Temat: Niemcy. Stosunki międzynarodowe

Grecja żąda od Niemiec 279 mld zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne  Ze świata

  • Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają dzięki "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Grecki wiceminister finansów poinformował, że Niemcy są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia za zbrodnie i zdewastowania w czasie hitlerowskiej okupacji.

Greckie rządy i prywatne osoby przez dziesięciolecia domagały się odszkodowań wojennych od Niemiec, ale nigdy wcześniej oficjalnie nie podano wysokości łącznej sumy roszczeń.

Nasilenie

Grecki minister chce kompromisu ws. reparacji wojennych. "Trzeba znaleźć sposób"

Komisja parlamentarna powołana przez rząd Aleksisa Tsiprasa rozpoczęła pracę w zeszłym tygodniu. Ma zbadać niemieckie rozwlekły, w poniższym reparacje wojenne, tak zwanym. pożyczkę okupacyjną jaką wzięły nazistowskie Niemcy z Banku Grecji, a także kwestię zwrotu skradzionych skarbów archeologicznych.

Przemawiając na posiedzeniu komisji parlamentarnej w poniedziałek, wiceminister finansów, Dimitris Mardas powiedział, że Berlin wydaje się winien Atenom 278, siedmiu mld euro, zgodnie spośród obliczeniami głównego urzędu rachunkowego kraju, informuje "Guardian".

Temat odszkodowań nabrał tempa w ciągu ostatnich kilku latek, po tym jak Grecy zaczęli odczuwać trudności w ramach działań oszczędnościowych narzuconych przez Unię Europejską jak i również Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ratowanie Grecji przed bankructwem kosztowało obie instytucje łącznie 240 mld euro.

III Rzesza okupowała Grecję po latach 1941-1944, dopuszczając się w tym czasie licznych zbrodni wojennych.

Porozumienie już było

Grecja dzierży przedstawić konkretną listę reform. Inaczej grozi jej bankructwo

Berlin przypomina, że adekwatnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych kasy pomiędzy poszkodowanych leżało w gestii greckiego rządu.

Grecki parlament opowiedział się za zbadaniem, czy trzeba domagać się od Niemiec reparacji wojennych. W celu objaśnienia tej kwestii powołano komisję parlamentarną złożoną z członków wszystkich partii reprezentowanych po parlamencie.

Z referatu opracowanego przez izbę obrachunkową na polecenie greckiego rządu wynika, że udzielona Niemcom pożyczka wynosiła 476 mln reichsmarek, co odpowiada dziś kwocie 11 mld euro.

RFN zawarła u dołu koniec lat 50. umowę odszkodowawczą z 12 krajami zachodnimi. Z Grecją porozumienie została podpisana w 1960 roku. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Dzielić:

Związane z