, a to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wędrujących nimi osób.

11. 15 - Przewidujemy, hdy po wprowadzeniu opłaty drogowych nie nastąpi istotny postęp cen paliw - podkreślił Dolata.

11. 13 - Wysokie ceny paliw były za czasów WEDŁUG i PSL. Teraz paliwa są znacznie tańsze - powiedział poseł wnioskodawca Zbigniew Dolata (PiS).

Nowy podatek

Projekt ustawy na temat Funduszu Dróg Samorządowych skomplikowany przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy bądź przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

Z szacunków projektodawców wynika, że stawka należności drogowej zapewni wpływy po wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na mający powstać Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Dzielić:

Związane z

grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata 15.08.2019

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Ze świata

682 15.08.2019

Ze swiata

Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

Czytać →
giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF  Informacje 02.08.2019

Giełda bez nowego szefa. Tamborski wciąż czeka na zgodę KNF Informacje

646 02.08.2019

Wiadomosci gospodarcze

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyda na nowoczesnym posiedzeniu decyzji w kwestii Pawła Tamborskiego - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Interes i Świat. Według wiadomości do jakich dotarł nasz reporter, KNF potrzebuje więcej czasu na…...

Czytać →