- Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
- Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
- Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
- Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
- Thun o podwójnych standardach żywności. "Premier nie podjął żadnych prac w tej materii"
Komisja Europejska nałożyła po poniedziałek 52 miliony € grzywny na amerykański koncern General Electric (GE) za przekazanie nieprawidłowych informacji co do przejęcia spółki LM Wind.
- Dokładne dane są niezbędne, aby Komitet mogła podejmować decyzje na temat konkurencji w oparciu o fakty. Grzywna nałożona dziś na General Electric wydaje się dowodem na to, iż Komisja bierze na na serio naruszenie zobowiązania firm do odwiedzenia dostarczania nam prawidłowych danych - powiedziała komisarz Margrethe Vestager, która w KE jest odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Przejęcie LM Wind
11 stycznia 2017 roku GE powiadomiło Komisję o planowanym przejęciu duńskiej firmy produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej LM Wind. W zgłoszeniu tymże GE oświadczyło, że odrzucić ma w ofercie turbiny wiatrowej o wyższej energii niż 6 megawatów. Aczkolwiek na podstawie zgromadzonych wiadomości Komisja stwierdziła, że GE jednocześnie oferuje klientom turbinę wiatrową o mocy 12 megawatów.
W skutku 2 lutego 2017 r. GE wycofało zgłoszenie nabycia LM Wind, a 13 lutego 2017 roku koncern ponownie zgłosił tę samą transakcję, tym razem spośród pełną informacją o własnym przyszłym projekcie. 20 marca 2017 roku Komisja zatwierdziła planowane przejęcie.
Niemal 1, 5 miliarda euro kary dla Google. Gigant odpowiada
6 lipca 2017 roku Komisja skierowała do GE swoje zastrzeżenia, wskazując, że koncern naruszył obowiązki proceduralne, wynikające spośród rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.Poniedziałkowa decyzja nie istnieje wpływu na zatwierdzenie transakcji przez Komisję.
Kara dla Facebooka
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie połączeń Komisja może nałożyć grzywnę po wysokości do 1 % łącznego obrotu przedsiębiorstw, które umyślnie lub w efekcie zaniedbania przekazują Komisji mylne lub wprowadzające w defekt informacje. Ustalając kwotę kary, Komisja bierze pod uwagę charakter, wagę i okres trwania naruszenia, a także wszelkie okoliczności łagodzące i obciążające.
To drugi przypadek, w którym Komisja nałożyła grzywnę na przedsiębiorstwo zbytnio dostarczenie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji od czasu momentu wejścia w żywot rozporządzenia w sprawie inspekcji łączenia przedsiębiorstw.
W maju 2017 roku karę w wysokości 110 mln euro otrzymał Facebook, który dostarczył Brukseli niedokładne wiadomości podczas postępowania z 2014 roku w sprawie dotyczącej przejęcia aplikacji WhatsApp.