Zainwestuj w swój związek: emocjonalne konto bankowe

Category: Twoje Konto
17 lutego 2021

Różnica między szczęśliwymi a nieszczęśliwymi parami polega na tym, jak zarządzają swoim emocjonalnym kontem bankowym.

 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)

Różnica między szczęśliwymi a nieszczęśliwymi parami polega na tym, jak zarządzają swoim emocjonalnym kontem bankowym.

 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)

Różnica między szczęśliwymi a nieszczęśliwymi parami polega na tym, jak zarządzają swoim emocjonalnym kontem bankowym.

 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)

Czy wiesz, że najważniejszą rzeczą, o którą walczą pary, jest nic?

Obserwując tysiące par w naszym Love Lab przez ponad cztery dekady, odkryliśmy, że większość par nie kłóciła się o konkretne tematy, takie jak finanse, seks, rodzicielstwo czy radzenie sobie z trudnymi teściami.

Zamiast tego walczyli o niepowodzenie w łączeniu się emocjonalnie i prawdopodobnie nawet o tym nie wiedzieli.

Zdaliśmy sobie sprawę, że zamiast produktywnych dyskusji konfliktowych na konkretne tematy, pary naprawdę spierały się o to, że jeden partner może nie zwracać zbytniej uwagi na potrzeby drugiego lub może nie wykazywać zainteresowania sprawami, na których zależy ich partnerowi.

Chociaż nauka stojąca za tym, co sprawia, że ​​pary tracą więź emocjonalną, może być dość złożona, używamy prostej koncepcji, która może pomóc parom ponownie się połączyć: Emocjonalne konto bankowe.

Odwracając się zamiast oddalać

Wyobraź sobie, że ty i twój partner oglądacie razem program telewizyjny po obiedzie, a twój partner odkrywa złe wieści o jednym ze swoich przyjaciół. Możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy: odwrócić się lub odwrócić.

Zwracanie się w stronę może być tak proste, jak uznanie tego, co powiedział ci partner. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Och, to okropne. Przykro mi to słyszeć. Taka odpowiedź pozwoli Twojemu partnerowi wiedzieć, że słuchałeś i dbasz o to, co ma do powiedzenia, co pomoże zbudować pozytywny stosunek do Twojego związku.

Możesz też nic nie mówić i nadal oglądać telewizję. Oznaczałoby to odwrócenie się od partnera i nie sprawi, że partner poczuje się wysłuchany lub zrozumiany.

Pomyśl o tym w ten sposób: jak byś się czuł, gdybyś powiedział swojemu partnerowi coś, na czym ci zależy, a on w ogóle nie odpowiedział? Prawdopodobnie nie czułbyś się dobrze. Ale jeśli twój partner dał znak, że cię słucha i że zależy mu na tym, co masz do powiedzenia, prawdopodobnie poczujesz się związany ze swoim partnerem.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość aktów zwracania się w stronę to małe, codzienne gesty uznania, zrozumienia, uczucia i dobroci. Nawet jeśli twój partner powie coś w stylu: „Hej, spójrz na tęczę na zewnątrz, a ty odpowiesz bardzo prostym słowem: „Och, fajnie! to jest akt zwrócenia się ku.

Emocjonalne konto bankowe

Zasadniczo, kiedy zwracasz się do ofert partnera za połączenie, dokonujesz wpłaty na swoje konto w banku emocjonalnym. A kiedy odwracasz się od partnera, dokonujesz wypłaty. Podobnie jak w przypadku prawdziwego konta bankowego, saldo zerowe to kłopot, a saldo ujemne to prawdziwa strefa zagrożenia.

Konto banku emocjonalnego rośnie, gdy partnerzy dokonują więcej wpłat niż wypłat. W sześcioletnim badaniu uzupełniającym nowożeńców pary, które pozostały w związku małżeńskim, zwracały się do swoich partnerów w 86% przypadków w laboratorium, aby uzyskać więź emocjonalną, podczas gdy osoby, które się rozwiedziły – średnio w 33%. Różnica między szczęśliwymi a nieszczęśliwymi parami polega na tym, jak zarządzają swoim emocjonalnym kontem bankowym.

Kiedy Emocjonalne Konto Bankowe jest na czerwono, partnerzy mają tendencję do kwestionowania swoich zamiarów i czują się odłączeni, a nawet samotni.

Ale kiedy Emocjonalne Konto Bankowe jest na zielono, partnerzy zwykle dają sobie nawzajem korzyści wynikające z wątpliwości podczas konfliktu. Utrzymują swój związek w pozytywnej perspektywie.

Jak więc mierzyć saldo swojego emocjonalnego konta bankowego?

Stosunek 5: 1

Znowu mamy inną koncepcję, którą łatwo zapamiętać: stosunek magicznych relacji 5: 1.

Pięć do jednego czego? Cóż, akt zwrócenia się w stronę, bez względu na to, jak mały lub subtelny, jest pozytywną interakcją. Odwrócenie się jest negatywną interakcją. Istnieją trzy kluczowe wnioski, które pomogą Ci zarządzać swoim emocjonalnym kontem bankowym:

 • Aby być zadowolonym ze związku, pary muszą skupić się na zwiększaniu depozytów (pozytywne interakcje) i minimalizowaniu wypłat (negatywne interakcje)
 • Podczas konfliktu: 5 pozytywnych interakcji na każdą 1 negatywną interakcję
 • W życiu codziennym: 20 pozytywnych interakcji na 1 negatywną interakcję

Skąd ta różnica? Ponieważ kiedy pary są w ogniu konfliktu, już mają negatywny stan umysłu, więc należy się spodziewać dodatkowej negatywności. Ten stosunek 5: 1 sugeruje, że nadal musisz powiedzieć i zrobić pięć pozytywnych rzeczy dla każdej negatywnej rzeczy, nawet podczas kłótni.

Brzmi wyzwaniem, prawda? Cóż, spróbuj przeformułować swoje podejście do konfliktu: niekoniecznie musisz być ugodowy lub zbyt przychylny. Ale powinieneś zwrócić się do swojego partnera, wysłuchać go, poprosić, aby powiedzieli Ci więcej, zweryfikować ich perspektywę i wyrazić empatię.

Jeśli możesz zrobić te pięć rzeczy podczas dyskusji o konflikcie, nawet jeśli nie zgadzasz się ze swoim partnerem i uważasz, że problem powtarza się lub jest nierozwiązywalny (a większość problemów w związku wynika z różnic osobowości), to pięć pozytywnych interakcji!

Z drugiej strony, kiedy spędzasz dzień i nagle przerywa Ci negatywna interakcja z partnerem, ma to znacznie większy wpływ na Twoje konto w banku emocjonalnym. Pozytywne interakcje to małe, spójne depozyty, ale negatywne interakcje to duże wypłaty, a zbyt wiele z nich może wymazać dodatnie saldo.

I pamiętaj, że celem nie są tutaj wielkie gesty. Podczas dwutygodniowych wakacji na Hawajach nie kultywuje się bogatego emocjonalnie małżeństwa. Zamiast tego opiera się na codziennej rutynie pozytywnych nawyków i interakcji. Dla wielu par samo uświadomienie sobie, że nie powinny przyjmować codziennych interakcji za coś oczywistego, robi ogromną różnicę w ich związku.

Zainwestuj w swoje emocjonalne konto bankowe

Chociaż te dwie koncepcje mogą być łatwe do zrozumienia, wymagają one intencjonalności i świadomości, aby je skutecznie wdrożyć. Aby pomóc, oto pięć opartych na nauce metod, dzięki którym Twoje konto w banku emocjonalnym będzie na zawsze zielone:

Pary często ignorują wzajemne potrzeby emocjonalne z powodu bezmyślności, a nie złośliwości. Musisz więc uważać. Uważaj na oferty partnera dotyczące połączenia i zwracaj się do niego. Dzięki temu poczują się wysłuchani i docenieni. Możesz nie złapać ich wszystkich, ale im bardziej skupisz się na tych pozytywnych ofertach, tym łatwiej będzie je rozpoznać i zwrócić się do nich.

Codziennie wyrażaj uznanie

Codziennie pomyśl o wszystkich sposobach, w jakie Twój partner zwrócił się do Ciebie lub złożył emocjonalne oferty. Może to być tak proste, jak wysłanie Ci SMS-a w pracy, aby powiedzieć, że mają nadzieję, że duże spotkanie poszło dobrze lub że spędzili pięć minut, pytając Cię o Twój dzień, podczas gdy wspólnie zmywaliście naczynia. Celem jest zapamiętanie tych pozytywnych depozytów, a następnie wyrażenie im uznania. Jeśli potrafisz nasycić swój związek pozytywnym spojrzeniem na różne rzeczy, wdzięczność za wsparcie partnera i mówienie mu o tym stanie się drugą naturą.

Porozmawiaj o stresie

Jedno z badań wykazało, że wpływ zewnętrznego stresu na związek był największym powodem nawrotu par w dwa lata po terapii małżeńskiej. Dlatego rozmowa o redukcji stresu jest prawdopodobnie najważniejszą rozmową, jaką może odbyć para. Poświęćcie sobie 20-30 minut niepodzielnej uwagi i nie rozmawiajcie o swoim małżeństwie. Pamiętaj, że wszystkie emocje są mile widziane podczas tej rozmowy, a celem końcowym jest wyrażenie zrozumienia i uznania uczuć i perspektywy partnera.

Przekaż zrozumienie

Kiedy twój partner składa skargę, nie próbuj rozwiązywać problemu. Zamiast tego wyraź, że możesz zrozumieć, dlaczego są sfrustrowani. Możesz nawet pójść trochę dalej i wziąć na siebie odpowiedzialność, jeśli zrobiłeś coś, co ich zdenerwowało. A jeśli są z czegoś zadowoleni, podziel się tym ich podekscytowaniem. Czujemy się kochani, kiedy czujemy się wysłuchani i zrozumiani, a im częściej to robisz, zbudujesz wzajemne emocjonalne połączenie między wami.

Bądź fizycznie czuły

Całowanie, trzymanie się za ręce, przytulanie i przytulanie to wszystkie możliwości dokonywania wpłat na Twoje konto w banku emocjonalnym. Badanie Normal Bar przeprowadzone na ponad 70 000 ludzi w 24 krajach wykazało, że pary, które mają wspaniałe życie seksualne, całują się namiętnie bez żadnego powodu, przytulają się i nie mogą się doczekać.

Jeśli nie masz bogatego emocjonalnego konta bankowego, zacznij od małych kwot, zwracając uwagę na oferty partnera. Zwracaj się do nich raz po raz, jak najwięcej. Licytuj po licytacji, twoje interakcje będą pozytywnie kształtować twój związek, dopóki twoje konto w banku emocjonalnym nie będzie reprezentowało bogactwa miłości i szacunku, jakim darzysz siebie nawzajem.

Nie możesz tego wycenić.

Jeśli chcesz zbudować głęboko znaczącą relację pełną zaufania i intymności, zapisz się poniżej, aby otrzymywać nasze posty na blogu bezpośrednio do skrzynki odbiorczej:

Christopher Dollard, absolwent studiów magisterskich na kierunku Creative Writing na Uniwersytecie Syracuse, jest byłym profesorem literatury i pisarstwa oraz znakomitym poetą i eseistą. Sprawdź więcej jego prac na jego stronie internetowej tutaj.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy